Miks pigmendilaigud ikka ja jälle tagasi tulevad? Nahaarst: naised arvavad ekslikult, et miski ei aita

Nahaarsti sõnul ei osata probleemile sageli tõhusaid lahendusi otsida ega ka pakkuda. “Teadlikkus melasma kohta on madal ka tervishoiutöötajate seas."Foto: Shutterstock

Kõik, kes on hädas pigmendilaikudega, teavad hästi, et need on nahale kiired tulema ja väga visad sealt lahkuma. Veelgi enam: sageli kurdavad naised, et päikesekaitsekreemist ja päikesevalgusest hoolimata ilmub tüütu pigmendilaik ikka nahale tagasi. Miks see nii on ning milline on pigmendilaikude kaasaegne ravi, räägib nahaarst dr Alina Brokk.

Kas tõesti mitte midagi ei aita?

Kuigi pigmendilaikude puhul on tegemist vaid esteetilise probleemiga, mis ei kujuta inimese tervisele ohtu, ei saa dr Broki sõnul öelda, et mure sellevõrra väiksem oleks. “Sageli jõuavad naised nahaarsti vastuvõtule liiga hilja, on stressis ning nutavad, kuna koledad laigud ei taha nahalt kaduda ning tulevad pärast kalleid protseduure ikka ja jälle tagasi. Seetõttu loobutakse pigmendilaikudega tegelemisest, kuna tundub, et mitte miski ei aita,” kirjeldas ta.

Milles siis probleem täpsemalt seisneb? Nahaarsti sõnul ei osata probleemile sageli tõhusaid lahendusi otsida ega ka pakkuda. “Teadlikkus melasma kohta on madal ka tervishoiutöötajate seas – ehkki sageli antakse soovitus, et inimene kasutaks SPF faktoriga päikesekaitsekreemi, tuleb tegelikult pöörata tähelepanu ka kaitsele nähtava valguse eest, sest just nähtava valguse sinine spekter võib hüperpigmentatsiooni stimuleerida,” märkis nahaarst.

Pigmendilaikude eemaldamiseks soovitatakse tihtipeale happekoorimist, kuid see on dr Broki sõnul kahe otsaga asi. “Happekoorimise käigus eemaldatakse nahalt pealmine kiht, pärast mida on nahk veel õrnem kui enne. Piisab vaid väikesest kokkupuutest päikesevalgusega ning probleem on veel suuremana tagasi. Ma näen pidevalt vastuvõtul naisi, kes kinnitavad, et pärast happekoorimist läks olukord palju hullemaks,” möönas spetsialist.

Sama kehtib ka erinevate laserprotseduuride kohta, kus teenust osutavad inimesed, kel pole melasma olemuse ja ravi kohta piisavalt teadmisi. “Isegi üks laserprotseduur võib olukorra palju hullemaks ajada. Seetõttu võiks protseduuri läbi viia raviarst, kuna temal on selleks piisavalt teadmisi ja oskusi,” lisas ta.

Tiamidool pööras melasma ravis uue lehekülje

Ehkki hüperpigmentatsiooni vorme on erinevaid, kimbutab naisi, kes pöörduvad sel põhjusel dr Broki vastuvõtule, 99% juhtudest just melasma, mis ilmub näole, eriti põskedele, ninajuurele, laubale ja ülahuulele ning mõnikord ka teistele päikesega kokkupuutuvatele kehaosadele, näiteks käsivartele.

“Melasma puhul on tegemist väga pirtsaka ja ettearvamatu haigusega, mille puhul kehtiv ütlus “once melasma, always melasma” (üks kord melasma, alatiseks melasma – toim) peab kahjuks paika. Kui anda nahale kasvõi natuke päikesevalgust, on probleem jälle kohal,” nentis dr Brokk.

Kuigi melasmat võib esineda ka meestel, on see pigem harv juhus – nimelt leiavad uuringud, et suurenenud melamiini tootmine on tingitud hormoonitaseme muutusest, olgu juurpõhjuseks rasedus, rasestumisvastased vahendid või vanusega seotud muutused.

Mida siis pigmendilaikude vastu ette võtta? Kui aastaid oli hüperpigmentatsiooni ravi “kuldstandardiks” hüdrokinoon, siis nüüd on melasma ravisse sisenenud uus tõhus toimeaine. “Tiamidooli neljakordne doos on sama efektiivne kui hüdrokinoon ning see on ka põhjus, miks ma usun, et see on väga hea toimeaine. Kui inimesel on melasma, siis tiamidool peaks kuuluma tänasest päevast alates elu lõpuni igapäevase nahahoolduse juurde,” kinnitas nahaarst.

Tiamidooli saab kombineerida näohooldusrutiini vastavalt vajadusele ja soovidele: Eucerini poolt patenteeritud toimeainet sisaldab Anti-Pigment tootesari, kuhu kuulub nii duaalseerum, korrektor, päeva- ja öökreem ning jumet ühtlustav seerum.

“Tiamidool ei ravi hüperpigmentatsiooni küll “välja”, kuid mõjub melanotsüütidele rahustina ning takistab hüperpigmentatsioonil halveneda. Samuti võib samal põhjusel tiamidooli kasutada laserprotseduuride eel ja järel,” rääkis dr Brokk.

Pigmendilaikude ravis on nahaarsti sõnul oluline keskenduda ka erinevate toimeainete omavahelisele kombineerimisele. “C-vitamiin, E-vitamiin ja niatsinamiid üheskoos tiamidooliga on kindlasti väga tugev kombinatsioon,” kinnitas ta.

Kallist protseduurist ei pruugi abi olla

Et pigmendilaigud ei hüüa tulles, on väga oluline, et inimene reageeriks sellele otsekohe, kuna mida tumedam on laik, seda raskem on sellest lahti saada. “See on nagu lumepall – mida kiiremini me pigmendilaigule jälile saame, seda suurema tõenäosusega saab selle levikut piirata. Kui alguses võib õrn pigmendilaik tunduda väike esteetiline probleem, siis aasta-kahe pärast seisab ta suurema probleemiga silmitsi,” nentis ta.

Seega on väga oluline kasutada päikesekaitsekreemi ning kasutada tõhusate toimeainetega nahahooldustooteid. “Kuluka iluprotseduuri asemel soovitan kindlasti proovida Anti-Pigment tootesarja –  julgen seda kindlasti soovitada, kuna turul pole ühtegi nii tõhusat hüperpigmentatsiooni vastast kreemi või seerumit,” sõnas dr Brokk lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.