Vajad ühepäevast puhkust? See nipp aitab puhkepäevast maksimumi võtta!

Vahel on parim puhkus lihtsalt nutiseadmetest terveks päevaks eemal hoida.Foto: Shutterstock

Kas oled kokku lugenud, mitu korda päevas haarad telefoni, et lugeda järjekordset teavitust, sest infost ilma jäämine ei saa ju tulla kõne allagi? On väga lihtne nendesse infokildudesse uppuda ning päeva lõpus küsime endalt, kuidas on teha nii palju ja aega nii vähe. Rääkimata sellest, et aju tegeleb kogu aeg mõtlemisega. Ent vahel on vaja aeg maha võtta, lasta ajul puhata ja lihtsalt kulgeda. Kuidas seda teha?

Changemakersi koolitaja Merili Ginter on avastanud enda jaoks nuti ja neti vabad päevad. “Need on sellised päevad, kui ma kordagi internetti ei piilu ja ühtegi elektroonilist seadet ei puutu,” selgitab ta päeva olemust. 

Esimene nuti ja neti vaba päev oli Ginteril siis, kui korraldati projekt “Nutivaba nutikas” – seltskond läks kambaga loodusesse ja jättis teadlikult kõik seadmed koju. Seejärel möödus mõni aeg, kuni ta proovis uuesti end internetist distantseerida.

“Sellised päevad on mind veennud, et nii saan paremini keskenduda puhkamisele ning just iseenda laadimisele,” räägib Ginter. Veelgi enam – nutinetivabalt saab veeta kvaliteetsemalt aega oma lähedastega, ennetada stressi ja pinge kuhjumist ning võtta lihtsalt aeg maha. Samuti aitab see Ginteri sõnul üle saada fomost ehk fear of missing out fenomenist. “Tunnen, et nutinetivaba päev on aidanud mul olla parem mina nii iseendale, teistele kui ka ühiskonnale,” lisab ta.  

Planeeri kuupäev ette

Ginter taipas kiiresti, et kui tahad võtta nutinetivabadest päevadest maksimumi, peab selleks paika panema strateegia. “Kuna mul on ehk tavapärasest tihedam graafik, siis esimeseks sammuks oli päeva varakult kirja panemine, see tähendab kaks või kolm nädalat ette planeerimist, et selline päev on tulemas,” räägib Ginter. Elutempo on igal inimesel muidugi erinev ja mõnel võib piisata ka ainult nädalast – kõige olulisem on see päev leida ja hiljem seda  mitte enam muuta.

Teavita lähedasi inimesi

“Järgmine oluline samm on mõelda läbi, keda on vaja sellisest plaanist teavitada, et kõik teaksid, et sel päeval sind kätte ei saa,” selgitab Ginter. Olgu need lähedased, töö- või kursakaaslased – on parem, kui keegi ei satu segadusse ning ennetad potentsiaalseid konflikte. “Hea ettevalmistus tagab nutinetivaba päeva lõpus eriti mõnusa rahulolutunde,” märgib Ginter.

Kui see päev on saabumas, siis on mõistlik juba eelmisel õhtul kõik nutiseadmed silma alt ära panna. “Nii ei teki kiusatust korraks ikkagi telefoni või kella vaadata,” soovitab Ginter. Muuseas, oma kogemusele tuginedes soovitab ta lasta seda teha kellelgi teisel. “Siis ei ole mingitki võimalust korraks pilku peale visata,” põhjendab Ginter.

Ja siis ei olegi muud kui nautida hetkes olemist. See on suurepärane viis, kuidas saad end päriselt välja puhata. “Mina olen sellisel päeval käinud näiteks looduses seiklemas, teinud suure koristuspäeva või lihtsalt raamatut lugenud ja olesklenud,” meenutab Ginter oma nutivabasid puhkepäevi. 

“Julgustan tegema seda esimest sammu, et nautida puhkamist ja seeläbi suurendada oma keskendumisvõimet,” soovitab Ginter.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.