Ekspert selgitab: kuidas pakkuda nahale kiiret ja kauakestvat niisutust?

Nahk kui inimese üks kõige olulisem ning ühtlasi kõige suurem organ täidab mitmeid elutähtsaid ülesandeid: kaitseb meid väliskeskkonna mõjude eest, aitab reguleerida kehatemperatuuri ning tõrjub nakkusi. Selleks vajab nahk õiget hooldust, muidu võib see muutuda kuivaks, valulikuks ja karedaks ega pruugi enam oma tööga hästi hakkama saada.

Kuiva naha põhjuseid võib olla mitmeid: välised tegurid, nagu külm ilm, kuiv õhk või ebapiisav nahahooldus, ning sisemised tegurid, nagu toitumine, stress ja kehv või ebapiisav uni. Nahakuivuse tagajärjel väheneb naha loomulik niisutusainete sisaldus, mille taastamiseks tuleb nahka turgutada spetsiaalselt selleks mõeldud hooldusvahenditega.

Nahakuivus on levinud probleem

Tervelt 40 protsenti dermatoloogi vastuvõtule pöördunud inimestest vajab abi just nahakuivusega seotud probleemidele. Sageli on kaebusteks punetus, sügelus, valu, ketendus või kare nahk, mille peamiseks põhjuseks on ebapiisav niiskuse tase ning kahjustada saanud naha loomulik kaitsekiht. 

Nahakuivus võib tasapisi kujuneda surnud ringiks, sest kuiv nahk kaotab järk-järgult võimet siduda endaga niiskust ning seda ka säilitada. Nii võib juhtuda, et tõsisemate nahaprobleemide ennetamiseks vajab nahk taastumiseks spetsiaalset hooldust. Eriti oluline on see praeguste külmade ilmade ja kuivema õhu tõttu, mis muudavad naha normaalse niiskussisalduse säilitamise veelgi raskemaks. 

Uurea ja keramiid

Naha loomulik kaitsekiht koosneb lipiididest, mis tugevdavad nahka ning aitavad sellel säilitada oma tööks vajalikku niiskustaset. Nahk vajab selleks erinevaid loomulikke niisutustegureid nagu uurea ja keramiidid. “Uurea ehk karbamiid on inimorganismis loomulikult esinev niisutustegur, mis tekib valkude ainevahetuse tulemusel,” räägib Tartu Ülikooli kliinikumi dermatoveneroloogia arst-resident Kaisa Viljar. “Selle ülesanne on aidata taastada ja säilitada naha pindmistes kihtides niiskustasakaalu ning tugevdada seeläbi naha kaitsevõimet,” lisab Viljar. Uureal on teatud kontsentratsiooni puhul keratolüütiline ehk kooriv toime, mis aitab nahal uueneda.

Uurea sisaldust võivad Viljari sõnul vähendada sellised tegurid nagu stress, toitumine, vanus, erinevad haigused ning väliskeskkonna mõjud. Kui uurea sisaldus langeb, muutub nahk kuivaks ja karedaks ega suuda organismi enam piisaval määral kaitsta. Oma kasulike omaduste ning kliiniliselt tõestatud toime tõttu on uurea olnud nahahooldustoodete koostisosa juba enam kui sajandi. Uuret sisaldavad tooted sobivad hästi ka väga kuiva ja tundliku naha korral ning neid soovitatakse sageli ka erinevate nahahaiguste toetava ravina. 

Kõik Eucerin UreaRepair PLUS tooted sisaldavad niiskust siduvaid aineid ehk keramiide ja uureat, mis muudavad naha pehmeks ja aitavad säilitada elastsust. On kliiniliselt tõestatud, et need tooted leevendavad nahaärritust kohe pärast kasutamist ning hoiavad ära kõik nahakuivuse ilmingud 48 tunni jooksul.

Sarja kuuluvad ihupiimad, kreemid spetsiaalselt kehale, kätele ning jalgadele ja õrnatoimelised puhastusvahendid. Kõik sarja tooted sisaldavad uureat ning sobiva toote valikul tuleks lähtuda sellest, kui kuiv on sinu nahk. Kuivema naha puhul eelista tooteid, mis sisaldavad rohkem uureat, kergema kuivuse korral sobib ka väiksema uureasisaldusega hooldustoode.

Igapäevaseks hoolduseks sobivad hästi Eucerin UreaRepair näokreem ja Eucerin UreaRepair PLUS ihupiim, millel on niisutav toime. Samuti on valikus nii uureat kui hüaluroonhapet sisaldav näokreem, mis vähendab kuivusega kaasnevaid kortse ja kurde. 

Ketendavale ja väga karedale nahale sobib 30 %-lise uurea sisaldusega Eucerin UreaRepair PLUS hoolduskreem, mis on mõeldud eriti kuiva naha intensiivhoolduseks. Kreem ei sisalda lõhnaaineid ning leevendab kiiresti sügelust ja ebamugavustunnet. 

Tervikliku tootevalikuga saad tutvuda siin

Soovitused nahakuivuse leevendamiseks

  • Kasuta naha puhastamiseks alati õrnatoimelisi pesuvahendeid ning niisuta nahka kohe pärast pesemist. Selleks sobib hästi näiteks Eucerin UreaRepair Original pesugeel
  • Ära veeda vannis või duši all kauem kui 10 minutit ning jälgi, et vesi ei oleks liiga kuum, sest see ärritab nahka ning vähendab selle niiskussisaldust. 
  • Niisuta oma nahka talvisel ajal rammusamate kreemidega mitu korda päevas ning pööra erilist tähelepanu neile piirkondadele, mis vajavad rohkem niisutamist (käed, jalalabad, sääred, nägu).
  • Jälgi, et eluruumides või kontoris ei oleks õhk radiaatori või konditsioneeri tõttu liiga kuiv ning muretse vajadusel õhuniisutaja. 
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.