Igapäevase näohoolduse ABC: kuidas ja millises järjekorras kasutada tooteid nii, et nendest päriselt kasu oleks?

Näohooldus koosneb mitmest olulisest etapist, millest igaühel on täita väga tähtis ülesanne.Foto: Shutterstock

Uue aastaaja saabudes tuleks heita kriitiline pilk ka oma näohooldustoodetele, sest see, mida suvel kasutatud sai, ei pruugi sügisel enam oma eesmärki täita. Ent kuidas näonaha eest ikkagi hoolitseda ja mis peaks olema igapäevase hoolitsuse puhul tähtsaim?

1. Puhasta

Kui suvel mõjutavad nahka peamiselt kuum ilm ning intensiivne päikesekiirgus, siis sügisilmale on jällegi iseloomulikud jahedamad tuuleiilid ja aina madalamale langevad temperatuurid, mille tulemusel muutub nahk tavapärasest veidi kuivemaks. Sageli võib näonahale tekkida pindkuivus, mis kimbutab inimesi just külmematel perioodidel.

Kuigi tõhus niisutamine saab sügistuulte saabudes esmatähtsaks, ei tohi siiski unustada, et igapäevane näohooldus algab hoolikast puhastamisest. Variante sobiva toote valikul on tohutul hulgal – saadaval on nii näopesugeelid, -vahud, -piimad kui ka -veed, ent lõppkokkuvõttes sõltub eelistus inimese soovidest ja vajadustest.

Sügisperioodil võiks sellegipoolest eelistada õrnatoimelisemaid näopuhastusvahendeid, et ilmastikumuutustega kohanevat nahka mitte üleliia traumeerida. Kuivusele kalduva naha puhastamiseks sobivad väga hästi õrnatoimeline puhastuspiim või mitsellaarvaht, mis ei ärrita nahka ning aitab säilitada naha niiskussisaldust. 

Näopuhastusega peaks algama iga hommik ning lõppema iga õhtu, mistõttu lähtu valiku tegemisel omaenda vajadustest ning eelkõige selle põhjal, mil moel sooviksid peegli ees oma päeva alustada ja lõpetada.

2. Toniseeri

Ehkki sageli otsustatakse näopuhastuse järel suunduda otsemaid selle niisutamise juurde, võib teinekord juhtuda, et puhastamisest jäävad näonahale mustuse ja meigitoodete jäägid, mis külvavad pikemas perspektiivis nahal paksu pahandust. Kuidas siis veenduda, et nahk sai ikka päriselt puhas?

Seda ülesannet täidab toonik, mis hoolitseb selle eest, et kõik ebavajalikud jäägid saaks nahalt päriselt eemaldatud. Samuti võimaldab tooniku kasutamine nahal paremini hingata ning valmistada see järgmiseks etapiks ehk niisutamiseks ette. 

Enamasti on soovitatav kasutada alkoholivaba toonikut, mis on nahale õrn ning aitab niisutajas sisalduvatel toimeainetel paremini nahka imenduda. Samuti võib alkoholi sisaldav toonik eemaldada nahalt lipiide, mille tulemusel hakkab nahk hoopis üleliigset rasu tootma, püüdes seeläbi lipiidide puudust kompenseerida.

Igapäevaseks kasutamiseks sobib hästi näiteks DermatoCLEAN toonik, mis sisaldab uuenduslikul moel kombineeritud toimeaineid. Aknelisel ja rasusel nahal on seevastu soovitatav kasutada DERMOPURE toonikut. Selle bakterivastases koostises on 2% piimhapet, mis avab ummistunud poorid, pärsib bakterite paljunemist ja ennetab igasuguste iluvigade tekkimist, kuid ei kuivata liigselt nahka.

3. Niisuta

Niisutamine on näohoolduse etappidest kõige komplekssem: kuna iga inimese nahk on unikaalne ning ajas muutuv, tuleb valiku tegemisel lähtuda nii nahatüübist kui ka vanusest. Ent kindlasti peab arvestama ka iga naha eripäradega: kui sind kimbutavad näiteks pigmendilaigud, akne või liigne rasu, mängivad ka need tegurid sobiva toote valikul väga tähtsat rolli.

Niisutamise puhul on väga tähtis toodete pealekandmise järjekord: seerumi ja näokreemi kasutamisel tuleb kõigepealt kanda nahale seerum ning seejärel näokreem, kuna näokreem aitab seerumis leiduvad aktiivained nahakihtidesse “lukustada”. Nii saab seerum paremini mõju avaldada.

Sobiva seerumi ja näokreemi puhul on oluline lähtuda käesolevast aastaajast: kuna praegused sügistuuled võivad naha niiskustasakaalule väljakutse esitada, tuleks külmemate ilmade saabudes võtta kasutusele veidi paksema konsistentsiga kreem. Sobiva seerumi valikust saad lähemalt lugeda siit.

Kindlasti tuleb tähele panna, et päeva- ja öökreemi koostis on veidi erinev: kui esimene valmistab nahka pikaks päevaks ette ja aitab nahka kahjulike keskkonnamõjurite eest kaitsta, siis õhtul pealekantava kreemi peamine ülesanne on nahka unetundidel rahustada ja taastada.

Eucerini valikust leiab erinevatele nahatüüpidele loodud hooldustooteid, mille seast leiab igaüks endale sobiva nii nahatüübi, vanuse kui nahka kimbutava probleemi põhjal. Just niisutavad tooted aitavad leevendada erinevaid nahamuresid kui ka soodustada surnud naharakkude õigeaegset irdumist, et nahk püsiks sile, pehme ja mõnus.

4. Kaitse

Viimase suvepäeva lõppedes peidetakse sageli kapisügavusse ka SPF faktoriga päikesekaitsekreem. See aga on üks levinumaid vigu, mida nahahooldusel tehakse: päike ei kao kuhugi ka teistel aastaaegadel ning kuna just kahjulikku UV-kiirgust seostatakse naha enneaegse vananemise ja nahavähi tekkega kõige sagedamini, on väga oluline kasutada päikesekaitsekreemi ka sügis- ja talvekuudel.

Päikesekaitsekreem tuleb kanda nahale kõige viimasena, et kaitset tõhustada. Kui viibid päikeselisel päeval õues mitu tundi järjest, tuleks kihti iga 1.5–2 tunni tagant uuendada. Samuti on sobivaks alternatiiviks SPF faktoriga päevakreemi kasutamine.

Kui rääkida hommikuse ja õhtuse näohoolduse erinevustest, siis mõistagi ei kuulu ööeelse näohoolitsuse juurde päikesekreemi kasutamine. Küll aga täidab nahka kaitsvat ja rahustavat ülesannet tõhus öökreem, mis soodustab naharakkude uuenemist ja aitab nahal muretult taastuda. 

Lõppkokkuvõttes on just naha ülesanne kaitsta kogu meie organismi erinevate kahjulike tegurite eest – seetõttu võiksime ka ise pakkuda talle parimat võimalikku kaitset ja hooldust ning öelda talle selle kõige abil “aitäh” hästi sooritatud ülesande eest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.