Kas sina ka? Neli müüti akne kohta, mida sa ilmselt tõeseks pead

Pole saladus, et akneline nahk on rasune ning suletud ja avatud komedoone esineb sageli nii inimese näol, kaelal, õlgadel, rinnakul ja seljal.Foto: Shutterstock

Akne ja aknelise naha hoolduse kohta ringleb tohutult palju müüte ja eksiarvamusi, mis probleemide käes vaevleva inimese enesetundele tihti vaid karuteene teevad. Kuid millised nendest arvamustest tõele vastavad ja millised mitte? Selgitame kohe välja.

  1. Aknet esineb vaid teismelistel

VALE. Ehkki akne võib esimest korda välja lüüa teismeeas ning paari aasta möödudes kaduda, on akne väga levinud nahaprobleem ka täiskasvanute seas. Siiski on teismelisena ja täiskasvanuna esinev akne mõnevõrra erinevad – kui esimesel juhul esineb komedoone reeglina näo ülaosas ehk otsmikul, põskedel ja ninal, siis täiskasvanueas kohtab neid enamasti lõua- ja kaelapiirkonnas.

Põhjuseid, miks akne ka täiskasvanuid kummitab, võib olla erinevaid – näiteks võivad probleemi esile kutsuda hormonaalsed muutused, stress, pärilikkus, teatud ravimid, ebatervislik või inimesele sobimatu toitumine ja ebapiisav vee tarbimine.

Aknelise naha puhul on oluline üles leida probleemi juurpõhjus ning vaadata seejuures üle ka igapäevahooldus ja meigitooted, kuna ka teatud jumestustooted võivad nahal vastava reaktsiooni esile kutsuda. Näiteks tasub jälgida, kas huvipakkuv toode on mittekomedogeenne – see on lihtsaim viis veenduda, kas soetatud kosmeetika- või näohooldustoode on ikka aknelisele nahale sobilik. Proovi näiteks aknele kalduvale nahale loodud DERMOPURE näopesugeeli, mis eemaldab meigi, puhastab komedoone, kuid on seejuures ka nahale õrn, ennetades uute vistrike teket.

  1. Akne tekib näo pesemata jätmisest

VALE. Pole saladus, et akneline nahk on rasune ning suletud ja avatud komedoone esineb sageli nii inimese näol, kaelal, õlgadel, rinnakul ja seljal. Siiski ei tähenda see, nagu süüdi oleksid valed nahahooldusvõtted – kuna akne on sageli seotud kehasiseste teguritega, ei pruugi nahahooldus sugugi olla juurpõhjus, miks probleem endiselt eksisteerib. Siiski aitab nahatüübile sobilik näohooldus sageli aknet kontrolli all hoida ja õigesti hooldada.

Kuna liigne rasueritus loob nn aknebakteritele vohamiseks igati soodsa keskkonna, on korrektse nahahoolduse igal etapil kindel eesmärk. Kui näopesugeeliga eemaldatakse liigne rasu ja jumestus, siis DERMOPURE kooriva geeli mikroosakesed eemaldavad nahalt surnud naharakud, mis on üks peamisi mustpeade ja vistrike põhjuseid, avavad ummistunud poorid ja muudavad nahapinna siledamaks. Koorija sobib kasutamiseks just akneravivälisel perioodi, aga ka näiteks raseduse ajal, mil nahaprobleemid samuti võimenduvad. Koorivat geeli võiks kasutada umbes korra nädalas, kuid vajadusel tohib seda teha ka veidi sagedamini – kõik sõltub sinu naha seisukorrast.

  1. Päike teeb aknele head

NII JA NAA. Kuigi päikesevalgusest sünteesib inimese organism meile vajalikku D-vitamiini, ei ole see kindlasti õigustus tunde või päevi kestvale päikesevannile – jah, UV-kiirgusel on küll põletikuvastane mõju ning päikese positiivset mõju võib teinekord märgata ka aknelise naha puhul, kuid seejuures on väga oluline rõhutada, et nahk vajab päikese eest kaitset – vastasel juhul tuleb tegeleda UV-kiirguse negatiivsete tagajärgedega, aknejärgsetest tumedatest laikudest melanoomini.

Et teatud tüüpi päikesekaitsekreemid võivad aknelist nahka ärritada või poore ummistada, soovitame kasutada DERMOPURE kaitsvat emulsiooni, mis on spetsiaalselt loodud aknele kalduvale nahale, aidates aknejärgsete laikude tumenemist ennetada. Emulsioon hoiab ära aknelisele nahale iseloomuliku läike tekke ning matistab õrnalt nahapinda. Samuti sisaldab toode SPF-faktorit, mis kaitseb nii UVA- kui ka UVB-kiirte kahjuliku mõju eest – nii võid päikese käes viibides olla kindel, et sinu nahk on korralikult niisutatud ja kaitstud.

  1. Aknelist nahka ei tohi niisutada

VALE. Üks levinumaid eksiarvamusi näohoolduses on müüt, et rasune nahk on märk liigsest niisutatusest. Tegelikult vajab akneline nahk samuti niisutust, kuna just nii suudab nahk säilitada talle omase kaitsemehhanismi ning lasta rakkudel uueneda.

Kuna aknelise naha niisutamise puhul kurdetakse sageli liigse läike üle, on Eucerinil DERMOPURE matistav kreem, mis tagab kauapüsiva mati lõpptulemuse ning niisutab tõhusalt aknelist nahka. Ravi ajal kasutamiseks sobib hästi DERMOPURE akneravi täiendav rahustav kreem, mis leevendab ka akneravi kõrvaltoimeid nagu kuivus, kipitus ja põletustunne.

Aknelise naha uusimaks hitt-tooteks on DERMOPURE Triple Effect seerum, mis sisaldab Eucerini poolt patenteeritud tiamidooli, aidates vähendada aknejärgseid laike ja iluvigu. Seerumi kerge tekstuur võimaldab tal kiiresti nahka imenduda, samuti hoiab toote matistav mõju ära läike tekkimise. Seerumit saab puhtale nahale kanda nii hommikul kui ka õhtul – nii võid kindel olla, et sinu nahk on hoolitsetud nii päeval kui öösel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.