Keha+Vaim+Toit

Just selle aine puudus tekitab liigesevalusid ja luuprobleeme. Spetsialist annab nõu, kuidas probleeme vältida

Kollageeni võib lisada nii smuutisse kui teistesse jookidesse. (c) Foto: erakogu
Kollageeni võib lisada nii smuutisse kui teistesse jookidesse.Foto: erakogu

Kollageen on sõna, mida tuntakse eelkõige kui noorusliku välimuse tagamiseks vajalikku ainet. Tegelikult ulatub selle mõju aga heast väljanägemisest palju kaugemale. Sealjuures on viimaste aastate jooksul teadusuuringutes toimunud läbimurded näidanud, et kollageen on meie kehale kasulik nii peale määrides kui sissesöömisel.

Kollageen on liimjas valk, mis asub kõikides loomsete organismide kudedes alustades luudest, liigestest ja liikudes edasi juuste, küünte ja nahani, kuid seda leidub ka teistes organites. Keha kasutab kollageeni ehituslikeks struktuurideks, liigeste liikuvuseks ja luude tugevdamiseks, ehk siis kollageen on siduv liimjas aine.

Toitumisnõustaja ja personaaltreener Monika Kahro seletab, kuidas ja millisel moel me saame oma keha nii seest, kui väljast tugevdada, toetada ja siluda. 

Keha toodab aina vähem

Inimese organism toodab kollageeni tasakaalustatud toidust ise, aga pärast 25-ndast eluaastat see protsess kehas väheneb. Kui me lisaks kuritarvitame oma keha, ei lase seda stressist taastuda ega toitu täiuslikult, jääb meie kehas kollageeni veelgi vähemaks. 

Inimese organism kasutab kollageeni kõigepealt ära ellujäämiseks vajalikes organites ja alles siis, kui muudeks funktsioonide tarbeks on vajaminev ainevaru ära kasutatud, jõuab ülejääk lõpuks aine ülejääk nahka, küüntesse ja juustesse. Kui igapäevane menüü on korras, aga juuksed, küüned ja nahk ei ole jätkuvalt säravad ja korras, siis tuleks kaaluda oma igapäevasesse menüüsse ka kollageeni lisamist. 

Organismi toetamiseks tuleb kehale anda piisavalt puhkust, mõnusalt aktiivsust ja tasakaalustatud toitu. Sealjuures peaks igas toidukorras olema esindatud täisteraviljad, valgud, rasvad, värske salat ning puu-ja juurviljad. Päeva jooksul tuleks juua piisavalt vett.

Selleks, et nahk oleks elastsem, juuksed ja küüned säravamad ning liigesed ja luud tugevamad, on soovitab Kahro vähemalt kolme kuu jooksul võtta igapäevaselt lisaks 10 grammi kollageeni. Seda võib lisada nii külmale kui kuumale joogile, olgu tegu smuuti või pärastlõunase teega.

Turvaline toidulisand

Kõige parem on tarvitada hüdrolüüsitud kollageeni, leiab Kahro, sest see on kõige sarnasem inimese enda organismis toodetavale valgule. Sellest suudab keha omastada pea 90 protsenti, mis on suurepärane tulemus. Meeles peaks pidama ka seda, et taimset kollageeni olemas.

Kahro kinnitab, et kollageeni lisaks tarvitamisel ei kaasne mingeid ohte ja seda võivad tarvitada kõik inimesed. Siinjuurest peab aga rõhutama, et parimate tulemuste saavutamine peitub tasakaalustatud toitumises.

Kollageeni juurde tarvitamisel muutub sinu nahk säravamaks, luud tugevamaks, liigesed liikuvamaks ning erinevad protsessid kehas hakkavad toimima paremini, investeeri iseendasse ja oma tervisesse!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.