Teeme selgeks: mis “imeloom” on mikrobioom ja miks sellest nii palju räägitakse?

Et mikrobioom kaitseb inimest erinevate patogeenide eest, on tema üheks tähtsaimaks ülesandeks kaitsta meie kõige suuremat organit ehk nahka.Foto: Shutterstock

Salapärasest mikrobioomist ja selle kaitsmisest räägitakse rohkem kui kunagi varem – selle tähtsust rõhutavad nii toitumisspetsialistid ja -terapeudid, lastearstid kui ka näiteks dermatoloogid. Ent millega täpsemalt tegu ning kuidas saame naha mikrobioomi eest hoolitseda?

Mikrobioom on ökosüsteem

Tõenäoliselt oled varasemalt kuulnud inimesi rääkivat mikrofloorast või -biootast. Olgu öeldud, et mikrobioom ei ole selle mõiste sünonüüm – kui mikrofloora all mõistetakse mikroorganismide kogumit mingis konkreetses paigas, siis mikrobioom on kõigi inimkehas leiduvate mikroorganismide ökosüsteem, mis kujuneb välja esimese kahe-kolme eluaasta jooksul.

Nimelt on erinevad teadusuuringud aina rohkem välja toonud ja rõhutanud, kui tähtsat rolli mängivad mikroorganismid ehk mikroobid meie tervise hoidmisel ja haiguste ärahoidmisel või põhjustamisel.

Mikroobide alla kuuluvad nii bakterid, viirused kui ka seened ning paljusid võib sageli üllatada, et mikroobseid rakke on meis üle kümne korra rohkem kui inimese enda keharakke. Siiski kaalub mikrobioom kokku kõigest umbes 200 grammi – seda põhjusel, et mikroobid on keharakkudest 10–100 korda väiksemad.

Mikrobioom hoiab naha tervena

Et mikrobioom kaitseb inimest erinevate patogeenide eest, on tema üheks tähtsaimaks ülesandeks kaitsta meie kõige suuremat organit ehk nahka. Näiteks reguleerib mikrobioom kehatemperatuuri ning hoiab ära üleliigse niiskuskao.

Kuna ka inimese nahk ise on keeruline ökosüsteem, võivad erinevad tegurid nagu antibiootikumid, sobimatud nahahooldusvahendid või elustiil mikrobioomi muuta ning viia erinevate probleemide tekkeni, sealhulgas atoopilise dermatiidi või akneni. Seega on ülioluline roll nahahooldustoodel, mis toetaksid meie mikrobioomi toimimist ning hoiaksid ära võimalike patogeenide mõju.

Mikrobioom moodustab koos nahaga meie keha pinnale kaitsekihi ning tuleb väga hästi toime just happelistes tingimustes, mis patogeenidele ei sobi. Siiski võivad erinevad keskkonnategurid nagu naha pH-taseme muutumine, tugev UV-kiirgus või inimese vanus naha mikrobioomi tasakaalu mõjutada. Seega peame naha mikrobioomi kaitsma ning vältima sellele kahju tekitamist iga hinnaga.

Naha mikrobioomi saab ka ise kaitsta

Et patogeenid ja allergeenid ei saaks naha sisse tungida ning seda tundlikumaks muuta, on väga tähtis, et säiliks naha loomulik pH-tase. Eucerini pH5 tootesarja kuuluvad tooted on loodud spetsiaalselt toetamaks tundlikku nahka, puhastades seda õrnatoimeliste pindaktiivsete ainetega ning täiendades toimeainete ja looduslike õlide varusid. Nagu nimigi ütleb, on kõigi toodete pH väärtus 5, mis on mikrobioomi kaitsmiseks ja naha kaitsekihi säilitamiseks optimaalne.

Naha loomuliku kaitsevõime tagamiseks ja vastupidavuse säilitamiseks tuleb valida dušiõli, ihupiim või dušigeel, mis sisaldab eriti õrnatoimelisi pindaktiivseid aineid ja mille pH-tase on tasakaalustatud. Nimelt kasutatakse nendes puhastustoodetes Eucerinile ainuomast pH tasakaalustamise süsteemi, mis suudab taastada naha normaalse pH-taseme ning ei kuivata nahka.

Naha vastupanuvõimet suurendavad pH5 kreem ja kätekreem, mis imenduvad kiiresti ning tugevdavad naha looduslikke kaitsemehhanisme ja vähendavad tundlikkust. Kuivadele, karedatele huultele pakub pikatoimelist niisutust huulepalsam, mis kaitseb nahka ka UV-kiirguse ja kuiva õhu eest.

Mikrobioom tagab hea tervise

Ent kuidas naha mikrobioomi veel kaitsta? Uuringud on välja toonud, et tasakaalustatud mikrobioomi koosluse aluseks on tervislikud eluviisid, sealhulgas täisväärtuslik toitumine.

Et 80% mikrobioomist elab inimese soolestikus, sõltub neist näiteks see, kuidas organism toitu seedib. Samas võib kahjustunud mikrobioom olla seotud erinevate soolestiku haigustega ning viia teiste terviseprobleemide, sealhulgas näiteks ülekaalu, diabeedi või erinevate allergiate tekkeni.

Nagu öeldud, kujuneb mikrobioom välja esimeste eluaastate jooksul. Et iga inimese mikrobioom on unikaalne, saame ise väga palju ära teha selleks, et oma tervist säilitada ja selle eest hoolitseda. Kuna just nahk peegeldab sageli erinevate tegurite mõju ning annab võimalikest probleemidest esimesena märku, on seega ülioluline hoolitseda lisaks nahale kogu oma organismi toimimise eest. Terves kehas terve nahk!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.