Dr Bret Kaldvee psoriaasist: haiguse ohjeldamiseks saab ise väga palju ära teha

Psoriaasil on mitmeid erinevaid alatüüpe, mistõttu pole kliiniline pilt kõigil ühesugune. Klassikaliselt eristuvad nahal teravalt piirdunud punetavad, nahast veidi kõrgemal ketendavad naastud, mis ilmnevad sageli küünarnukkidel, põlvedel, aga ka juuksepiiril.Foto: Shutterstock

Ehkki psoriaasi ravivõimalused on pidevalt paranenud, kinnitab dermatoloog dr Bret Kaldvee, et iga patsient saab end väga palju ka ise aidata. Ent millised tegurid võivad haiguse ägenemishoo esile kutsuda ning missugune eluviis aitab psoriaasi kontrolli all hoida?

Psoriaas ei avaldu ainult nahal

Dr Kaldvee sõnul on psoriaas immuunvahendatud süsteemne krooniline haigus, mille sümptomid ei pruugi alati ilmneda vaid inimese nahal. “Psoriaas võib haarata ka liigeseid, mida nimetatakse psoriaatiliseks artriidiks. Samuti võib esineda küünemuutusi. Oluline on ka see aspekt, kuidas see patsiendi elukvaliteeti ja vaimset tervist mõjutab,” tõi ta videos välja.

Psoriaasil on mitmeid erinevaid alatüüpe, mistõttu pole kliiniline pilt kõigil ühesugune. Klassikaliselt eristuvad nahal teravalt piirdunud punetavad, nahast veidi kõrgemal ketendavad naastud, mis ilmnevad sageli küünarnukkidel, põlvedel, aga ka juuksepiiril. “On olemas ka raskem vorm, kus psoriaas katab kogu patsiendi keha – seda nimetatakse psoriaatiliseks erütrodermiaks ning sellisel juhul on patsiendi kogu nahk punetav, ketendav ning psoriaasist vaba ala näha ei olegi,” kirjeldas ta.

Stress mõjutab väga palju

Et peaaegu kõikide nahahaiguste ägenemishood on seotud stressiga, pole siinkohal erandiks ka psoriaas. “Kui patsiendil on stressirohkem aeg, ägenevad ka nahahaigused. Uuringutega on näidatud, et psoriaas on esmakordselt avaldunud ajahetkel, kus patsiendi elus leidis aset stressirohke üleelamine nagu lähedase kaotus, rasked ajad tööl või koolis, eksamiperiood,” näitlikustas ta.

Dr Bret Kaldvee jagab psoriaasi ja teiste nahamurede kohta vajalikku infot oma YouTube’i kanalil.

Seetõttu peaksid psoriaasi all kannatavad inimesed hoidma eluviisi võimalikult stressivaba, ehkki täielikult seda vältida pole võimalik. “Tänapäeva ühiskonnas on seda küll lihtsam öelda kui teha, kuid stress on kahjuks selline tegur, mis seda nahahaigust olulisel määral halvendab.”

Vabaneda tuleks kahjulikest harjumustest nagu suitsetamine või alkoholi tarbimine – ka uuringud kinnitavad, et nendel teguritel on oluline roll psoriaasi ohjeldamisel. “Paraku näeme oma igapäevatöös ka seda, et paljud psoriaasihaiged on veidi ülekaalulised. Ühelt poolt on see seotud toitumisharjumustega, teiselt poolt soodustavad põletikulised tsütokiinid ülekaalu ning ka lisakilode kaotamine on tavapärasest keerulisem, kuid mitte võimatu,” sõnas dr Kaldvee.

Psoriaasi puhul vajavad kõrgendatud tähelepanu kroonilised põletikulised kolded nagu mandlipõletik ja suuõõnehügieen – nimelt on arst kohanud patsiente, kelle puhul on abi olnud tonsillektoomiast ehk põletikuliste mandlite eemaldamisest. “Psoriaas on klassikaline näide sellest, et hästihooldatud hambad on üliolulised, kuna pidev hambapõletik viskab ainult õli tulle. Seega peavad patsiendid olema tähelepanelikud oma suutervise osas ning pöörduma vajadusel hambaarsti poole, kellega pannakse paika edasine raviplaan,” näitlikustas nahaarst.

Samas võivad psoriaasi probleemi hoida üleval mõningad ravimid – on leitud, et probleemi võivad mõjutada beetablokaatorid ehk südame-veresoonkonna haiguste raviks, aga ka mittesteroidsed põletikuvastased ravimid ehk teatud valuvaigistid. “Kui psoriaas on väga äge ning neid tüüpi ravimeid tarvitatakse, oleks õige hinnata ravi koos dermatoloogi, kardioloogi või perearstiga ning mõelda, kas õnnestub leida mõni sobivam alternatiiv.”

Trauma viskab vaid õli tulle

Psoriaasil on komme avalduda nahapiirkondades, mida pidevalt traumeeritakse – kui tavalisele nahale pole probleemiks, et küünarnukke toetatakse lauale, siis psoriaasihaigete nahk on oluliselt tundlikum ning trauma tähendab naha kroonilist survestamist. “Patsiendid, kellel on paksenenud jalatallanahk, võiksid pöörduda jalaravikabinetti või rääkida sellest probleemist dermatoloogiga, kes kirjutab välja ravimid.”

Mõningatel juhtudel võib ketendus olla väga paks ning ärgitab inimesi nahka kratsima. Haiguse tõttu pole see dr Kaldvee sõnul mõistlik teguviis. “Psoriaas saab traumaga hoogu ainult juurde – kui on näha paksenenud kettu, tuleks seda eemaldada uureat sisaldava nahakreemiga või konsulteerida dermatoloogiga, kes saab välja kirjutada salitsüülhapet sisaldava salvi.”

Uurea aitab nahka uuendada

Kuna psoriaasile iseloomulikud laigud võivad sageli tekkida küünarnukkidele, põlvedele, kätele ja jalgadele, on sageli abi uureat sisaldavatest nahahooldustoodetest, mis aitavad nahka uuendada ning hoiavad ära sügeluse ja ketenduse süvenemise. Eucerin UreaRepair PLUS tootesarja tooted sobivad hästi erinevate nahaprobleemide, sealhulgas psoriaasi leevendamiseks, kuna sisaldavad erinevas koguses uureat, vastavalt iga inimese naha seisundile.

Näiteks silub ja pehmendab erakordselt kuiva ning kareda nahaga piirkondi UreaRepair PLUS hoolduskreem 30% uureaga ning sobib ka täiendava hooldusena dermatoloogi poolt välja kirjutatud raviga koos kasutamiseks. UreaRepair PLUS ihupiim 10% uureaga pakub seevastu kohest leevendust kuivusele ning hoiab ära äärmise nahakuivuse, sügeluse ja ketenduse.

Mõeldud on ka kuivadele ja karedatele jalgadele – 10% uureaga jalavaht niisutab intensiivselt paksenenud nahka jalgadel, et uuendada ja toetada naha taastumist. Pärast jalavahtu võiks taldadele kanda UreaRepair PLUS jalakreemi, mis silendab mõhnasid ja paksenenud kannanahka.

Mehaaniline kooriku eemaldamine pole psoriaasi puhul soovitatav. “Naha mittetraumeerimine ja head niisutavad kreemid käivad baashoolduse juurde,” lisas ta. Seega saab dermatoloog patsienti nõustada nii sobivate kreemide, nahahoolduse kui ka süsteemse ravi osas. “Õnneks on ravivõimalusi olemas, kuid elustiilimuutustega saavad patsiendid end väga palju aidata,” ütles dr Kaldvee lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.