Millised on kaks raskemat nahaprobleemi beebidel ja väikelastel?

Mida noorem on laps, seda vastuvõtlikum ja tundlikum on ta erinevate nahahaiguste suhtes.Shutterstock

Väikelaste ja beebide nahk on väga õrn ja hell, mistõttu tuleb selle eest väga tähelepanelikult hoolt kanda. Mida noorem on laps, seda vastuvõtlikum ja tundlikum on ta erinevate nahahaiguste suhtes. Toome välja kaks enamlevinud nahahaigust, selgitame, miks need tekivad ja anname nõu, kuidas haigusega toime tulla.

Mähkmelööve on üks sagedasemaid nahaprobleeme

Üheks sagedasemaks nahaprobleemiks beebidel ja väikelastel on mähkmelööve. See on väga tavaline just esimesel eluaastal ning möödub enamasti pärast mähkmete kandmise lõpetamist. 

Lööbega kaasneb punetus, mis võib olla erineva intensiivsusega ning kõige rohkem väljendub see mähkmega tihedalt kokku puutuvatel pindadel. Mõningatel juhtudel võib probleem süveneda — kui lööve on kestnud üle kolme päeva, võib lisanduda pärmseene infektsioon, mis muudab piirkonna punetavamaks.

Miks see tekib?

Mähkmelööbe tekkimisel on mitmeid põhjuseid. Ärritus võib tekkida sellest, kui uriin või fekaalmass on olnud nahaga piisavalt kaua kontaktis. See põhjus võib ilmneda sagedamini siis, kui beebi läheb üle tahkele toidule ning muutub nii toidu kui fekaalmassi koostis. 

Samuti võib mähkmelööve tekkida beebidel, kellel on tundlik nahk — seda põhjustab näiteks hõõrdumine vastu kitsaid mähkmeid või antibiootikumikuur, mis tekitab pärmseente liigvohamist. Samuti võib mähkmelööve tekkida palju kergemini, kui laps põeb näiteks atoopilist dermatiiti või ekseemi.

Kuidas ärritust leevendada?

Haiguse sümptomid võivad olla beebi või väikelapse jaoks väga ebameeldivad, aga õnneks leidub vahendeid, millega ärritust leevendada. Eucerin Aquaphor taastav salv sobib kasutamiseks alates kolmandast elukuust ning rahustab kuiva/väga kuiva, lõhenenud ning ärritunud nahka. Ühtlasi aitab salv moodustada ideaalse naha uuenemist toetava kaitsebarjääri. 

Tasub pidada meeles, et ravis on oluline hoida beebi nahk kuivana ja kaitsta seda võimalikult hoolikalt erinevate ärritavate faktorite eest. Kui haigusega kaasnevad teisedki sümptomid, nagu palavik, kaalukaotus või lööve, ning need ei kao pärast ühenädalast kodust ravi, siis tuleb kindlasti pöörduda nahaarsti poole. 

Väikelaste krooniline allergiahaigus

Teine sage nahahaigus on atoopiline dermatiit, mida esineb kogu maailmas 10–20 protsendil lastest ning 2–5 protsendil täiskasvanutest. Eesti Allergiaühenduse dermatoveneroloogi Maie Jürissoni sõnul on atoopiline dermatiit naha kui barjääri puudulik talitlus, kuid paljudel juhtudel avaldub ta suhteliselt kergel kujul. 

Kuna tegemist on kroonilise haigusega, võivad selle sümptomid kesta kaua, ehkki beebid ja lapsed võivad haigusest lihtsalt välja kasvada. Ligi 70 protsenti kõigist haigusjuhtumitest on pärilike põhjustega.

Kui mähkmelööbe puhul tekkis punetus eelkõige mähkmepiirkonda, siis atoopilise dermatiidi sümptomid tekivad peanahal, näol ja kehal. Haiguse täpne avaldumisvorm ning probleemsed kehapiirkonnad on beebide, laste ja täiskasvanute puhul erinevad.

Imikutel avaldub atoopiline dermatiit lööbe või nahapõletikuna põskedel, jäsemete sirutuspindadel ja kehal. Väga harva lööb atoopiline dermatiit beebidel välja istmikupiirkonnas, mistõttu on seda lihtne mähkmelööbest eristada.

Haigus on väsitav kogu perele

Beebidel võivad sümptomid avalduda juba kahe-kolme kuu vanuselt. Kindlasti ei tohiks esimestest ilmingutest mööda vaadata, kuna ebamugavuse tõttu võib beebi tunda end halvasti ning magada kehvasti, mistõttu ei saa ka ülejäänud pereliikmed korralikult magada.

“Sageli on kogu nahk väga kuiv ja lööve punetav ning kare, võib olla kergelt ketendav ja veriseks kratsitud,” sõnas Jürisson. “Selle haiguse kohta öeldakse, et see on sügelemine, mis lööbib (kratsimisest, nühkimisest, hõõrumisest), mitte lööve, mis sügeleb,” rääkis Jürisson. Sügeleda võib kusjuures kogu nahk, mitte ainult sealt, kus punetab.

“Haigust põdevatel lastel on keeruline lisatoite menüüsse tuua, sest nad kipuvad uute toitude peale nahapõletiku ägenemisega reageerima,” märkis Jürisson. “Ehkki (toidu)allergia ei ole sama mis atoopiline dermatiit, on mõnedel lastel nii allergia kui atoopiline dermatiit.”

Haigust saab leevendada

Enamasti kulgeb haigus vahelduvate vaibe- ja ägenemisperioodidega. Mõlemas etapis aitab sobiv nahahooldus leevendada ebamugavustunnet. “Haiguse puhul on väga olulisel kohal nahahooldus,” märkis Jürisson.

Kasutada võiks eelkõige tooteid, mille mõju on kliiniliselt tõestatud ning pidada vajadusel nõu ka nahaarstiga. Üks vahend haiguse leevendamiseks on Eucerini AtopiControl intensiivhoolduskreem, mis sisaldab taastavaid, rahustavaid, sügelusvastaseid, antibakteriaalseid ja jahutavaid koostisaineid.

Sama sarja ihupiim sisaldab rohkelt oomega-6-rasvhappeid (kuningakepiõli ja viinamarjaseemneõli) ning rahustava toimega likohalkoon A-d, turgutab nahka, aitab taastada selle loomuliku kaitsekihi ning suurendab naha vastupanuvõimet.

Mõlemad sobivad kasutamiseks lastele alates kolmandast elukuust.

Alates 3. eluaastast sobib kasutamiseks sügelusvastane sprei, mis vähendab sügelust 60 sekundiga kuni 6 tunniks. Pihus sobib hästi atoopilisest dermatiidist põhjustatud paikse sügeluse korral ja seda saab kasutada nii ägenemishoogude korral kui ka siis, kui olukord on leebem. 

Nii mähkmelööve kui atoopiline dermatiit on beebi ja väikelapse jaoks väga ebameeldivad haigused ning valmistavad kindlasti peavalu ka vanematele. Lohutav on asjaolu, et enamikel juhtudel möödub mähkmelööve pärast esimest eluaastat, kui beebi mähkmeid enam ei kanna.

Atoopilise dermatiidi puhul on olukord keerulisem, sest haiguse kohta ei ole teadlastel ega arstidel veel kuigi palju infot. Siiski leidub kvaliteetseid ravimeid, millega haigust leevendada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.