Õnnetus niitis jalust: kas abivahend on mõistlikum osta või rentida?

Abivahendi üürimine on kasulik ka puuetega laste vanematele, sest lapsed kasvavad kiiresti ja vajavad pidevalt uusi vahendeid.Foto: Invaru/

Elamisväärse elu elamiseks vajalikku abivahendit valides võib tekkida küsimus, kas seda on mõistlikum üürida või osta. Invaru kliendikogemuse valdkonnajuht Kadri Tiido räägib, mida abivahendite rentimisel meeles pidada.

“Enamiku abivajajate jaoks on üürimine kõige mõistlikum lahendus ja üldiselt seda võimalust kasutataksegi,” räägib Tiido. Seda tõsiasja toetab asjaolu, et tegemist on riigi poolt toetatud teenusega. 

Üüri üheks päevaks või mitmeks kuuks

Jalaluu murdnud ja ajutiselt ratastooli või karke vajav inimene riigipoolse soodustusega abivahendeid ei saa. Sel juhul kehtivad tavahinnad. Küll aga on tegemist paindliku teenusega, mis tähendab, et abivahendi saab tagasi viia täpselt siis, kui seda enam vaja ei lähe. 

Kui abivahend üüritakse ühest kalendrikuust lühemaks perioodiks, arvutatakse üüri hinda päeva täpsusega, pikaajalise üürimise korral rakendub kuutasu. “Hea on ka teada, et Invarust üürides ei tule välja käia tagatisraha. Ka hooldus, remont ja väljakutsetasu on kogu üüriperioodil hinna sees. See kehtib Narvast kuni Sõrve-Sääreni välja,” selgitab Tiido ja lisab, et vajadusel pakutakse remondi ajaks ka asendusabivahendit. 

Kellele laieneb riigipoolne soodustus?

Riigipoolse toetusega saavad abivahendi osta või üürida puudega lapsed või lapsed, kellel on eriarsti tõend ning puudega või vähenenud töövõimega täiskasvanud ja vanaduspensionärid. 

Abivahenditele on määratud piirlimiit ehk kindel kogus ja kasutusaeg, mis on ette nähtud ühe abivahendi kasutamiseks. “Kui inimesel on vaja rohkem abivahendeid, kui riikliku soodustusega on võimalik saada, on põhjendatud juhtudel võimalik taotleda erisust. Meie terapeudid saavad vajadusel nõustada taotluse esitamise protsessis,” selgitab Tiido.

Riikliku soodustuse saamiseks on abivahendikeskusesse vaja kaasa võtta isikut tõendav dokument, teada abivahendi kasutaja isikukoodi ja esitada abivahendi tõend. “Täishinnaga saab osta kõiki abivahendeid ja siis ei ole eespool nimetatud dokumente tarvis,” lisab Tiido.

Riikliku soodustuse üüri ja ostmise piirmäär on abivahendite lõikes erinev. Näiteks ratastoolil ja hooldusvoodil on see 90% piirhinnast, samas tugiraamil on see aga 60%.

Riikliku soodustusega tuleb näiteks ratastooli eest ühes kuus tasuda üüri 4,14 eurot (täishind 36 eurot/ kuu), täisfunktsionaalsusega elektrilise hooldusvoodi eest 4,32 eurot (täishind 43,20 eurot/kuu) ja ratastega tugiraami eest 8,4-19,50 eurot (täishind 16,2-27,30 eurot/kuu).

Invarust saab laenutada ka pesemas käimist ja tualetitoiminguid lihtsustavaid abivahendeid. Foto: Invaru/

Kõige popim abivahend

Invaru abivahendikeskus on spetsialiseerunud liikumiserivajadustega inimeste abivahenditele, mille hulka kuuluvad näiteks ratastoolid, kargud ning seisu- ja käimisraamid. Lisaks on Invarus lai valik ka põetus- ja hooldusabivahendid ning inkontinentsustooted.

Kõige rohkem renditakse Invarust aga ratastoole, erinevaid tugiraame, potitoole ja hooldusvoodeid. “Meil on ikka igasuguseid elektrilisi ratastoole ja nende hulgas on päris põnevaid masinaid,” toob Tiido välja erilisemad seadmed. Ta lisab, et iganädalaselt on üle Eesti inimeste käes üüris üle 2500 ratastooli.

Abiks vastsetele emadele

Vähesed teavad, et Invarust on tegelikult võimalik rentida rinnapumpa. “See on suureks abiks näiteks enneaegsete laste emadele, kellel on rinnapumpa hädasti vaja.” Tiido lisab, et nemad rendivad välja sama Medela rinnapumba mudelit, mida kasutatakse sünnitusmajades ja haiglates. Küll aga peab teadma, et eraldi tuleb juurde osta rinnapiima kogumissüsteem.  Lisaks saab üürida ka beebikaalu. “Neid on meil pidevalt väljas saja ringis.” 

Leia parim abivahend katsetusmeetodil

Üks, mis on Invarus kindlasti boonuseks, on see, et abivahendit üürides saab eakas, kes ei tunne end uue abivahendi kasutamisel veel kindlana, üüritud abivahendi mittesobivuse korral lihtsasti välja vahetada või tagastada. Nii on võimalus abivahendit mugavalt kodus katsetada ja teha kindlaks, kas tugiraam ikka mahub diivani ja laua vahelt läbi, kas see liigub äkki liiga lihtsalt, või kui mugav on selle pidureid käsitseda. “Kui abivahend ei sobi, on see võimalik igal hetkel Invarusse tagasi tuua ja valida mõni teine tugiraam. Eakas võib vajada tervisliku seisundi muutudes uut abivahendit – tervise halvenedes näiteks käimisraami asemel ratastooli, aga ka vastupidi – tervise paranedes ratastooli asemel tugiraami või karke. Siis on võimalik üks tagastada ja teine abivahend asemele üürida,” selgitab Tiido.

Üle Eesti on Invarul pidevalt üüris ligi 10 000 abivahendit. “Kõik abivahendid läbivad enne järgmist omanikku põhjaliku puhastuse ja desinfitseerimise ning tehnilise korrasoleku kontrolli,” räägib Tiido.

Invaru pakub abivahendite üürimise kõrval ka abivahendi transporti, hooldust, remonti ja puhastusteenust. Ettevõttel on Eesti kaasaegseim abivahendite töökoda, kus teostatakse hooldus- ja remonditöid.

Abivahendikeskusel on üle Eesti kümme esindust, mida külastab iga kuu enam kui 10 000 abivajajat. “Esindustes on koolitatud klienditeenindajad abiks abivahendi valimisel ja juhendavad, kuidas abivahendit kasutada. Keerulisemate abivahendite vajaduse või tervisliku seisundi korral nõustavad kliente lisaks ka füsio- või tegevusterapeudid koostöös abivahenditehnikuga,” selgitab Tiido ja lisab, et nõustamisteenust pakutakse vajadusel ka kodus, tööl, koolis või hoolekandeasutuses üle Eesti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.