Endokrinoloog: ärge visake glükoosisensorit küsimuste tekkides kohe nurka – tegemist on väga hea asjaga

Glükoosisensori kasutajail on diabeet üldjuhul väga palju paremini kompenseeritud, kui sõrmeotsast vere võtmise ja glükomeetri kasutajatel. Foto: Linus Medical

Alati ei pruugi organism toimida nii nagu tavaliselt ja eriti suvekuumaga võib veresuhkur kippuda kõikuma. Eesti Diabeedikeskuse endokrinoloog dr Marju Past annab nõu, millega võiks diabeetik sel puhul arvestada. 

Muuhulgas nendib dr Past, et ka väga kõikuma kippuva veresuhkru tasemega diabeetikutel on lihtsam hoida vere glükoositaset heas kompensatsioonis pideva glükoosimonitooringu süsteemi abiga.

Enne söö ja siis mõõda

Dr Past rõhutab, et suviste askelduste seas ja eriti kuumal ajal ei tohi diabeetik ära unustada režiimi olulisust. Paika peavad olema sätitud söögiajad ja vahepausid ning -palad. Jooma peab piisavas koguses vedelikku. Ning muidugi tuleb jälgida, et nii kodus kui ka reisile minnes oleks varuks vajalikud ravimid. 

Kuumaga kipub organismi veresuhkur kõikuma ja langema. Kui see on liialt madal, tekib hüpoglükeemia oht ja ka olemine üldiselt paha. Dr Past sõnab, et pelgalt enesetunde järgi diabeetik aga insuliini manustamise otsust teha ei tohi, sest tunne võib olla õige, aga sama hästi võib see ka petta. 

Tavapärane soovitus on, et kui tekib n-ö hüpotunne, pole vaja tormata kohe veresuhkru taset mõõtma, vaid esmalt tuleks süüa või juua midagi magusat ja mõõta veresuhkrut alles pärast seda. 

“Veresuhkru mõõtmisega pole kiiret, kiire on hoopis sellega, et veresuhkur korda saaks,” põhjendab dr Past soovitust, kuid lisab, et vaatamata enesetunde paranemisele ei tohi veresuhkrut hiljem mõõtmata jätta ning selle kontrolli all hoidmine on ülioluline. 

Kasuta glükoosisensorit

Vere glükoositaset saab hoida kontrolli all vanal heal viisil ehk võttes sõrmeotsast verd ja kasutades glükomeetrit. Aga olemas on ka moodsam ja efektiivsem viis – pideva glükoosimonitooringu süsteem (ingl k continuous glucose monitoring ehk CGM), mis aitab hallata 1. või 2. tüüpi diabeeti sõrmeotstest tülikaid vereproove võtmata. 

Dr Past märgib, et glükoosisensori ja süstide kombinatsiooniga saab diabeeti muidugi päris hästi kontrolli all hoida, kuid neil, kes kasutavad CGM-i, on diabeet üldjuhul väga palju paremini kompenseeritud, kui sõrmeotsast vere võtmise ja glükomeetri kasutajatel. 

“Ja ma ei räägi siin vaid uuringutest, vaid ka oma praktiliselt kogemusest. Olen näinud, et kui patsient on sensorist loobunud, vahetanud selle mingil põhjusel taas näpuotsast vere võtmise vastu, siis on ravitulemused muutunud kiiresti palju kehvemaks,” sõnab Past. 

Ta viitab, et patsientidel, kes saavad glükoosisensorid, paranevad veresuhkru näidud üldjuhul oluliselt. Ning ka väga kõikuma kippuva veresuhkru tasemega diabeetikutel on sensori abiga lihtsam hoida haigust heas kompensatsioonis. 

Üldiselt õpitakse sensori abiga paremini tundma seda, kuidas veresuhkur reageerib igapäevasele elule, osatakse haigust paremini kompenseerida ja sellega toime tulla. Ravi on Pasti sõnul vaja korrigeerida vaid üksikutel sensorit kasutavatel diabeetikutel. 

“CGM-il saab paika panna nii ülemise kui ka alumise veresuhkru piiri, millest madalamaks või kõrgemaks veresuhkur minna ei tohiks. Kui kriitiline piir on käes, annab monitor heli või surinaga märku, et tuleb tegutseda,” selgitab dr Past. 

