Nobeliga pärjatud teadlaste avastus aitab leevendada ka atoopilist dermatiiti

Mida tähendab see avastus nahamuredega kimpus olevate inimeste jaoks?Shutterstock

Kuidas saab inimese aju aru, et triikraud on kuum või jääkuubik külm? Sellele ja paljudele teistele küsimustele on otsinud vastuseid Ameerika Ühendriikide neuroteadlased dr Ardem Patapoutian ja dr David Julius, kes pälvisid detsembris Nobeli füsioloogia ja meditsiini preemia. Ent mida tähendavad nende avastused nahahoolduse, eesotsas nahamuredega kimpus olevate inimeste jaoks?

TRP retseptorite saladus

Kui veel paar aastat tagasi leidus kehatajude mehhanismide vallas palju teadmatust, siis tänu Ameerika Ühendriikide neuroteadlaste avastusele on selge, et selleks läheb tarvis temperatuuri- ja puutetundlikkuse (TRP) retseptoreid, tänu millele tajume erinevate temperatuuride mõjul ohtu ning oskame seda vältida. Näiteks tõmbame käe kiiresti kuuma triikraua juurest ära, ilma et sellel mõttel pikemalt peatuma peaks.

Kuna lastel pole mainitud TRP retseptorid veel täielikult välja arenenud, on mõistetav, miks neil vahel kuumale või külmale reageerimisega kauem aega läheb ning õnnetuste tagajärjed sageli sellevõrra raskemad on. 

Pärast aastakümneid kestnud uuringuid avastasid USA neuroteadlased naha närvilõpmetes sensori, mis just kuumust tuvastab. Varasematel aastatel olid samad teadlased uurinud ka teisi kuumuse, valu ja puudutuse suhtes tundlikke geene ning teinud olulisi avastusi erinevate oluliste retseptorite kohta näitamaks, et just termilised stiimulid ehk külm, jahe, kuum ja soe aktiveerivad TRP kanaleid.

Avastus mängib olulist rolli nahahoolduses

Ent kuidas puutuvad siia erinevad nahamured? Kuna inimese temperatuuritundlikkus on tihedalt seotud valu- ja sügelustundega, on just TRP kanalitel mängida oluline roll ka nahahoolduses.

Nimelt pärsivad mõningate nahahooldustoodete koostisained teatud TRP kanalite tööd, pakkudes ühest küljest ebamugavustundele kiiret ja tõhusat leevendust, teisest küljest parandades naha vastupanuvõimet.

Heaks näiteks on TRPM8 kanal, mis reageerib siis, kui temperatuur langeb alla 30 kraadi või puutub kokku mentooliga. Seetõttu sisaldavad paljud sügelusvastased tooted just nimelt mentooli, kuna meie aju tõlgendab mentooli mõju kui külmatunnet, pakkudes ebamugavustundele kiiret leevendust.

Ka teatud nahaprobleemide leevendamiseks väljatöötatud Eucerini tooted, mis on loodud näiteks sügeluse, atoopilise dermatiidi ja ülitundliku naha raviks, põhinevad just nimelt värskelt Nobeli auhinnaga pärjatud teadlaste aastakümnetepikkusel uurimistööl, olles seeläbi alustalaks nahahooldustoodete väljatöötamisel.

Nendele teadmistele tuginedes sisaldavad Eucerini tooted niisuguseid koostisaineid nagu SymSitive®, mis reguleerib ülitundliku naha tundlikkusretseptorite reaktiivsust, ja metoksüpropaandiool, mis jahutab nahka ja aitab leevendada sügelustunnet.

AtopiControl sügelusvastane sprei, mis on Eucerini poolt välja töötatud just ülitundliku naha jaoks, sisaldab nii SymSitive®’i kui ka metoksüpropaandiooli. Lisaks sügelustunde leevendamisele tõstab sprei naha taluvusläve ning aitab suurendada selle vastupanuvõimet.

Metoksüpropaandiooli leidub lisaks sügelusvastasele spreile ka AtopiControl intensiivhoolduskreemis, mis parandab naha seisundit atoopilise dermatiidi ägenemishoogude ajal, ja kätekreemis, mis sobib hästi just igapäevaseks hoolduseks. Seega on Nobeli preemia pälvinud teadlaste panus aidanud lisaks teaduse edendamisele leevendada paljude inimeste igapäevaseid nahamuresid.

Ent kindlasti ei peatu neuroteadlaste avastused siin, vaid avavad lähitulevikus loodetavasti veelgi põnevamaid uksi, aitamaks lahendada kroonilise valu või meelte kahjustumisest tulenevaid probleeme ja seisundeid. Loodetavasti on uutest avastustest kasu ka selliste nahamuredega inimestel, kelle ebamugavustundele veel seni tõhusat leevendust või ravi leitud ei ole.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.