Changemakersi blogi

Tahad olla sama edukas kui olümpiavõitja? Siin on sulle 9 nippi, kuidas eesmärgid saavutada!

Kõige olulisem on selgeks mõelda, mida sa ise teha tahad.Foto: Shutterstock

Kas mäletad, kuidas vaatasid imetlusega väiksena telekast olümpiamängudel kõige kõrgemale pjedestaaliastmele tõusvaid sportlasi või tuhandepealist publikut hullutavaid lauljad, kes oma lugudega inspireerisid kõiki neid inimesi. Kuidas nad nii palju saavutanud on ja kas on võimalik ise enda valitud elualal samasugune edu saavutada? Changemakersi koolitaja Merili Ginter jagab sulle üheksa lihtsat nippi, kuidas ka ise edukaks saada.

1. Mõtle läbi, mida tegelikult teha tahad

Esimese asjana soovitab Ginter mõelda enda jaoks selgeks, mida üldse teha tahad. “Olümpiavõitjaks tõusnud sportlased ei teinud ka ju möödaminnes trenni,” toob Ginter näite spordimaailmast. Nii soovitab ta igaühel mõelda, mis on need tegevused, mis tekitavad elevust või panevad ajataju kaotama?

2. Visualiseeri eesmärgid

Kui siht on selgeks saanud, siis järgmisena on Ginteri sõnul oluline hakata olukorda visualiseerima. “Nii on võimalik oma eesmärki veelgi rohkem sisse minna ja hakata nägema veel rohkem võimalusi seatud eesmärgi saavutamiseks,” selgitab ta. Üheks heaks abimeheks peab Ginter visandi tahvli ehk Vision Boardi tegemist.

3. Ära unusta ka protsessi ennast kujutada

“Eesmärgi kõrval ei tasu unustada ka protsessi enda kujutamist, mis on vahest veel olulisem,” märgib Ginter. Nii saab visualiseerida enda jaoks ette samme, kuidas päriselt eesmärgini jõuda. “Siin on tähtis võimalikult mitmekülgselt visualiseerida, kaasates kõiki meie meeli.”

4. Loo häid harjumusi

“Eesmärgid on head kauged sihid, mille nimel pingutada, kuid kohale viivad ikkagi teod ning mida järjepidevam olla, seda kiiremini kohale jõutakse,” räägib Ginter. Need harjumused ei pea olema kohe midagi peadpööritavalt suurt. Ta toob näite oma kogemusest. “Mina näiteks lõin endale samm-sammult harjumuse iga nädal kaks korda jooksmas käia ning tänu järjepidevusele jõudsin kenasti paari kuuga viiest minutist viie kilomeetrini ja sealt esimese heategevusjooksuni välja,” räägib Ginter õhinal oma kogemusest.

5. Ümbritse end õigete inimestega

Edukuse juures on väga olulisel kohal ka õiged inimesed. “Kui sul on olemas hea motivatsioonipartner, kellega esialgu kasvõi lihtsalt häid harjumusi luua, siis edu saavutamise tõenäosus kasvab hüppeliselt,” selgitab Ginter. Nii soovitab ta väga hoolikalt mõelda, kes võiks olla see inimene, kes sind eduni lähemale aitab ning sel teel jäägitult toetab.

6. Küsi endalt häid küsimusi!

“Väga oluline on formuleerida enda jaoks küsimused, mida endalt küsime,” räägib Ginter. Küsimused määravad omakorda vastused, mida inimesed leiavad ning millist elu enda jaoks kujundavad. “Näiteks Gary Kelleri raamatus “See ÜKS asi” soovitati küsida küsimust “Mis oleks see üks asi, mida saaksid sel nädalal teha, et selle tagajärjel muutuks kõik ülejäänud lihtsamaks või tarbetuks?”” toob Ginter hea näite, milliseid küsimusi tasub inimestel endalt küsida. 

7. Keskendu andmisele

“Kui tahad saavutada edu, siis pead suutma keskenduda ka andmisele,” loetleb Ginter järgmist head nippi, kuidas edukaks saada. “Mõtle, mida saaksid teiste heaks teha ning varsti imestad, millised võrratuid asju sinuga juhtuma hakkab,” parafraseerib Ginter Adam Grantki TED kõnest “Are you a giver or a taker” üles korjatud mõtet.

8. Hoia enda baasvajadused korras

Edukaks olemise juures on ääretult oluline, et hoida paigas oma puhkamine, söömine, magamine ja liikumine. “Ma olen ise sellesse lõksu langenud, et jätnud iseennast hooleta selleks, et jõuaks rohkem ära teha – kahjuks sai selgeks, et see pole kaugeltki jätkusuutlik ega tervislik,” meenutab Ginter. Seega toonitab ta, et ükski tegevus pole nii oluline, et teha seda enda baasvajaduste arvelt.

9. Sea uusi sihte!

“Kui oled mingi eesmärgi saavutanud, siis ole mureta, varsti on sul juba uus siht silme ees,” räägib Ginter. Iseenda ja oma elu rahulolu nimel on tema sõnul oluline jätkuvalt edasi areneda. “Või mis sa arvaksid profisportlastest, kes pärast esimest võitu enam edasi ei treeni?”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.