Novo Nordiski blogi

Diatleet Mikk Lellsaar: tänu diabeedile tunnen oma organismi paremini

Diatleet Mikk Lellsaar leiab, et igasugune sport aitab diabeediga paremini hakkama saada.Erakogu

Diabeedi diagnoos võib esimese hooga hirmutada ning seada küsimärgi alla tulevikuga seotud plaanid, eriti siis, kui need on seotud spordiga. Ent igale väiksemale ja suuremale murele leidub toimiv lahendus ning sama kehtib ka diabeediga sportimise puhul.

Ei lõpetanud sporditegemist

Kogu elu aktiivselt spordiga tegelenud Mikk Lellsaarel diagnoositi diabeet 2004. aastal, mil ta oli 18-aastane. “Sport on olnud minu elu igapäevane osa, 4–5 korda nädalas trenni teha oli juba siis igati normaalne,” kirjeldas ta.

Et diagnoosiks oli 1. tüüpi diabeet, vajas nuputamist, kuidas spordi ja värske diagnoosi vahel hästitoimiv sümbioos saavutada. Sellega sai Lellsaar aga hästi hakkama ning sportimise osas püssi varna ei visanud.

“Eelkõige pidin hakkama hoolitsema selle eest, et mõõdaksin enne treeningut veresuhkru taset ning veenduksin, et treeningu ajal oleks alati midagi süüa, mille abil veresuhkrut vajadusel tõsta,” kirjeldas ta. Seega lisandusid spordikotist leitavale varustusele ka näiteks müslibatoonid ja mahlad, milleta Mikk enam treeningutel osaleda ei saanud.

Annab eelise

Et Mikk oli harjunud tihedalt ka võistlema – ta on korduvalt osalenud triatlonidel ja jooksuvõistlustel –, tuli treeningutele omaseid lisameetmeid rakendada ka võistluspäevadel. Mida pikem oli distants, seda rohkem oli vaja läbi mõelda, mida kaasa võtta ning kuidas käituda, kui veresuhkur alanema peaks.

 “Pikematel distantsidel planeerin võistluse keskele pause, et veresuhkrut mõõta või midagi süüa,” sõnas ta ning lisas, et glükomeeter käib temaga igal võistlusel kaasas, seda vastavalt võistlusele kas siis rattakotis või taskus. Ebameeldivate üllatuste vältimiseks tuleb seega veenduda, et kõik vajalik oleks kiiresti käepärast võtta.

Kui võiks arvata, et diabeet pigem pidurdab sportimist, siis Lellsaare hinnangul annab see talle hoopis eelise teiste rahvasportlaste ees. “Ma näen, et olen tihti paremini ettevalmistatud kui tavaline rahvasportlane, kuna mõtlen rohkem läbi, mis ma teen siis, kui raskeks läheb või veresuhkur langeb,” kirjeldas ta. “Sellevõrra tunnen tänu diabeedile oma keha tegelikult paremini,” sõnas Lellsaar.

Diatleedid üheskoos

Omasuguste toetus on oluline iga diagnoosi puhul – sama kehtib ka diabeedi kohta. Nii alustaski Miku juhtimisel kooskäimist ja -treenimist seltskond nimega Diatleedid. Kui alguses koosnes grupp kuuest inimesest, siis tänaseks on liikmeid juba üle kahekümne.

“Meie suurim missioon on viibida teiste omasugustega koos ning saada üksteiselt häid nippe spordi ja diabeedi paremaks ühildamiseks,” rääkis Lellsaar põhjusest, miks seltskond kunagi kokku tuli. Näiteks saab üksteiselt head nõu, mida enne võistlust või selle ajal süüa või mida teha siis, kui veresuhkur liiga kõrgeks või madalaks läheb.

Diatleetide suvelaagrid on veelgi süvendanud veendumust, et keegi pole diabeediga üksi ning vajadusel on olemas mõttekaaslased, kellelt head nõu saada. “Laagrid on olnud väga hea viis omasugustega kogemuste vahetamiseks ja nägemaks, et inimene pole oma probleemidega silmitsi üksi, vaid tal on teisi kaaslaseid veel,” ütles Lellsaar.

Sport mõjub diabeedile hästi

Et Mikk Lellsaar tegeleb aktiivselt triatloniga, mis hõlmab nii ujumist, rattasõitu kui jooksmist, pole tema sõnul ükski pikema distantsiga spordiala diabeetikule takistuseks. Küll aga võib tõenäolisemalt raskeks minna ekstreemspordialadel nagu allveesukeldumised või mägironimine, mis on rasked ka inimesele, kellel diabeeti diagnoositud pole.

“Usun, et ülejäänud spordialade harrastamisest saab diabeetik ainult kasu – kahju teeb pigem see, kui ennast üldse ei liigutata,” märkis ta.

Levinud arvamus, nagu peaks diabeedi tõttu sportimisest loobuma, ei vasta Lellsaare sõnul üldse tõele. “Liikumine on diabeetikule ainult kasulik: kui sa igapäevaselt natuke liigud, siis selle võrra lihtsam on ka diabeediga toimetada. Veresuhkur püsib parem ning tänu sellele pole vaja ka insuliini süstida,” kirjeldas Mikk Lellsaar.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.