Häda ei anna häbeneda: kõhuvalu tõi ootamatu diagnoosi

Kui pensionieaski aktiivne ning heas vormis olnud 70-aastane härrasmees hakkas pealtnäha põhjuseta kaalus kergelt juurde võtma, arvas pere esmalt, et küllap on ainevahetus vanuse lisandudes aeglasemaks muutunud. Kui ägeda kõhuvalu tõttu arstile jõuti, tuli aga hoopis ehmatav diagnoos.Foto: Shutterstock

Virge (46, täielik nimi toimetusele teada) pere juures elab ka tema 70-aastane isa. Virge ütleb, et isa on ka pensionieas olnud aktiivne ning heas vormis, kuid möödunud talve alguses hakkas ta pealtnäha põhjuseta kaalus kergelt juurde võtma.

Esmalt arvas pere, et küllap on põhjus selles, et ainevahetus on vanuse lisandudes aeglasemaks muutunud, kuid pisut enne jõule tuli ehmatav diagnoos.

Vähene WC-s käimine võib olla ohumärk

Virge sõnul pani isa pärast jõule tähele, et ta küll tarbib vedelikku endisel hulgal, kuid piltlikult öeldes WC-ust just ülemäära sageli ei kuluta. Seda ei osatud aga pidada millekski tõsiseks seni, kuni isa palus ühel päeval end äkilise ja talumatu alakõhuvalu tõttu erakorralise meditsiini osakonda viia. 

Seal diagnoositi isal kusepeetus, ta suunati haiglasse, kus paigaldati kateeter ja kirjade järgi voolas läbi selle põiest välja pisut alla ühe liitri uriini. Isalt võeti ka analüüsid ning kuna põhjust teda haiglas edasi hoida ei olnud, kirjutati ta kodusele ravile. 

“Peatselt saabusid uuringute vastused ning selgus, et kuseteede ahenemise põhjustas üsna teada-tuntud meestehaigus – eesnäärme suurenemine,” avaldab Virge. Ta ütleb, et kuna tegemist on healoomulise suurenemisega, siis operatsiooniks raviarst praegu põhjust ei näinud ja ka püsikateetrit ei paigaldatud.  

“Sel korral sai kateetriga uriini välja lasta ja loodame, et rohkem isa sarnast abi ei vaja. Kui uriini kinnijäämine hakkab aga korduma, võib juhtuda, et tuleb ära õppida enesekateteriseerimine või vajadusel pannakse põide püsiv kateeter. Üks võimalus ongi ülejäänud elu sellega ära elada, kuid võimalik on ka operatiivne ravi,” räägib Virge. Seepeale nendib ta, et eks aeg annab arutust. 

Missugustel puhkudel on abi kateetrist?

Uriinikateetrit läheb enamasti vaja neil puhkudel, kui inimesel on raskusi loomuliku pissimisega, kuid kateeter võidakse patsiendile põie tühjendamiseks paigaldada ka enne või pärast operatsiooni ning mõningate analüüside tegemiseks.

Abi põie täielikuks tühjendamiseks või kateteriseerimist põie ületäitumise korral võivad vajada nii mehed kui ka naised, nii lapsed kui ka täiskasvanud.

Linus Medicali abivahendite spetsialist Riina Kaseväli selgitab, et kuseteede ahenemise võivad tekitada traumad või operatsioonid, aga ka teatud haigused. Meestel ongi neist tavapäraseim eesnäärme suurenemine, mille tõttu kusiti aheneb. 

Kateetri abiga võidakse tühjendada põit aga ka näiteks enne või pärast analüüse ja operatsioone, sünnituse ajal või onkoloogiliste protseduuridega seotult või abinõuna uriinipidamatuse korral, kui muu ravi ei ole olnud tulemuslik. 

Olemas on püsikateetrid ja ka kateetrid, mis sisestatakse ainult uriini väljutamise ajaks. Lähtuvalt kateetri tüübist ja kasutamise põhjusest eemaldatakse kateeter kuseteedest ja/või põiest paari minuti, mõne tunni või päeva pärast või see võib olla vajalik ka pikaajaliselt. 

Riina Kaseväli täpsustab, et teatud haiguste korral ei tööta põis piisavalt hästi, uriini väljutamine on raskendatud ja pärast tualetis käimist jääb põide uriini siiski alles. Sellistel puhkudel soovitatakse patsiendile kateetrit ning puhast enesekateteriseerimist (PEK). 

