Eucerini blogi

Kas beebid vajavad teistsugust päikesekaitset kui väikelapsed?

Beebide nahk on päikese suhtes kõige tundlikum.Shutterstock

Ehkki ka täiskasvanud inimese nahk on päikesekiirguse suhtes võrdlemisi tundlik, vajab lapse nahk veelgi tõhusamat ja õrnemat hoolt. Mida tuleks lapsele päikesekaitsekreemi valides arvestada?

Lapse nahk erineb täiskasvanu omast

Lapse organism kasvab ja areneb ühes vanusega. See kehtib ka meie suurima organi ehk naha kohta — ehkki lapse nahk koosneb täpselt samasugustest kihtidest nagu täiskasvanutel, moodustab naha paksus sellest vaid viiendiku.

Oluliselt õhem on lastel just epidermise kõige välimine kiht ehk sarvkiht, mille ülesandeks on säilitada naha niiskustase ja kaitsta meid erinevate väliste tegurite eest. See tähendab, et viimastel on palju lihtsam kiiresti sügavamale pääseda ja seeläbi organismile kahju teha.

Väga oluline aspekt laste naha puhul on, et melaniini ei sünteesita organismis nii nagu täiskasvanute puhul. Et tegemist on ainega, mis annab nahale iseloomuliku jume ja värvuse, võib intensiivne päikesevalgus kujutada lapse organismile suuremat ohtu. Ehkki melanotsüüdid, mis organismis melaniini toodavad, eksisteerivad ka lapse nahas, pole nad siiski nooremas eas nii aktiivsed kui täiskasvanutel. See toob omakorda kaasa ka suurema tundlikkuse UV-kiirguse suhtes.

Laste nahale mõeldes

Veelgi enam on vaja naha eest hoolitseda siis, kui tegemist on väga heleda nahaga lapsega, keda kohtab eestlaste seas väga palju. Kindlasti tuleks päikesevalguse eest hoiduda ka lastel, kelle nahal on suured sünnimärgid. Põhjuseid on mitu: naha iseärasuste tõttu võib tekkida suurem eelsoodumus pahaloomuliste kasvajate ja nahavähi tekkeks, samuti võib liigne päikesevalgus esile kutsuda päikeseallergia või näiteks atoopilise dermatiidi tekke.

Et lapse nahka toetada ja kaitset päikesevalguse eest tugevdada, on väga oluline kasutada spetsiaalselt lastele mõeldud päikesekaitsekreeme, mis pakuvad õrnale ja tundlikule nahale tõhusat kaitset. Viimane tähendab ka pikatoimelist kaitset, kuna lõbusad vee- ja liivamängud eakaaslaste seltsis on lastele justkui töö eest.

Sõltub vanusest

Lastele sobiva päikesekaitsevahendi valimisel tuleb niisiis meeles pidada, et tegemist oleks tugevat ja tõhusat kaitset pakkuva kreemiga, mida oleks mugav ja lihtne peale kanda. Et nahk muutub ajaga aina paksemaks ja seeläbi kaitsvamaks, tuleks kindlasti arvestada ka lapse vanusega.

Kuna beebide nahk on päikese suhtes kõige tundlikum, vajab see spetsiaalset hoolitsust. Kindlasti tuleks beebide puhul hoiduda otsese päikesevalguse käes viibimisest, mil tõenäosus päikesekahjustuseks on väga suur. Eucerini Sensitive Protect päikesekaitseemulsioon on mõeldud kasutamiseks juba alates kolmandast elukuust, mis tähendab, et emulsioon on beebi naha suhtes veelgi õrnem, kuid kaitseb seda sellegipoolest tõhusalt kahjuliku päikesekiirguse eest.

See aga ei tähenda, et kreemi pealekandmine päikese eest täielikult kaitseb — võimalusel tuleks lapse nahk katta tihedakoeliste riietega, peitmaks eeskätt kaela, käsivarred, rinnaku ja jalad. Samuti võiks laps kanda laia äärega peakatet ja päikeseprille.

Lapse töö on mäng

Kui beebist sirgub väikelaps, suureneb tema mängulust ja seiklushimu, mis omakorda esitab väljakutse päikesekaitsekreemidele. Alates kolmandast eluaastast sobib kasutamiseks eriti veekindel Sensitive Protect päikesekaitsepihus lastele SPF 50+, mis on mõeldud laste tundlikule nahale, sealhulgas ka atoopilise dermatiidiga nahale.

“Eriti veekindel” märgisega toote puhul on tegemist kreemiga, mis peab säilitama pool oma päikesekaitsetegurist pärast nelja 20-minutilist veeskäiku. Mugav pihus aitab kreemi lapse nahale ühtlaselt jaotada, ühtlasi toetab kreem naha loomupärast DNA parandamise mehhanismi.

Kui aga eelistad sama tõhusat ja kaitsvat vahendit kreemi kujul, võiksid eelistada sama tootesarja päikesekaitsepiima, mille kompaktne pakend võimaldab kreemi mugavalt kaasas kanda ka väiksemas kotis.

Pärast päikest

Et aidata nahal pärast päikese käes viibimist taastuda, vajab see niisutamist ja rahustamist. Selleks sobivad hästi päevitusjärgseks kasutamiseks mõeldud tooted, mis toetavad naha uuenemist ning ennetavad nahaärrituse teket. Päevitusjärgseid tooteid tuleks kanda juba puhastatud nahale.

Sensitive Relief päevitusjärgne geelkreem on mõeldud nii päikesest räsitud näonahale kui kehale ning sobib hästi ka tundlikule ja päikeseallergiale kalduvale nahale, aitamaks õrnal ja tundlikul nahal pärast päikesekiirgust uueneda. Ühtlasi võib toodet kasutada ka laste nahal.

Ainult kreemist ei piisa

Päikesekaitse puhul tuleb meeles pidada, et tõhusa kreemi kasutamine ei asenda päikese eest varjus olemist. Seetõttu peaks intensiivne päikesevalguse käes viibimist piirama, seda eeskätt pilvitutel ja väga kuumadel päevadel.

Niisiis eelista otsesele päikesevalgusele alati pigem varju ning võimalusel kata päikese eest kaitsmata jäänud kehaosad võimalikult tõhusa päikesekaitsevahendiga, mis sobib sinu nahale ja soodustab selles toimuvate protsesside ja mehhanismide toimimist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.