Vajab hoolt ja armastust: spetsialist õpetab, kuidas hooldada näonahka nii, et sellest päriselt ka kasu on

Selleks, et aru saada, kuidas oma naha eest hoolitseda, tuleks välja selgitada, millised on naha vajadused ja eripärad.Foto: Shutterstock

Esteetilise meditsiini õde Elli Maria Mäesalu leiab, et igapäevane näohooldus tähendab harmoonilise terviku loomist ning selleks, et võtta maksimum, tuleb end ja oma nahka tõeliselt tundma õppida. Kuid mida teha ikkagi selleks, et nahk püsiks terve ja ilus võimalikult kaua ja püsivalt?

Geenide vastu ei saa, kuid oma nahka tuleb tunda

Elli Mariale meeldib öelda, et inimene peaks võtma maksimumi ehk parima sellest, mis talle antud on. “Geneetikale me tõesti vastu ei saa – mõni lihtsalt vananeb kiiremini, teist justkui ajahammas ei puregi. Põhjusteks võivad olla õhem nahk, väiksem kollageenisisaldus või selle kiire lagunemine, aga ka näiteks nõrgemad veresoone endoteelid,” loetles ta.

Selleks, et aru saada, kuidas oma naha eest hoolitseda, tuleks välja selgitada, millised on naha vajadused ja eripärad. “Mine julgelt nõustamisele ja saa teada, mis oleks just sulle parim lahendus, et saaksid oma naha kvaliteeti maksimaalselt säilitada ja ka boost’ida,” soovitas ta.

Igapäevane näohooldus on hädavajalik

Siiski sõltub naha tervise puhul palju ka igapäevasest hooldusest. Nägu tuleks pesta vähemalt kahel korral päevas. “Kui päeval oli jumestus peal, siis võiks õhtul pesta nahka kahel korral – kõigepealt eemaldada meik ja seejärel pesta eraldi ka nahka,” selgitas ta.

Öösiti soovitab esteetilise meditsiini õde kasutada aktiivaineid sisaldavaid tooteid, mis aitaks rakkudel uueneda ning kõrvaldaks seejuures ka vabasid radikaale. “Ideaalne vananemisvastane relv on retinool, aga ka erinevad nahka uuendavad happed,” loetles Elli Maria. 

Päeval võiks aga kasutada antioksüdante sisaldavaid näohooldustooteid, mis on tema hinnangul noorusliku naha võtmesõna, kuna just need neutraliseerivad vabu radikaale. “Vabad radikaalid on nagu rahutud molekulid, kes “rammivad” terveid rakke, et saada endale viimasesse elektronkihti paariline. Antioksüdant annab talle selle vabatahtlikult ja nii väheneb oksüdatiivne stress,” selgitas esteetilise meditsiini õde.

Igapäevaseks kasutamiseks sobivad hästi C-vitamiini sisaldavad tooted, aga ka nahka niisutavad seerumid, kus positiivseks peakangelaseks on hüaluroonhape. Viimaseks kihiks võiks olla päeva- või päikesekaitsekreem, mille SPF faktor oleks vähemalt 30 ning mis “lukustab” nahale kantud seerumi ja kreemi kasulikud toimeained ning laseb neil tõhusalt ja pikemalt mõjuda.

Iluuni pole müüt, vaid päriselt vajalik

Lisaks näohooldusele mängivad naha tervise juures väga olulist rolli ka teised tegurid. Üheks väga oluliseks faktoriks on elustiil. “Naha uuenemise puhul on võtmesõnaks nn iluuni – me tõesti vajame 7–8 tundi kvaliteetset iluund, sest just magamise ajal toimub meie rakkudes kõige intensiivsem uuenemisprotsess, mille käigus toodetakse uusi ja parandatakse olemasolevate rakkude DNA-d,” rääkis Elli Maria. Just unehäired on sageli tuhmi nahatooni ja tumedate või tursunud silmaaluste peamiseks põhjuseks.

Samuti on väga oluline igapäevane füüsiline aktiivsus. “Mida rohkem liigume, seda rohkem suureneb mitokondrite hulk meie rakkudes, kes on justkui rakkude jõujaamad. Mida rohkem neid on, seda aktiivsem ja tõhusam on meie rakkude ainevahetus ja töö,” märkis ta. Samuti hoiab trenn vaimset tervist kursil. “Ka vaimse tervise häireid seostatakse sageli nahaprobleemidega.”

Toitumine ja piisavas koguses vett tagavad terve naha

Kindlasti ei tohiks päeva jooksul unustada juua piisavas koguses vett. Piisav vee joomine tagab meie organismi efektiivse toimetuleku – otseselt see nahka ei mõjuta, kuid siin kehtib ütlus: tervel kehal terve nahk! Mina leian, et meie adekvaatne organismi kellavärgi toimimine peegeldub ka meie suurimal organil ehk nahal,” ütles Elli Maria.

Nahaga teevad aga imesid asendamatud ja kvaliteetsed rasvhapped. “Lisa toitudele taimseid õlisid, seemneid ja pähkleid ning võta lisaks kasutusse kalaõli, kus oleks EPA ja DHA osakaal võimalikult kõrge. Kuna meie organism ei tooda asendamatuid rasvhappeid ise, on väga oluline neid toidu näol tarbida,” toonitas ta.

Ka igasugune värske toit teeb nahale pai. “Marjadest saame antioksüdante, kiudained hoiavad korras meie seedesüsteemi – just seedimishäireid seostatakse sageli nahaprobleemidega,” lisas Elli Maria.

Et nahk püsiks kauem terve ja nooruslik, soovitab Elli Maria ka regeneratiivseid nahaprotseduure. “Sellised protseduurid panevad rakud tööle, et noorenemisprotsessid saaksid toimuda. Protseduuridega antakse nahale mitte kala, vaid õng – selleks sobivad hästi näiteks autoloogne iPRF mesoteraapia, biorevitalisatsioon, laserprotseduurid, IPL fotonoorendus ja happekoorimine,” ütles ta lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.