Novo Nordiski blogi

Endokrinoloog Ülle Einberg: laste rasvumine on üha suurem probleem

Tallinna Lastehaigla endokrinoloog Ülle Einberg ütleb, et rasvumise probleemiga on küll tegeletud, aga paraku on senistest meetmetest vähe kasu olnud.Foto: ekraanitõmmis


Terviseinfo andmetel on kogu maailmas tõusuteel ülekaaluliste inimeste, sealhulgas ka laste hulk. Iga teine täiskasvanu ja vähemalt üks kolmest 6–13aastasest lapsest Eestis on ülekaaluline või rasvunud ning nende osakaal — eriti laste seas — kasvab iga aastaga.

Tallinna Lastehaigla endokrinoloog Ülle Einberg selgitab, miks on rasvumine kujunemas aina suuremaks probleemiks ja kuidas selle vastu võidelda.

Ülekaaluliste laste hulk on aastate jooksul aina kasvanud

Kui sajandivahetusel oli ülekaalulisi koolilapsi alla 10 protsendi, siis praeguseks on iga kolmas või neljas laps rasvunud. “Me ei saa öelda, et selle probleemiga ei ole tegeletud, aga paraku on senistest meetmetest vähe kasu olnud,” sõnab Tallinna Lastehaigla endokrinoloog Ülle Einberg.

Einberg töötab ülekaaluliste laste osakonnas aastast 2004 ning kui ta seal tööd alustas, oli ravil 149 last vanuses 5–19 aastat. “Olen tunnistajaks, et ravi vajavate laste arv on aina kasvanud ning paraku ei ole nõustamine olnud piisavalt efektiivne,” nendib Einberg. 

Keskkond soodustab rasvumist

Peapõhjus, miks rasvunute hulk aina suureneb, on rasvumist soodustav keskkond pea igal sammul — kõik on liialt kättesaadav ning paraku ei osata teha tervislikke valikuid. Lapsed liiguvad vähem ning puuvilja või pähklite asemel süüakse vahepalaks magusaid saiakesi või kompvekke.

“Nii nooremate laste kui ka murdeealiste seas on rasvumist soodustavaks teguriks ka stress, ebaterved (pere)suhted ja ebapiisav uneaeg,” toob Einberg välja. Ta täpsustab, et stressi ja unetust põhjustab enamasti kas vanemate lahkuminek või pidev tülitsemine. Sellised probleemid tuleks lahendada rahulikult, sest kõige enam kannatab laps. 

Perekonnal on määrav roll

“Kui rääkida üleüldiselt, siis on määrav roll ikkagi perekonnal,” ütleb Einberg. Vanemad on need, kes saavad valida, millist toitu kodus valmistatakse ja kas seda tehakse ise. Ning tegelikult on igal pool kättesaadavad ka soovitused, kuidas last õigesti toita.

“Tihti tuleb ette, et lapse kaal tõuseb suvel vanavanemate juures elades,” nendib Einberg. “Vahel kohtan ka selliseid perekondi, kus ema ja isa on teadvustanud, mida süüa tuleks, kuid vanavanemad tahavad last hellitada ja head teha.” 

Kõik noored saavad tulla lastehaiglasse nõustamisele ning enim on sellest ise motiveeritud üle 10-aastased lapsed. Alla selle vanuse peavad lapsed olema täielikult vanemate kontrolli all, mis tähendab, et valiku teeb kas ema või isa. 

Rasvumisega kaasnevad mitmed haigused

Dr Einberg viitab, et kõige suurem üllatus on arstidele olnud see, et patoloogilisi kõrvalekaldeid esineb tihti ka kõige nooremas vanuserühmas, kuhu kuuluvad eelkooliealised lapsed. Levinumad ülekaaluga kaasuvad probleemid on Einbergi sõnul vererõhutõus, muutused vererasvade koostises, maksa rasvtõbi või eeldiabeet.

Einberg sõnab, et olukorra parandamiseks peab lapsevanem kõigepealt probleemi teadvustama ning olema motiveeritud sellega tegelema. Ta suunab, et esmalt tuleks pöörduda perearsti poole, kust suunatakse laps vajadusel lastearsti juurde (kui tal on tekkinud juba ka hormonaalne kõrvalekalle). 

Peamine edu võti on see, et probleemiga tuleb võimalikult vara tegelema hakata. Kõige suurem roll rasvumise vähendamisel on toitumisel, mistõttu tuleb tervislikke eluviise harjutada juba maast madalast ning mitte liialdada magusate jookide või maiustustega.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.