Dr Veronika Palmiste: diabeet pole tunde, vaid mõõtmise küsimus

Veresoontekirurg dr Veronika Palmiste.Foto: Ida-Tallinna Keskhaigla

Diabeet on haigus, mis kahjustab inimese veresooni ja närvikiude ning võib ravimata jätmise korral viia väga tõsiste terviseprobleemideni. Veresoontekirurg dr Veronika Palmiste tõdeb, et diabeedi puhul on haiguse ohjeldamine üliolulise tähtsusega, kuna seeläbi õnnestub vältida potentsiaalsete tüsistuste teket.

Keelde on kerge ignoreerida, kiusatustele raske vastu panna

Dr Palmiste sõnul on diabeet haigus, mis saadab inimest läbi elu. “Neil, kellel läheb paremini, on diabeet elu viimases kolmandikus kaaslaseks. Kellel aga geneetilisel loteriil nii hästi ei läinud, võitleb diabeediga kogu elu,” kirjeldas ta.

Kuivõrd kiusatustega tuleb rinda pista iga päev, on paratamatu, et kõik valikud ei pruugi alati olla tervislikud. “Diabeetikud ei ole selles suhtes erandiks ja ühekordne libastumine polegi probleem. Pigem on mure harjumustega, mis on püsivad ning kahjustavad olemasoleva diabeedi tõttu erinevaid organeid, kiirendades muude krooniliste haiguste teket.”

Ehkki inimene võib olla teadlik kahjulike harjumuste mõjust, on keeldudel vahel komme muutuda “müraks”, mida on kerge ignoreerida. Seega on üks osa küll harjumustel, kuid teiselt poolt võib olla tegemist ka haigusega. “Näiteks on suitsetamise puhul tegemist sõltuvushaigusega. Kui inimesed teadvustavad rohkem, et tüsistuste vältimine on lihtsam kui hiljem tüsistusega tegelemine, on võimalik seda mentaliteeti muuta,” lisas ta.

Diabeetiku puhul on ateroskleroosi kiirenemine soodustatud

Kuivõrd nikotiin ja ka muud kahjulikud ained kahjustavad erinevaid organeid, kiirendab see dr Palmiste sõnul ka arterite lupjumise protsessi. “Lubinaast muutub ebastabiilsemaks – kui naast läheb suvalises arteris katki, siis selle arteri kaudu verevarustust ei toimu või on see oluliselt häiritud. Sama efekt on ka diabeedil. Seeläbi on ateroskleroosi kiirenemine diabeetiku puhul kahelt poolt soodustatud,” märkis arst.

Inimesel, kellel ei ole diabeeti, on arterite lupjumise protsess aeglasem. Seetõttu asetsevad ka võimalikud kahjustused peamiselt just suurematel arteritel. “Diabeetikutel on arterite kahjustus aga peamiselt säärearteritel ning veelgi väiksematel arteritel. Kuna veri vastu seina voolata ei saa, on ka eduka arterite parandamise protseduuri eelduseks see, et oleks, kuhu verd suunata. Kui kõik väikesed arterid on sulgunud, siis ei ole nendest tegevustest palju kasu – patsient jääb ikkagi jalast gangreeni tõttu ilma,” tõdes dr Palmiste.

Niisiis võib diabeet põhjustada väga palju erinevaid vaevusi. “Kõige suurem hirm on tavaliselt kaotada nägemine, jääda ilma neerude funktsioonist ning olla verevarustuse häire tõttu jalutu. Suitsetamine kindlasti kiirendab tüsistuste väljakujunemist.”

Nikotiinitooted kahjustavad tervist

Kuigi pikaajalisi uuringuid nikotiinipatjade ja veipimise tüsistustest pole maailmas veel tehtud, on dr Palmiste sõnul väga hästi teada nii nikotiini toime ateroskleroosile kui ka lokaalsest kasutamisest tingitud probleemid. Nii võib veipimisest tekkida pöördumatu kopsukahjustus, suu limaskesta kahjustus või pahaloomulised muutused, mida omakorda soodustab ka nikotiinipatjade kasutamine.

“Ma ei arva, et alternatiivsed tubakatooted oleksid vajalikud või kasulikud – ehkki alguses võib olla tegemist nikotiinisõltuvuse vähendamise või imemisrefleksist lahtisaamisega, peaks eesmärk olema ikkagi nikotiinivabadus,” toonitas arst.

Diabeedi ohjeldamine on ülioluline

Dr Veronika Palmiste sõnul ei ole diabeet ja selle ohjamine tunde, vaid mõõtmise küsimus. “Minu töö veresoontekirurgina oleks oluliselt lihtsam, kui diabeedi diagnoosiga inimene hakkas oma suhkruhaigust esimesest päevast ohjama. Ainult järjepidev veresuhkru taseme ohjamine lükkab tüsistuste tekkimise kaugemale ning nende ilmnemine ei ole nii invaliidistav,” tõdes ta.

Arsti sõnul on kõik võimalused diabeedi ohjeldamiseks Eestis olemas. “Kui me saaksime ühiskonnana sellest põhimõttest aru – mitte ainult diabeedi, vaid ka teiste haiguste puhul –, oleks meil kõigil juba parem. Sellisel juhul oleks kahjulike harjumuste muutmine või nende vältimine ainult üle koerasaba saamine,” sõnas arst lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.