Atoopiline dermatiit: kuidas saada aru, et tegemist on nahapõletikuga?

Nahakuivusel ja sügelusel võib olla mitu süüdlast: kuiv õhk, külmad ilmad, sage kätepesu või vähene niisutamine. Kui kuivus ja kihelus on ka hea hoolitsuse korral visad kaduma, võib nahka vaevata hoopis atoopiline dermatiit ehk nahapõletik. Tegemist on maailmas vägagi levinud nahahaigusega — seda esineb tervelt 10–20 protsendil lastest ja 2–5 protsendil täiskasvanutest. Loe lähemalt, milline hooldus sobib atoopilise naha puhul kõige paremini. 

Mis see on?

Atoopiline dermatiit ehk nahapõletik on krooniline haigus, mis häirib naha loomuliku kaitsekihi moodustamist. Põletiku peamised tunnused on naha sügelus, kuivus ja karedus, kuid haiguse ägenemisel võivad nahale tekkida ka punetavad ja ketendavad laigud.

“Kroonilise haigusena võib dermatiit vahel ägeneda ja siis uuesti vaibuda,” selgitab keskuse Magdaleena Perearstid pereõde Kaili Kauler. “See tähendab, et haigus kulgeb kahes faasis: mitteaktiivne faas ja haiguspuhangutega aktiivne faas.” Mitteaktiivses faasis on nahk kuiv, ärritunud ning võib ketendada, aktiivses faasis tuleb aga lisaks tavapärasele nahahooldusrutiinile kasutada ka kortikosteroide sisaldavaid ravimeid, mille kirjutab välja arst.

Hea hoolduse ehk õrna pesu ja pideva niisutamisega saad oma nahka mõlema faasi vältel aidata ja leevendada ebamugavustunnet. 

Tülikas lapsepõlvekaaslane

Atoopiline dermatiit kipub välja lööma just lapseeas. “Beebid ja lapsed võivad küll sümptomitest lihtsalt välja kasvada, aga haiguse vältel vajab lapse nahk kindlasti hooldust ja sümptomid leevendust,” rõhutab Kauler. Beebidel tekivad sümptomid peanahal (beebikõõm), näol ja kehal ning võivad avalduda juba paar kuud pärast sündi järsu lööbe, nahakuivuse, ketenduse ja sügelusena. Tavaliselt tekib dermatiit beebi põskedele, peanahale, põlvedele ja küünarnukkidele.

Dermatiit võib välja lüüa ka hiljem — teise eluaasta ja teismeea vahel. Tavaliselt annab see endast märku kuivade, sügelevate ja ketendavate nahalaikudena ning nahk ise võib muutuda paksemaks ja karedaks. Väikelastel võib löövet märgata just küünra- ja põlveõnnalde voltidel, kaelal, randmetel, pahkluudel ja istmikuvoltidel.

Täiskasvanutel esineb löövet nii näol kui kogu kehal. 

Mida pehmem on nahk, seda vähem see sügeleb

Atoopilise dermatiidi ravi pole seni veel leitud, küll aga on hulganisti soovitusi, kuidas haigusega edukalt toime tulla. Dermatiidi korral on naha loomulik kaitsekiht kahjustunud ning seepärast on oluline, et aitaksid nahal seda õigesti hooldades kaitsekihti taastada ning niiskustaset säilitada.

“Esimene samm atoopilise naha hooldamisel on õrn puhastamine,” räägib Kauler. “Naha puhastamiseks kasuta õrnatoimelisi vahendeid, nagu dušiõlid ja seebivabad pesugeelid,” soovitab pereõde. Ideaalselt sobib Eucerin AtopiControl vanni- ja dušiõli, mis puhastab nahka seda kahjustamata ja ärritamata. Ära kasuta vannivahtu, vannisoola ega tavalist seepi — need ärritavad ja kuivatavad nahka. Niiskustaset vähendab ka kuum vesi ning pikad vanniskäigud. Ära jää vanni ega duši alla kauemaks kui kümneks minutiks ning jälgi, et vesi oleks soe, mitte kuum. 

Kuna naha loomulik lipiidikiht on dermatiidi korral kahjustunud, tuleb vältida keha- ja näokoorijaid ning karedaid pesukäsnu või harju, sest need võivad lipiidikihti veelgi kahjustada. Ära hõõru nahka kuivaks, vaid tupsuta seda õrnalt puhta pehme rätikuga. Kohe pärast pesemist tuleb nahale kanda sügavalt niisutavat ja rammusat kreemi.

“Praegusel viiruste leviku perioodil pesevad inimesed tihemini käsi ning kasutavad desinfitseeriva toimega puhastusaineid, mis kuivatavad ja ärritavad nahka,” räägib Kauler. “Pea meeles, et käsi tuleb niisutada pärast iga pesukorda — eriti just dermatiidi korral, sest sage kätepesu süvendab sügelust ja nahaärritust,” rõhutab ta.

