Punnid, sügelus ja akne: mida teha, kui tundlik nahk segab trennitegemist?

Probleemne nahk ei ole põhjuseks, miks treeninguid vältida.Shutterstock

Paljud inimesed väldivad treeninguid, sest sellega kaasnev higistamine ärritab nahka ning murele lahendust ei näi olevat. Kuna sportides eritab nahk tavapärasemast rohkem higi, tuleb seda ka hoolikamalt kaitsta, seda enam, kui tegemist on tundliku nahaga. Millised vahendid sobivad selleks kõige paremini ning mida seejuures jälgida?

Higi jahutab keha

Väga palju nahamuresid põhjustab teadupärast just higistamine, mis on vajalik kehatemperatuuri reguleerimiseks. Treeningu käigus eritab keha sooja temperatuuriga higi, mis nahast aurustub, neelab soojusenergiat ja seeläbi jahutab meid. Siiski võib higistamisprotsess nahka kahjustada, mistõttu tuleb pärast treeningut enda naha eest eriti tähelepanelikult hoolt kanda. 

Niipea kui aju tuvastab, et kehatemperatuur on tõusnud üle 37 °C, saadab see higinäärmetele signaale, et toota ja vabastada pooride kaudu higi. Selle vajaduse põhjustavad mitmesugused tegurid, mis võivad olla nii kehavälised kui -sisesed:

  • kehaline aktiivsus;
  • kliima, stress või närvilisus;
  • hormonaalsed muutused, nagu puberteet, rasedus või menopaus;
  • mõned ainevahetushaigused (suhkruhaigus, kilpnäärme funktsiooni kahjustus);
  • teatud ravimid;
  • stimulandid, nagu alkohol, nikotiin ja kofeiin;
  • dieet, näiteks vürtsikas toit.

Higinäärmete arv ja nende asukoht sõltub meie geneetikast — igaühel on ligi 2–4 miljonit higinääret, kusjuures kõige rohkem esineb neid kaenla all (keskmiselt 25 000–50 000 higinääret), peopesadel ja jalataldadel. Kui oleme näiteks närvilised, stressis või lihtsalt aktiivsed, stimuleerib aju higinäärmeid rohkem higi tootma. 

Higinäärmeid on erinevaid

Meie kehal on kaht erinevat tüüpi higinäärmeid: ekriinsed ja apokriinsed, ja mõlemad toodavad eri tüüpi higi. Ekriinsed näärmed on vajalikud kehatemperatuuri kontrollimiseks ning neid leidub üle kogu keha. 

Apokriinsed näärmed asuvad peamiselt aksillaarses ja suguelundite piirkonnas, mõned neist ka naba ja rindade läheduses. Apokriinsed näärmed toodavad higi, milles on palju valke ja lipiide. Nad toodavad oluliselt vähem higi kui ekriinsed näärmed, kuid meelitavad ligi baktereid, mis põhjustavad ebameeldivat lõhna ja kollaseid plekke riietel. 

Ka higi kogus, mida meie keha toodab, on igal inimesel väga erinev. Keskmiselt jääb see vahemikku 0,1 liitrit kuni 1 liiter päevas. Värske higi ei lõhna — ebameeldiv kehalõhn tekib alles siis, kui bakterid hakkavad higi valkudest ja lipiididest toituma.

Selle vältimiseks on väga tähtis kohe pärast treeningut pesus käia. Et tugevdada enda naha kaitsemehhanisme ja suurendada ka selle vastupanuvõimet, võiks kasutada seejuures Eucerin pH5 dušiõli või Eucerin pH5 õrnatoimelist dušigeeli, mis puhastavad nahka õrnalt ning jätavad naha mõnusaks ja pehmeks. Samuti tugevdavad need tooted naha loomulikku pH-d, et seeläbi vastupanuvõimet suurendada.

Mis vahe on deodorandil ja antiperspirandil?

Ebameeldiva lõhna tekkimise eest kaitsevad nahka ka deodorandid ja antiperspirandid. Toodet valides tuleks võtta arvesse enda nahatüüpi ja jälgida, kui palju higi sinu keha toodab. Antiperspirant on hea valik tugeva higistamise korral ehk siis, kui liigud palju ringi ning teed tavapärasest rohkem trenni. Eucerini 72-tunnise toimeajaga antiperspirant kaitseb tugeva higistamise eest ja sobib ka neile, kel on deodoranditalumatus või tundlik nahk. 

Tavapärane deodorant higistamist ei vähenda, küll aga sisaldab see aineid, mis imavad lõhna tekitavaid baktereid või aeglustavad nende paljunemist. Eucerini 24-tunnise toimeajaga rulldeodorant aitab hoida ära ebameeldivat lõhna ning sobib samuti deodoranditalumatuse korral. 

Kaitse ka enda nägu

Kõige enam mõjutab higistamine meie näonahka ning on inimesi, kes väldivadki trenni just sel põhjusel, et kardavad enda näonahka kahjustada. Õige hoolduse ja vahenditega saab seda muret vältida.

Näohoolduse aluseks on hoolikas puhastus, milleks tuleks kasutada nahale sobivaimat toodet. DermoPure näopuhastusgeel teeb selle töö ära hoolikalt, põhjalikult ja õrnalt, nahka ärritamata. Kui iluvigu või mustpäid on nahale tekkinud rohkem, tasuks kasutada DermoPure koorivat geeli, mis avab ummistunud poorid ja silendab nahapinda.

Kui nahamured kipuvad tekkima just T-tsooni ehk otsmikule, ninale ja lõuale, aitab DermoPure toonik aknele või ebapuhtustele kalduvat nahka rahustada ja niisutamiseks ette valmistada.

Kuna nägu on meie keha kõige õrnem piirkond, tuleks kasutada õrnatoimelisi kreeme. Üks hea variant on Eucerini pH 5 näo- ja kehakreem, mis suurendab naha vastupanuvõimet ning vähendab ka tundlikkust.

Kindlasti aga ei tohiks treeningut seetõttu vältida, et muretsed enda naha pärast. Ole kannatlik ja kasuta just sobivaid tooteid, mis sinu naha eest hoolt kannavad ja sportimist seeläbi kannustavad. Kui sa treeningutega alles alustad, on normaalne, et sinu kehal ja nahal võtab uue rutiiniga harjumine veidi rohkem aega. Kuna nahk peegeldab meie organismi tervislikku seisundit, on trenn tervise jaoks väga olulise tähtsusega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.