Kortsud on paratamatus? 5 levinud eksiarvamust naha kohta, mis tegelikult tõele ei vasta

Kas naha vananemine on paratamatus või annab selle vastu võidelda?Shtterstock

Nahahoolduse ning vananemise kohta ringleb internetis väga palju erinevaid teooriaid ja nippe, kuid sageli ei vasta suur hulk nendest sugugi tõele. Lükkame ümber viis peamist eksiarvamust naha kohta ning räägime lähemalt, miks nendel väidetel pole alust.

  1. MÜÜT: naha vananemise esimeseks märgiks on kortsud

VALE. Ehkki elu jooksul tekivad nahale peenikesed kurrud ja kortsukesed, algab naha vananemine enne seda, kui esimesed neist üldse nähtavale ilmuvad. Nahk hakkab reeglina vananema umbes 25. eluaasta paiku, mil rakkude uuenemisprotsess tasapisi aeglustub, samuti väheneb naha elastsus ning tuhmub jume.

Ühtlasi annavad naha vananemisest märku pigmendilaigud, mis ilmuvad reeglina piirkondadesse, kuhu päike kõige paremini ligi pääseb – näole ja kätele. Õigeaegse sekkumise ning kvaliteetsete näohooldustoodetega saab naha enneaegset vananemist edukalt ära hoida ning edasi lükata. Endale sobivaima tootesarja leiad kiirelt näiteks siit.

  1. MÜÜT: naha vananemine on paratamatu ning selles on süüdi geenid

VALE. Ehkki geneetika mängib naha seisukorra ja vananemise juures ühte rolli, ei ole geenide puhul siiski tegemist peamise põhjusega, miks nahk enneaegselt vananema hakkab. Väga suurt rolli mängivad erinevad keskkonnategurid ja mõistagi ka elustiil – kui palju veedab inimene aega päikese käes ning kas ta kasutab seejuures päikesekaitsekreemi või mitte, kas ta suitsetab, joob piisavas koguses vett, toitub tervislikult ja nii edasi.

Seega on kindlasti väär öelda, et naha vananemise vastu pole võimalik midagi teha. Jah, kortsud tekivad ajapikku meil kõigil, kuid ennekõike on nahk siiski sisemise ilu ja tervise peegeldus. Mida tervislikumaid eluviise sa järgid, seda paremas seisukorras on reeglina ka sinu nahk.

  1. MÜÜT: päikesekaitsekreeme tuleks kasutada vaid suvel

VALE. Liigne päikesevalgus on üks peamisi põhjuseid, miks nahk enneaegselt vananema hakkab. Seda protsessi kutsutakse fotovananemiseks, mille põhisüüdlaseks on kahjuliku UV-kiirguse mõju inimese DNA-le.

Levinud eksiarvamuse kohaselt tuleks päikesekaitsevahendeid kasutada vaid suvel, kui päike kõrvetama kipub. Ka see ei vasta sugugi tõele: päikesekiirgus on tugev ka teistel aastaaegadel ning mõjutab nahka nii päikeselisel kui pilvisel päeval. Seetõttu võiks nahka päikesekiirguse eest kaitsta aastaringselt, sõltumata temperatuurist. Et liigne päikesekiirgus võib oluliselt suurendada ka riski nahavähki haigestumiseks, tasuks päevitamisega liialdamist igal juhul vältida.

Siinkohal on suur abi kvaliteetsetest päikesekaitsevahenditest. Eucerin fotovananemisvastane päikesekaitsekreem sobib kõigile nahatüüpidele ja heledale nahale ning annab näole ühtlase ja päevitunud jume.

  1. MÜÜT: igapäevasel hooldusel on naha vananemisega vähe pistmist

VALE. Nahk on inimese kõige suurem elund ning vajab vastavat igapäevast hoolitsust. Kui millestki jääb puudu või midagi on liiga palju, annab ta sellest meile koheselt teada – nahapinnale ilmuvad vistrikud, päikesepõletus, ketendus, pigmendilaigud või midagi muud. Seega algab terve nahk eeskätt just õigest hooldusrutiinist.

Naha eest hoolitsemist peaks alustama selle põhjalikust puhastamisest. Selleks sobivad hästi erinevad näopesugeelid, mitsellaarveed või -vahud, mis eemaldavad üleliigse mustuse, kuid ei ärrita seejuures nahka. Seetõttu tasuks eelistada leebe toimega näopuhastustooteid.

Järgmiseks etapiks on toniseerimine. Toonik aitab mustuse jäägid nahalt eemaldada ning valmistab naha ette järgmiseks etapiks ehk, nagu nimigi ütleb, toniseerib. Sellele järgneb naha niisutamine, mille käigus nahka toidetakse ning varustatakse seda toimeainetega, mis aeglustavad naha vananemist.

Pesemata nahka niisutada on sama mis poleerida räpast autot. Seetõttu on ülioluline, et sa ei jätaks ühtegi etappi vahele ning pööraksid tähelepanu nii puhastamisele, toniseerimisele kui niisutamisele.

  1. MÜÜT: kortsud tekivad nahale alles pärast 40. eluaastat, enne seda pole vaja nende pärast muretseda

VALE. Kindlasti oled märganud, et mõni inimene näeb välja noorem või vanem, kui ta tegelikult on. Kui palju oled aga mõelnud sellele, mille põhjal sa seda otsustad? Muide, sageli annab suuna kätte just inimese naha seisukord, mis reedab nii mõndagi varasema hoolduse või eluviisi kohta.

Esimesed kortsukesed võivad nahale ilmuda juba 20. eluaastatel. Tõenäosus suureneb veelgi, kui inimene suitsetab, tarvitab alkoholi ning veedab palju aega solaariumis või päikese käes ja väldib seejuures päikesekaitsevahendeid. Nahk on aga mõnes mõttes salakaval ega näita tagajärgi välja kohe, vaid veidikese aja pärast, mil tehtud vigu on juba raskem tagasi pöörata.

Seetõttu on mõttekas alustada õigete nahahooldustoodete kasutamist juba varakult. Alates 30. eluaastast sobib kasutamiseks Eucerini Hyaluron-Filler tootesari, mil nahale ilmuvad esimesed vananemismärgid.

40. eluaastates teevad enamikule muret vormikuse vähenemine, naha lõtvumine ja sügavad kortsud ning siis on abi Eucerini sarja Hyaluron-Filler + Volume-Lift toodetest. Naha elastsus seevastu vajab rohkem turgutamist just pärast 50. eluaastat ning siis sobib eriti hästi Eucerini sari Hyaluron-Filler + Elasticity.

Seega on kortsude vastu võitlemisel ennekõike abi järjepidevast ning läbimõeldud näohooldusest. Ära lase eespool mainitud müütidel end eksitada ning pööra oma naha vajadustele tähelepanu. Nii saad terve ja särava naha eest komplimente nautida veel pikki aastaid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.