Ta täpsustab veel, et arstiga konsulteerides saab n-ö hüpopiiri sättida natuke kõrgemale, kui päriselt hüpoglükeemia tekkimiseks vajalik ja siis saab patsient reageerida juba enne seda, kui olemine päris kehvaks muutub.

Hea võimalus lapsevanemaile

Alates 1. jaanuarist 2022 on kõikidel 1. tüübi diabeetikutel võimalik osta pideva glükoosimonitooringu süsteemi haigekassa kompensatsiooniga. 

See, kui nahal asuv andur mõõdab veresuhkru taset ööpäevaringselt ning vanem näeb tulemusi äpist, on lapsevanemaile võimalus järeltulija haigusega senisest veidikenegi lihtsamini toime tulla. 

Nätieks Medtrum on töötanud välja neli erinevat mobiilirakendust oma toodete juhtimiseks ja haldamiseks. Kõik rakendused on unikaalsed ning igaühel on oma ülesanne (vaata rakenduste EasySense, EasyTouch, EasyPetch ja EasyFollow kohta täpsemalt siit).

Kui veresuhkru tase on langenud või liiga kõrge, saab ema või isa lapsele helistada ja uurida, kas too unustas näiteks süsti ära. 

Kui näiteks lapsel on sõbrad külas, ei saa või ei soovi vanem sageli minna kontrollima, kuidas lapse veresuhkruga lood on, aga sensori puhul saab veresuhkru tasemel silma peal hoida seltskonda segama minemata. 

Sensor aitab teha raviotsuseid lihtsamini

Dr Past tõdeb, et sensoritega toimetajaid ning äppidega asjatajaid ei ole Eestis veel just üleliia palju, sest haigekassa kompensatsioonisüsteem on kasutusel olnud alles poole aasta jagu, kuid avaldab lootust, et CGM-i soovijaid tuleb varsti hooga juurde.

Ta põhjendab, et glükomeetri kasutaja peab veresuhkrut korrektselt sõrmeotsast mõõtma, tulemused üles kirjutama ning see on tegelikult üsna tülikas.  

Kui glükomeetrit kasutav patsient juba vastuvõtule kohale tuleb, saab temaga muidugi kenasti hakkama, sest glükomeetrist saab vajalikud andmed kohapeal kätte. Siiski on lihtsam arutada raviplaan läbi ja teha otsused koos CGM-i kasutava patsiendiga. 

Sensor saadab andmed otse pilve, kuhu need saab salvestada ja säilitada pikema aja vältel ning sealt saab neid jagada ka tohtrile. Sel moel on vajadusel lihtne anda patsiendile ka näiteks telefonikonsultatsioone. Ka nende patsientide haiguse jälgimine, kes küll kasutavad sensorit, kuid veel äpi kaudu pilves andmeid ei jaga, on arstile tunduvalt lihtsam, sest sensorist pärit andmeid on lihtsam analüüsida ja vaadata. 

“CGM-i kasutama õppimine võtab küll aega ja võib tunduda esiti tüütu, kuid ärge visake sensorit küsimuste tekkides kohe nurka,” rõhutab Past, et tegelikult on tegemist väga hea asjaga, mis on suureks abiks diabeedi kompenseerimisel ning kui asi käpas, aitab see haigust hõlpsamalt hallata. 

Küll aga soovitab dr Past, et ka CGM-i kasutajail peab olemas olema glükomeeter. “Kui peaks juhtuma, et sensor mingil põhjusel ei tööta, on vaja, et see käepärast oleks,” ütleb ta.

Kalibreerimisvaba sensor

Kui nipid selged, on glükoosisensor diabeedi ohjamiseks väärt abimees. Hea uudisena on Medtrum A7+ sensor nüüdsest kalibreerimisvaba.

Kui aktiveerida rakenduses või PDM-is funktsioon Factory Calibration, muutub kalibreerimine vabatahtlikuks. Süsteem ise seda enam ei nõua, kuid soovi korral saab kasutaja seda loomulikult teha. Funktsiooni käivitamine on lihtne, täpsemad juhised leiad Facebookist SIIT. või veebilehelt www.veresuhkur.ee.

Kui tekivad küsimused, võtke ühendust klienditoega tasuta telefonil 800 7070 või e-posti teel diabeet@linusmedical.com   

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.