Kipud hommiku- või lõunasööki vahele jätma? See toob ühe olulise terviseriski

Veresuhkru kõikumise ja ülesöömise vältimiseks tuleks söögiaejad päeva ära planeerida. Kui toidukord jääb vahele, siis selleks on olemas lahendus. (c) Foto: Shutterstock
Veresuhkru kõikumise ja ülesöömise vältimiseks tuleks söögiajad päeva ära planeerida. Kui toidukord jääb vahele, siis selleks on olemas lahendus.Foto: Shutterstock

Toidukordade vaheliste pikkade pauside vältimine on oluline, sest see aitab kogu päeva vältel säilitada stabiilset veresuhkru ja energiataset. 

Kui söögikordade vahed on liiga pikad, võib veresuhkru tase langeda liiga madalale, mis võib põhjustada nõrkustunnet, peapööritust ja äärmuslikemail juhtudel isegi minestamist. Samuti võib see põhjustada tugevat näljatunnet, mis omakorda toob kaasa ülesöömise ja kehakaalu suurenemise.

Seetõttu on oluline oma söögikorrad hästi läbi mõelda.  Arvesse peab võtma seda, millal on aega süüa valmistada ja ka seda, kas tegeletakse raske füüsilise tööga või tavalise kontoritööga. Siinkohal annab nõu Casper Lohk toidulisandite, tervise- ja sporditoite tootvast ettevõttest Iconfit. 

Kaks äärmust

Kõige sagedasem viga, mida inimesed tegema kipuvad, on äärmustesse laskumine: liiga vähe või liiga palju söögikordi.

Mõned inimesed usuvad, et vähem söömine aitab kaalust alla võtta ja jätavad seetõttu toidukordi vahele. Tulemus võib tegelikult olla hoopis vastupidine. Harva süües võivad kogused muutuda ebamõistlikult suureks. Samuti muutub toitumine keha jaoks ebaregulaarseks, mis omakorda võib viia veresuhkru taseme kõikumiseni ja tekitada energiapuudust.

Teisalt võivad mõned inimesed proovida süüa liiga palju söögikordi päevas, lootuses, et see aitab kaalust alla võtta või nende treeningtulemusi parandada. Selline käitumine toob kaasa  seedehäirete ja seedeprobleemide tekkimise riski, mis omakorda võib takistada toitainete imendumist.

Kui söögikord jääb vahele

Üldiselt on parim klassikaline jaotus kolmeks suuremaks hommiku-, lõuna- ja õhtusöögiks , kuhu võib vajadusel lisada vahepalasid. 

Hommikusöök on päeva esimene söögikord ja see on eriti oluline, et käivitada ainevahetust ja tagada energiataset terveks päevaks. Lõunasöök võiks olla rikkalikum ja sisaldada rohkem valku, süsivesikuid ja tervislikke rasvu. Õhtusööki soovitatakse süüa kergemalt ning vältida enne magamaminekut liiga rasket ja rikkaliku toitu.

Tänapäevase kiire elutempo juures võib siiski tulla ette olukordi, kui laua taha sööma istuda ei jõua. Sellisteks puhkudeks on välja töötatud spetsiaalsed toidukorra asendajad, mis sisaldavad vajalikus koguses energiat ja tasakaalustatud valikut kõigist olulistest toitainetest. 

Üheks selliseks on ICONFITis välja töötatud Diet Shake’i kokteil. See sisaldab ainult kõrgeima kvaliteediga koostisosi ning mitte ei aita vaid kaalust alla võtta, vaid võib kiire elutempoga inimesel asendada lausa ühte toidukorda, hoides samal ajal kõhu täis ja andes kehale ühtlaselt energiat. Diet Shake on teaduslikult välja töötatud, sisaldab rikkalikult valke, kiudaineid, vitamiine ja mineraale.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.