Suvi on läbi ja puhkusejärgne motivatsioonipuhang ning ind uute tegude järele hakkab raugema sama kiiresti, kui õues pimedaks läheb. Mida teha, et teotahe ei kaoks, ning kuidas uus motivatsioonipuhang leida.
Motivatsioon on igaühe jaoks erinev
“Lugedes erinevate autorite raamatuid, joonistub esimese asjana selgelt välja, et motivatsioon ei tähenda igaühe jaoks ühte ja sama asja,” räägib Changemakersi eestvedaja Erkki Kubber. Ehk mis sütitab üht, ei pruugi toimida teise jaoks ja vastupidi. Tema sõnul tuleb raamatutest välja, et mõne jaoks on motivatsioon kõige olulisem asi üldse, teise jaoks polegi seda vaja.
Oluline on motivatsioon igaühel enda jaoks lahti mõtestada. Selleks on hea vastata järgmistele küsimustele:
- Mis on motivatsioon sinu jaoks?
- Mis kirjeldab seda, kui oled motiveeritud?
- Kui oluline on motivatsioon saavutamaks edu sinu jaoks tähtsas valdkonnas (karjäär, tervis, suhted, jne) 10 palli skaalal, kus 1 = pole üldse oluline ja 10 = väga oluline? Miks just nii?
Motivatsioon on justkui patarei, mida tuleb aeg-ajalt laadida
Üks müüt, mis motivatsiooni kohta levib, on see, et kui selle juba kätte saad, siis see jääb. Kubber ei nõustu sellega üldse. “Kes juba on tegelenud mõne teemaga tõelise kirega, see teab, et vahepeal võib ka siis motivatsioon kaduda,” räägib ta.
Põhjuseid võib olla mitmeid: liiga pikalt on tegeletud ühe konkreetse teemaga ning vahepeal pole puhatud või ei ole see teema lõppude lõpuks “see õige”.
Eri meetodid motivatsiooni leidmiseks
Motivatsiooni tõstmiseks on palju meetodeid ning need toimivad vastavalt isikutüüpidele kas paremini või halvemini. “Kui täpselt oma isikutüüpi ei tea, siis saab alati katse ja eksituse meetodi abil teada, mis võtted sobivad rohkem, millised vähem,” selgitab Kubber.
Üks klassikalisemaid motiveerimise viise on auhinna väljapanek, mida kasutatakse laste puhul. “Ehk kui mingi tegevus saab tehtud, siis on ette nähtud auhind,” räägib Kubber. Näiteks kui laps toa ära koristab, saab ta kapist jäätist võtta. See tõstab nii mõnegi jaoks motivatsiooni ka mõne tüütu ülesandega hakkama saamiseks.
Motivatsioonivideote vaatamine – internetis leidub väga palju motivatsiooni tõstmise videoid, mis Kubberi sõnul sobivad eelkõige ekstravertidele, kes saavad energiat just teistelt inimestelt.
Tsitaatide lugemine – neile, kes naudivad heade mõtete kogumist ning asjade perspektiivi panemist, sobivad väga hästi tsitaadid. “Nii mõnelgi korral võib just üks õige lause panna asjadele teistmoodi mõtlema, mis aitab omakorda motivatsiooni tõsta,” selgitab Kubber.
Motivatsiooni leidmiseks või tõstmiseks on olemas erinevaid meetodeid, kuid lõpuks on igaühe enda otsustada, kas ja kui palju motivatsiooni tal parasjagu vaja on. “Mina usun, et kui raskema ülesande tegemisel saab juba selle esimese sammu tehtud, siis läheb edasi palju lihtsamaks ning saabki motivatsioon justkui uuesti leitud,” lõpetab Kubber.