Mis annab märku püsivast päikesekahjustusest?

Liigne päikesekiirgus võib kaasa tuua pigmentatsiooni ja nahatooni muutused.Foto: Shutterstock

Mõõdukas koguses päikesevalgust on inimese organismile igati kasulik, kuid liigne kiirgus võib põhjustada nahal paksu pahandust ning viia tõsiste tervisemuredeni. Eeskätt puudutab see heleda naha ja juustega inimesi, kellel on tavapärasest suurem tõenäosus päikesepõletuseks ning paraku ka nahavähiks.

Päikese võlu ja valu

Päikesevalguse toel hakkab meie organism tootma loomulikku D-vitamiini, mis mängib erinevates protsessides väga olulist rolli. Näiteks parandab D-vitamiin ajutööd, tugevdab hambaid ja luid ning soodustab kaalulangetamist, samuti muutub seeläbi paremaks inimese unekvaliteet.

Mõõdukas koguses päikesevalgust parandab inimese jumet, mida igatsevad sageli kõige rohkem just heleda nahaga inimesed. Paraku on seega ka kurb tõsiasi, et just neid inimesi, kes jumet kõige enam parandada soovivad, ohustab päike kõige rohkem.

Nimelt võib liigne päikesekiirgus kaasa tuua pigmentatsiooni ja nahatooni muutused, fotovananemise, peenikeste joonte ja kortsude ilmnemise, aga ka kaame ja kollaka nahatooni tekke. Samuti tulevad paremini esile väikesed veenid ja kapillaarid, kiireneb naha elastsuse kadumine ning tekib suurem võimalus aktiiniliseks keratoosi ja nahavähi tekkeks.

Vähieelne seisund

Põhja-Eesti Regionaalhaigla naha- ja suguhaiguste keskuse dermatoveneroloogi dr Maigi Eiseni sõnul tekib aktiiniline keratoos naha sarvkihi rakkude paljunemisest sagedase eksponeerimise tulemusena päikesele. “Tänapäeval peetakse aktiinilist keratoosi vähieelseks seisundiks, millest võib areneda nahale lamerakkvähk,” selgitas ta.

Aktiinilist keratoosi esineb eelkõige just heleda nahaga isikutel. “Tedretähnid, heledad juuksed, kalduvus päikesepõletustele ja naha võimetus moodustada pigmenti päevitamisel ehk muutuda pruuniks tõstavad aktiiniliste keratooside moodustamise riski,” sõnas ta.

Liigne päevitamine soodustab veelgi

Maigi Eiseni hinnangul on aktiiniline keratoos üks sagedasem dermatoloogi külastamise põhjus, mis on tingitud intensiivsest päevitamisest ja päikese eest kaitsmata jäänud heledast nahast. Eriti tõstavad haiguse kujunemise riski päikesepõletused.

Ehkki naised kipuvad rohkem päevitama, ohustab aktiiniline keratoos rohkem mehi. “Vanuse kasvades esineb haigust sagedamini meestel, mitte naistel,” tõi Eisen välja. Samuti erineb haiguse levimus piirkonniti: näiteks esineb Austraalia elanikkonnal aktiinilist keratoosi rohkem kui Põhja-Euroopas, mis on eeskätt tingitud kohalikust kliimast.

Kuidas aru saada?

Aktiinilisest keratoosist annavad märku päikesekahjustuse tunnused, nagu kollakas kahvatu jume, ebaühtlane hüperpigmentatsioon ehk pigmendilaigud, pindmised veresoontelaiendid ehk teleangiektaasiad ja kseroos ehk naha kuivus.

“Tavapäraselt ei põhjusta aktiinilised keratoosid mingeid subjektiivseid kaebusi, kuigi mõnel inimesel esineb selles kohas kipitus või torkimise tunne,” märkis dermatoveneroloog.

“Kõige sagedamini väljendub aktiiniline keratoos punetavates ketendavates laikudes, sõlmekestes või naastudes, mis meenutavad katsudes liivapaberit,” rääkis ta. Kolded erinevad suuruselt mõnest millimeetrist kuni kahe sentimeetrini. “Harvem võib moodustuda naha sarv kergelt punetaval foonil,” lisas Eisen.

Saab ennetada

Maigi Eiseni sõnul on tõestatud, et keha kaitsev riietus ning peakatted, aga ka päikesekaitsekreemid aitavad tõhusalt hoiduda aktiiliste keratooside tekkimise eest. Seega vajab eestlastele omane hele nahk tõhusat kaitset, mis aitaks püsivaid päikesekahjustusi ennetada.

Intensiivse päikesekiirguse eest aitavad nahka kaitsta kõrge SPF-faktoriga tooted, mis on mõeldud spetsiifiliselt aktiinilise keratoosi ja mittemelanoomse nahavähi ennetamiseks. Eucerin on välja töötanud meditsiinitoote Actinic Control MD SPF 100, mis tagab väga tõhusa kaitse UVA/UVB-kiirguse eest ning sobib hästi ka tundlikule nahale.

Et naha rakukahjustused tekivad peamiselt just UVB-kiirte süül, tagab suurema SPF-faktoriga päikesekaitseemulsioon tõhusama kaitse ohtliku päikesekiirguse eest. Nii blokeerib SPF 100 umbes 99% UVB-kiirtest, ühtlasi võib nii kõrge faktoriga päikesekaitse kompenseerida ka päikesekreemi alakasutust.

Kasuta igapäevaselt

Toode on tekstuurilt kerge, lõhnavaba ning higi- ja veekindel. Päikesekaitseemulsiooni nahataluvus on dermatoloogiliselt heaks kiidetud ning sertifitseeritud ja sobib kasutamiseks ka igapäevaselt. Samuti võib toodet kasutada aktiinilise keratoosi täiendavaks raviks.

Otsese päikesevalguse käes viibides võiks kanda emulsiooni uuesti nahale iga kahe tunni järel. Ka emulsiooni pealekandmine pärast ujumist, higistamist või rätikuga kuivatamist aitab tagada tõhusama kaitse. Kui on soov kasutada toodet näonahal, tuleks emulsioon peale kanda enne kosmeetikatooteid ning oodata, kuni see on täielikult imendunud.

Actinic Control MD SPF 100 tagab väga tõhusa kaitse UVA/UVB-kiirguse eest ning sobib hästi ka tundlikule nahale.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.