Kaseväli nendib, et paljudele tekitab kodus ühekordse kateetri kasutamine alguses ärevust, ja seepärast kohe rahustab, et enesekateteriseerimise kohta jagavad näpunäiteid ning selgitavad vajalikke võtteid spetsiaalse väljaõppega õed (põieõed). Vajadusel saab nõu küsida ka Linus Medicali meditsiiniseadmete tasuta infoliinilt 800 3030

“Teistsugusele elurütmile üleminek võib olla vaimselt keeruline, aga spetsialistid on vajadusel abiks, et kateetriga harjumine läheks võimalikult sujuvalt,” ütleb Kaseväli ning lisab, et näiteks uue põlvkonna GentleCath™ Glide kateetrid on märguvad ja seetõttu on neid palju mugavam kasutada kui vanemaid mudeleid. 

Kuidas uudsed kateetrid paigalduse mugavamaks teevad?

Nagu Kaseväli eespool viitab, on GentleCath™ Glide kateetrite paigaldamine varasemast mugavam ja lihtsam (loe lähemalt siit). 

Kateetritel on sile ja libe pealispind, tänu märgumisele tekib paigaldamisel vähem hõõrdumist ning paigaldamine on lihtsam. Paigaldamise käigus tekib vähem määrdumist ning kateetri kasutajatel ei ole vaja muretseda oma riiete, käte või keha puhtuse pärast. 

“Väga tähtis on ka see, et GentleCath™ Glide kateetritel on eriline käsitsemisümbris. See tähendab, et kateetri pinda ei ole seda paigaldades tarvis katsuda, seega ei kandu kätelt kateetrile baktereid,” viitab Kaseväli veel ühele olulisele tõigale.

Vaata videoid GentleCath™ kateetri paigaldamise juhendiga meestele ja naistele siit.

Abivahendite nimekiri täienes

1. jaanuarist 2023 hakkas kehtima meditsiiniseadmete täiendatud  loetelu, kuhu lisandus 163 uut haigekassa rahastatavat seadet, mida on võimalik kasutada kodus iseseisvalt või lähedaste abiga. 

Haigekassa ravimite ja meditsiiniseadmete osakonna peaspetsialisti Kärt Veliste sõnul laienes uute hüvitatavate meditsiiniseadmete valik krooniliste haigustega patsientidele, näiteks diabeetikutele, ning urineerimisfunktsiooni häire, uneapnoe, lümfitursete ja venoosse puudulikkusega inimestele. Samuti lisandub uusi ravivalikuid ortoose ning tallatugesid vajavatele patsientidele. 

Abivahendite soetamisel ja laenutamisel tasub teada, et teatud juhtudel riik toetab abivahendi saajat, hüvitades teinekord koguni 90% toote või selle rendi maksumusest. Vastavalt tootele toimub hüvitamine kas sotsiaalkindlustusameti või haigekassa kaudu. 

Urineerimisfunktsiooni häirete all kannatavatele inimestele vajalikest abivahenditest kuuluvad haigekassa soodustuse alla uriinikotid ja kateetrid. Nende abivahendite saamiseks on vaja küsida arstilt digiretsepti. 

Haigekassa võtab ühekordsete põiekateetrite eest tasu maksmise kohustuse üle neuroloogilise, onkoloogilise, uroloogilise või günekoloogilise patoloogiaga, haigekassas kindlustatud isikult, kellel esineb urineerimisfunktsiooni häire:

  • kuni 1000 kateetri eest kalendripoolaastas.
  • kuni üheksa 100% silikoonist kateetri, 12 silikoonelastomeerkattega kateetri või 36 silikoniseeritud kateetri eest kalendripoolaastas.

Peenisekatete eest tasu maksmise kohustus võetakse üle neuroloogilise, onkoloogilise, uroloogilise või günekoloogilise patoloogiaga, haigekassas kindlustatud isikult, kellel esineb urineerimisfunktsiooni häire, kuni 240 katte eest kalendripoolaastas.

Tasub ka teada, et kui muude abivahendite jaoks on vaja küsida arstitõendit, siis vanaduspensionäridele kehtib riiklik soodustus uriinipidamatustoodetele automaatselt. Nii on näiteks täiskasvanute mähkmed ja sidemed vanaduspensionäridele ligikaudu 40% soodsamad (sõltuvalt tooterühmast ja riigi poolt kehtestatud piirhinnast). 

Soodustuse saamiseks ei ole vaja teha muud, kui külastada abivahendi kauplust ning võtta kaasa enda isikut tõendav dokument. Pikka aega kasutuses olnud paberkandjal olev isiklik abivahendi kaart on jäänud minevikku ning juba viimased aastad ei ole vaja seda kaasas kanda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.