Eucerini blogi

Tüütu nahahaigus: psoriaasi ohjeldamiseks leidub tõhusaid meetodeid

Kuna ketendavad laigud võivad esile kutsuda tugeva sügeluse, võib nendega sageli kaasneda ka ebamugavustunne ja valulikkus.Foto: Shutterstock

Kuigi Eestis põeb psoriaasi ligikaudu vaid 2–3% rahvastikust ehk umbes 50 000 inimest, on teadlikkus selle kroonilise nahahaiguse osas siiski madal. Ehkki teadmata põhjusel tekkiv nahahaigus võib avaldada negatiivset mõju nii inimese füüsilisele kui ka vaimsele tervisele, leidub siiski tõhusaid meetodeid, kuidas korduma kippuvaid ägenemishooge tõhusalt kontrolli all hoida. Siin mängib olulist rolli ka nahka toetav igapäevane hooldus ja hügieen.

Haigust on sageli raske diagnoosida

Ehkki psoriaasi täpne tekkemehhanism või -põhjus pole siiani teada, arvatakse, et 50%-l haigetest on varajase algusega psoriaas siiski geneetilist päritolu. Haigus lööb üldjuhul välja täiskasvanueas ning sellest annavad eeskätt märku punetavad ketendavad laigud. Kõige sagedamini tekivad need küünarnukkide ja põlveliigeste piirkonda, aga tihti ka juuksepiirile. Kuna ketendavad laigud võivad esile kutsuda tugeva sügeluse, võib nendega sageli kaasneda ka ebamugavustunne ja valulikkus.

Psoriaatiline nahk on reeglina tavapärasest tundlikum ja kuivem, kuid sellegipoolest võib haigust diagnoosida olla keerulisem, kuna sageli meenutab naha kliiniline pilt mõnda teist nahahaigust või -probleemi. Seetõttu kinnitab täpse diagnoosi vastav nahaspetsialist ehk dermatoloog, kes määrab vajaduse korral sobiva ravi ning nõustab patsienti nahahoolduse osas. Kuna täpne ravimeetod sõltub haiguse iseloomust, võib ravi olla inimeseti väga erinev ja individuaalne.

Ägenemishooge saab ennetada

Et psoriaasi puhul on tegemist kroonilise haigusega, tuleb sellega õppida elama – kuna haigus kulgeb kergemate perioodide ja ägenemishoogudega, võib viimaseid esineda sagedamini just sügisel või talvel, kui karmid ilmastikuolud nahakuivust soosivad ning seeläbi niigi tundlikule nahale väljakutse esitavad. Samas võib ägenemishoog sattuda teinekord hoopis soojemale perioodile aastas, seda näiteks siis, kui inimesel esineb tundlikkus päikese suhtes.

Ehkki erinevate tegurite põhjal võiks justkui tunduda võimatu haiguse kulgu ette ennustada, rõhutavad nahaspetsialistid, et tegemist on diagnoosiga, mille puhul mängivad väga suurt rolli nahahooldus ja elustiiliharjumused.

Näiteks on leitud, et negatiivsel stressil on psoriaasi ägenemisele tuntav mõju, mistõttu võib haiguse ägenemine sattuda tihti just sellele päevale, mil inimene tugevamat stressi tundis. Kuivõrd haiguse ägenemine tekitab omakorda samuti stressi, on see justkui nõiaring, mille lõksu sattuda on lihtsamast lihtsam. Seetõttu võib psoriaas kahjuks viia ka vaimse tervise probleemide väljakujunemiseni, sealhulgas ärevushäirete ja depressioonini.

Samuti on täheldatud, et psoriaas tekib suurema tõenäosusega ülekaalulistel inimestel, kelle puhul võivad nii haiguse avaldumise kui ka ägenemise esile kutsuda ebatervislikud toitumisharjumused. Seega on soovituslik vältida rohkelt töödeldud ja kaloririkkaid toiduaineid ning keskenduda tervislikumale ja täisväärtuslikumale toidulauale, samuti tuleks piisavalt ja regulaarselt liikuda ja harrastada aktiivset eluviisi.

Nahahooldusel on oluline roll

Väga oluline roll psoriaasi ohjeldamisel on tõhusal nahahooldusel. Nahaarstid toovad sageli välja, et ebapiisav hügieen võib haiguse väljakujunemise tõenäosust suurendada, mistõttu on naha niisutamisest ja õigest hooldamisest kasu ka erinevate nahahaiguste, sealhulgas psoriaasi ennetamisel.

Kuna psoriaasi põdevate inimeste nahk on reeglina tundlikum ja kuivem, on tarvis seda hoolikalt niisutada ja pehmendada. Selleks sobivad hästi lõhna- ja värvainetevabad nahahooldustooted, mis pakuvad nahakuivusele kohest leevendust ning aitavad naha kaitsebarjääri taastada.

Et uurea on kuiva naha hoolduses kuldstandard, kuuluvad Eucerin UreaRepair PLUS tootesarja tooted, mis sobivad hästi erinevate nahaprobleemide, sealhulgas psoriaasi leevendamiseks. Kuna just teatud kehapiirkondadele – küünarnukkidele, põlvedele, kätele ja jalgadele – saab ööpäeva jooksul osaks palju survet ja hõõrdumist, on see ka põhjus, miks võivad psoriaasile iseloomulikud laigud tekkida just nendesse piirkondadesse.

Eriti kuivadele, karedatele ja ketendavatele laikudele ehk psoriaasile iseloomulikele probleempiirkondade pakub intensiivhooldust UreaRepair PLUS hoolduskreem 30% uureaga, mis silub ja pehmendab erakordselt kuiva ning kareda nahaga piirkondi. 

Kuivadele ja karedatele jalgadele on loodud 10% uureaga jalavaht, mis niisutab intensiivselt paksenenud nahka jalgadel, et uuendada ja toetada naha taastumist. Samuti pakub Eucerin UreaRepair PLUS ihupiim uureaga 10% kohest leevendust kuivusele ning hoiab ära äärmise nahakuivuse, sügeluse ja ketenduse.

Naha tervise juures on väga tähtis hoolitseda ka piisava une ja uneaja kvaliteedi eest. Kindlasti tuleks vältida suitsetamist ja liigset alkoholi tarvitamist, kuna ka need võivad psoriaasi ägenemishoo ellu kutsuda. Ehkki haiguse kulgu võib olla kohati raske ette ennustada, on eeskujuliku nahahoolduse, tervislike eluviiside ja stressi ohjeldamise abil võimalik seda nahahaigust siiski edukalt kontrolli all hoida. Just nendes tegurites seisnebki psoriaasi ohjeldamise võti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.