Teine oluline samm on naha pidev niisutamine. Kasuta niisutava toimega kreemi vähemalt kaks korda päevas, seda ka siis, kui nahk tundub rahulikum. Kui regulaarne niisutamine kujuneb igapäevaseks harjumuseks, saad haiguse järgmisi ägenemisperioode ennetada või edasi lükata. 

Ägenemisfaasi ajal sobib põletiku, sügeluse ja punetuse leevendamiseks imehästi atoopilisele nahale mõeldud ja kliiniliselt testitud Eucerin AtopiControl intensiivhoolduskreem, mille koostisained parandavad märkimisväärselt naha väljanägemist ning vähendavad ebamugavustunnet. Kreem aitab vähendada hüdrokortisooni kasutamise vajadust ägenemishoogude ajal. Igapäevaseks hoolduseks ja naha niisutamiseks võib kasutada Eucerin AtopiControl kehapalsamit või ihupiima.

Sügelus on dermatiidi üks peamisi sümptomeid ja seda aitab imehästi leevendada Eucerin AtopiControl sügelemisvastane hoolduspihus, mida on lihtne ja mugav kasutada. Pihus leevendab nahaärritust ja sügelust kohe ning seda saab hõlpsalt kanda ka raskemini ligipääsetavatele kehapiirkondadele. Hoolduspihus sobib ka üle kolmeaastastele lastele ning aitab rahustada lapse ärritunud nahka.

Kuidas ennetada ägenemishooge?

Nagu öeldud, on rahuliku naha tagatiseks igapäevane ja järjepidev nahahooldus — õrn puhastamine ja pidev niisutamine. Aga ebamugavustunde vähendamiseks saad veel üht-teist ette võtta. Kui soovid kreemide rahustavat toimet suurendada, võid hoida neid külmkapis — siis on neil lisaks niisutamisele ka jahutav toime. Kui nahk ikka väljakannatamatult sügeleb, ürita seda kratsimise asemel patsutada, sest sügelemine ei leevenda ärritust, vaid hoopis suurendab seda ning võib põhjustada põletikku.

Selleks, et niisutamine püsiks meeles ning kreem oleks sügeluse korral käepärast võtta, pane see valmis nii vannituppa, magamistuppa kui ka kontorisse arvutilaua juurde. 

Õige hoolduse meelespea lapsevanemale

Atoopilise dermatiidi puhul tuleb vanemal jälgida, et laps nahale ise liiga ei teeks. “Lapsed kipuvad ikka ärritunud ja kuiva nahka kratsima ning beebid võivad sügeluse leevendamiseks hõõruda käsi ja jalgu vastu erinevaid pindu,” räägib Kauler. “Nii võib aga nahk muutuda eriti põletikuliseks ja laps tunneb end veel halvemini.”

Soovitused:

  • Jälgi, et lapse küüned oleksid lühikesed ja ümarad, et ta ei saaks end sügades vigastada.
  • Kui vaja, pane lapsele magamiseks kätte puuvillased kindad, et ta end öösel ei kratsiks. 
  • Ära vannita last kauem kui 5–10 minutit ning jälgi, et vesi ei oleks kuum.
  • Vannivahtu kasutada ei tasu, küll aga võib üle kolme kuu vanuste beebide vannivette lisada Eucerini sarja AtopiControl duši- ja vanniõli.
  • Ole lapse kuivatamisel võimalikult õrn — nahk tupsuta kuivaks —ning kanna seejärel nahale niisutavat kreemi. 

Mis võib veel nahka ärritada?

Atoopilise dermatiidi korral ole oma naha suhtes eriti tähelepanelik ning jälgi, millised tegurid seda mõjutavad.

  • Stress ja kehv uni mõjuvad halvasti kogu organismile, sealhulgas nahale — anna kehale ja vaimule piisavalt puhkust ja kosutust. Sügelus võib häirida une kvaliteeti ja seepärast on õige nahahooldusrutiin eriti oluline — rahulik nahk tagab rahuliku une.
  • Väldi nahal kandmiseks ja voodis sünteetilisi materjale, nagu nailon või polüester — need ei lase nahal hingata, põhjustavad higistamist ning võivad nahka ärritada.
  • Piimatooted, pähklid ja karp- ja koorikloomad võivad samuti mõjuda ärritavalt, kuid enne ühest või teisest toidugrupist loobumist pea kindlasti nõu arstiga, et ei tekiks mõne olulise toitaine puudust. 
  • Erinevad allergiad õietolmu, tolmulestade või koduloomade vastu võivad sümptomeid süvendada. 
  • Erinevad majapidamisvahendid, puhastusvahendid ja pesuvahendid võivad nahka ärritada — kanna koristades kindaid ning eelista leebema koostisega vahendeid. 
  • Suitsetamine ja passiivne suitsetamine mõjub nahale halvasti. Jälgi, et sinu kodu oleks suitsuvaba ning tuttavad, kolleegid või pereliikmed suitsetaksid sinust võimalikult kaugel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.