Endokrinoloog Marju Past: rasedusdiabeedil puuduvad sümptomid

Kõrgenenud veresuhkru tase avastatakse alles tavapärase kontrolli käigus.Shutterstock

Raseduse ajal peab naise organism kohanema erinevate muutustega. Osadel naistel kujuneb raseduse ajal suhkruhaigus ehk rasedusdiabeet, mis võib kujutada suurt ohtu nii ema kui lapse tervisele. Rääkisime Diabeedikeskuse juhatuse liikme doktor Marju Pastiga, miks rasedusdiabeet tekib, kes on riskirühmas ja kuidas seda ravida. 

Miks tõuseb raseduse ajal veresuhkru tase?

Rasedusdiabeet ehk rasedusaegne suhkruhaigus on süsivesikute ainevahetuse häire, mille tõttu tekib raseduse ajal veresuhkru tõus ja/või vähenenud tundlikkus insuliini suhtes. 2017. aasta andmetel põdes rasedusdiabeeti 6,8% rasedatest, kuid tänaseks on haigeid Pasti sõnul juba kindlasti rohkem. 

“Raseduse ajal toodab platsenta hormoone, mis põhjustavad insuliinresistentsust ja seepärast tõuseb raseda veresuhkru tase,” selgitas Past. Olukorra teeb keerulisemaks see, et rasedusdiabeedil ei ole sümptomeid. “Kõrgenenud veresuhkur avastatakse alles kontrolli käigus,” märkis ta.

Rasedusaegse suhkruhaiguse diagnoosimiseks kasutatakse glükoosi taluvuse testi. Selle peaksid tegema kindlasti naised, kes kuuluvad riskirühma.

Risk haigestumiseks on suurem, kui esineb ülekaalulisust või kui naisel on varasemalt diagnoositud rasedusdiabeet, esimese astme sugulastel on esinenud diabeet, varasem laps oli sünnikaaluga üle 4500 grammi, toimunud on raseduseaegne suur kaalutõus või diagnoositud on polütsüstiliste munasarjade sündroom (PCOS). Ka naise suurem vanus lisab riski rasedusdiabeedi tekkeks.

Dieetravi ei pruugi aidata

Past soovitab alustuseks dieetravi, et naine saavutaks normaalse veresuhkru taseme. Dieedi reguleerimiseks annab nõu kas ämmaemand või raviarst. Siinkohal tuleb teada, kuidas kontrollida veresuhkrut väiksemas koguses magusa ja kofeiini sisaldavate jookide tarbimisega. Oluline roll on ka aktiivsel kehalisel liikumisel.

Samuti peab koostama menüü, mis sisaldab sagedasi, kuid kergeid toidukordi, mis ei ole kehale liialt koormavad. “Kui veresuhkru tase dieediga ei normaliseeru, tuleb üle minna insuliinravile,” ütles Past. 

Positiivse asjaoluna saab tuua välja, et pärast sünnitamist veresuhkur normaliseerub. Siiski tuleb pidada meeles, et naistel, kellel esineb rasedusdiabeet, on kõrgenenud risk I või II tüübi diabeedi tekkeks hilisemas eas. “Neil peab ka edaspidi kindlasti veresuhkrut jälgima,” märkis Past. Hilisem diabeedi kujunemine võib ohustada ka naisi, kes olid enne rasedust või selle ajal ülekaalulised. 

Kuna rasedusdiabeedil sümptomeid ei ole, peaks lapseootel naine ise kahtluse korral arsti poole pöörduma ja kindlasti käima plaanilises kontrollis alates raseduse võimalikult varasest staadiumist. “Kui saada rasedusdiabeedile õigel ajal jälile ja alustada ravi, tagab see ohutuma raseduse kulgemise ning parema tervise nii emale kui lapsele,” sõnas Marju Past.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.