Diabeetik peab suvel tegema teadlikke valikuid

Suvel kui liikumist ja aiatöid on palju, võib veresuhkru normis hoidmiseks kuluda ära lisaeine.Foto: Shutterstock

Diabeetik peab oma tervise ja keha suhtes olema tähelepanelik aastaringselt. Suvehooajal aga, kui aias askeldamiste ning grillipidude tõttu on režiim sageli tavapärasest pisut erinev, liikumist rohkem ning ilmadki kuumad, tuleb teha eriti teadlikke valikuid.

Südameprobleemide korral väldi kuumust

Diabeediõde ja Eesti Diabeediliidu juhataja Ulvi Tammer-Jäätes nentis, et kuumus, soojad ilmad aga ka näiteks saunas käimine parandavad verevarustust ja sellega seoses alaneb suvel organismis sageli ka veresuhkru tase.

Kui ilmad on väga soojad, tuleks diabeetikuil, kellel on tüsistusena diagnoositud ka mõni südame-veresoonkonnahaigus ja kes on eakamad, planeerida õueskäigud hommikusele või õhtupoolsele ajale, kui väljas on pisut jahedam.

Tarbi piisavalt vedelikku

Soojade ilmadega peavad vedelikutarbimist jälgima ka täiesti terved inimesed ning selles osas kehtivad Tammer-Jäätese sõnul üldiselt tavapärased reeglid ka diabeetikuile.

Kui aga rääkida ekstreemsemat sorti ilmatingimustest, mil on näiteks üle 30 kraadi sooja, peavad diabeetikud vedelikubalanssi jälgima kindlasti väga hoolikalt, sest kui tekib vedelikupuudus võib tõusta veresuhkur.

“Eriti peavad vedelikutaset silmas pidama need 1. tüüpi diabeedi põdejad, kes kasutavad veresuhkru taseme mõõtmiseks glükoosisensoreid, mis on keha küljes – vedelikupuuduse tõttu võivad sensorid anda valetulemuse või võib tekkida mõõtmiskatkestusi. Seega on tehniliste abivahendite kasutajaile vedeliku tarbimine väga tähtis,” suunas Tammer-Jäätes.

Aias rühmates kulub ära lisaamps

Suvi on aeg, kui tegemist tahavad aiatööd ja sellega seoses kipub füüsiline koormus olema tihti suurem kui tavaliselt ning juhtub, et ka toidukorrad ununevad. Harjumuspärase režiimi muutmine (suurem füüsiline koormus ja liiga väike toidukogus) aga võib tähendada veresuhkru kõikumist ja tuua kaasa hüpoglükeemia ohu.

Hüpoglükeemia ehk liiga madala veresuhkru taseme (alla 3,0 mmol/l) sümptomid on näiteks värin, närvilisus, südamekloppimine, higistamine, rahutus, hirm, kahvatus, iiveldus, kuumatunne, mõtlemis- ja keskendumishäired, koordinatsioonihäired, nägemishäired, kõnehäired, nälg, nõrkus, halvad unenäod, teadvusetus, krambid.

Madala veresuhkru vastu aitab teatud koguses süsivesikute tarbimine. Hea on näiteks glükoositablettide, siirupi, mee või (vees lahustatud) suhkru söömine, klaas mahla või suhkrut sisaldavat karastusjooki, üks suurem banaan vms. Kui hüpoglükeemia umbes 10 minuti möödudes ei taandu, peaks tarbima veel süsivesikuid.

Selle osas, missugune on vajalik süsivesikute kogus või ka raviskeemi muutus, kui hüpoglükeemia kipub korduma, tuleb nõu pidada oma raviarstiga.

Tammer-Jäätes soovitas, et kui liikumist on palju, võib veresuhkru normis hoidmiseks olla mõnikord vajalik mõni näks või lisaeine. Füüsiline koormus üldjuhul alandab organismi veresuhkru taset. Kuid see on muidugi individuaalne ja sõltub iga konkreetse inimese lähteveresuhkru numbrist.

“Diabeeditüübid ja raviskeemid on väga erinevad ja sugugi mitte kõigil diabeetikutel ei teki veresuhkru langust, osadel (eelkõige nt insuliinisüstijail, aga ka teatud tablettide tarbijail) aga küll ja kui tavapärast elurütmi muudetakse, tuleks eelnevalt kindlasti oma raviarsti või diabeediõega läbi arutada see, kuidas muutus võib veresuhkru tasemele mõjuda, mismoodi seda kõigutada,” suunas Tammer-Jäätes.

Kui ees ootab reis või rannapuhkus

Olulise päevakava muutuse võib kaasa tuua näiteks reisimine. Sel suvel koroonahaiguse pärast kehtestatud eritingimuste tõttu ilmselt väga palju Eestist väljapoole ei reisita, kuid koduvabariigi piires ringisõitmist võib ette tulla siiski. Tammer-Jäätes rõhutas, et ka reisil olles peab diabeetik jälgima oma tavapärast elurütmi ja režiimi.

Meeles tuleks hoida ka reegel, et näiteks avamata insuliini peab säilitama temperatuuril 2–8 kraadi. See tähendab, et auto kindalaegas ei ole selle ravimi hoidmiseks kindlasti mitte õige koht, sest seal võib temperatuur tõusta väga kõrgele ja ülekuumenenud insuliin lihtsalt ei toimi.

„Üldine reegel on, et parasjagu kasutusel olevat insuliini võib toatemperatuuril hoida kuni kuu aega. Kui aga minna reisile või ka mõneks tunniks randa, peaks ravimi kaasavõtmiseks olemas olema jahe- või säilituskott,“ märkis Tammer-Jäätes.

Ja muidugi tuleb diabeetikul, nagu ka kõigil teistel end hoolikalt kaitsta päikese eest. Seda aga mitte niivõrd diabeedi tõttu, kui vajadusest vältida nahavähi teket. Ning et haavad on diabeetikuil väga visad paranema, tuleb suvelgi kindlasti kanda jalanõusid ja hoolitseda, et jalgadele ei tekiks vigastusi.

Toiduvalik olgu teadlik

Tammer-Jäätes märkis, et loomulikult peab suhkruhaige menüü olema hoolega koostatud aastaringselt. Suvel aga, kui värskeid marju ja puuvilju on palju, tuleb osata nende söömisega piiri pidada.

„Vitamiine on diabeetikutel väga vaja ja muidugi soovitame värsket toidukraami süüa, eriti kui see tuleb oma aiast. Kuid kindlasti tuleb oma raviarstiga läbi rääkida, mida, kui palju ja mis ajal tarbida ning millal on siis vaja süstida insuliini,“ soovitas Tammer-Jäätes.

Ta lisas ka, et suvel, grillihooajal tarbitakse tihti tavalisest pisut rohkem alkoholi ning ka sellega tuleb olla ettevaatlik. Alkoholi mõjul nimelt hakkab veresuhkur kõikuma – alguses tõuseb, mõne tunni pärast aga võib langeda. „Absoluutset keeldu küll ei ole, kuid üldiselt alkohol diabeediga siiski väga hästi kokku ei sobi ning tuleb hoolega kaaluda, mida ja kui palju tarbitakse,“ annab Tammer-Jäätes nõu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.