Hüpokoer on diabeetiku parim sõber

Hüpokoera jaoks on madala veresuhkru lõhn parim lõhn maailmas.Shutterstock

Kas teadsid, et madalal veresuhkrul on oma lõhn? Sellega on väga hästi kursis diabeetikute abikoerad ehk hüpokoerad, kes annavad omanikule veresuhkru langusest kiiresti märku. Kuidas hüpokoeri treenitakse ning milline koer hüpokoeraks sobib, räägib diabeedi abikoerte koolitaja ja treener Kati Ernits.

Soov koostööd teha

Kati Ernitsa sõnul tuleb hea hüpokoer eelkõige koerast, kellel on huvi inimesega koostööd teha, mis tähendab, et koeral peab olema soov inimesele meeldida. “Mitte kõigil koertel ei ole loomulikku soovi inimesele meele järele olla. On ka väga palju iseseisvaid koeri, kes pigem ajavad oma asja, ja selliste koerte sõnakuulekaks õpetamine on ka keskmisest keerulisem,” selgitas Ernits. Hüpokoer peab tema hinnangul olema kindlasti väga kuulekas koer.

Teine oluline omadus on see, et koerale meeldib nuusutada ehk hea ninatöö. “Selle omadusega on üldjuhul lihtsam, sest pea kõik koerad armastavad nuusutada. Siin on vaid mõned üksikud välistused tõugudes, näiteks lühikese koonuga tõud,” märkis ta.

Et sobivaim kandidaat valitakse sageli välja juba kutsika esimeste elunädalate jooksul, osalevad hüpokoerte koolitajad tihti ka selles protsessis. “Pesakonnast sobiva kutsika valimisel soovitan viia kutsika pesakonnakaaslaste ja ema juurest eemale, mujale ruumi. Teistega koos olles tavaliselt kutsikad kompenseerivad ja/või võimendavad üksteise omadusi ja seepärast karjas ei näe koera individuaalseid eripärasid nii hästi,” rääkis Ernits. “Eraldi ruumis vaadatakse, kui palju on kutsikal huvi inimese vastu, kas ta nuusutab ja kuidas,” lisas ta.

Parim lõhn maailmas

Ent kuidas tunneb koer ikkagi veresuhkrutaseme languse ära? Nagu öeldud, tunnevad hüpokoerad selle lõhna. “Me õpetame neile, et see lõhn on maailma parim lõhn ja selle peale tasub reageerida,” rääkis Ernits. “Enamikule koertele on õpetatud lõhnast märku andma ninaga tonksates. Osadel, pigem väikestel koertel, aga on märguandeks käpaga kraapimine,” märkis koolitaja.

Üldjuhul kasutatakse lõhna meeldivaks treenimisel toitu. “Lisaks kasutame spetsiaalset puidust ehitatud aukudega lauda ja klikkerit, millega saab hästi kiiresti anda koerale tagasiside, et ta valis õige lõhna,” selgitas ta.

Pikk protsess

Hüpokoera koolitus kestab kokku 1,5 aastat ning sellest ühe aasta jooksul toimuvad moodulõppe raames grupikohtumised treeneritega, kus treenitakse lõhna ja kuulekust. “Vahepealsel ajal treenib iga omanik ise oma koera ja saadab treeneritele videoid treeningutest,” kirjeldas Kati Ernits.

Treeningutele järgnevad eksamid ja kui need on edukalt sooritatud, siis järgneb 6 kuud vältav raporteerimisperiood. “Sellel ajal koerad juba töötavad ja omanikud peavad täitma spetsiaalselt ettevalmistatud tabelit, kuhu pannakse kirja kõik koera õnnestumised ja ebaõnnestumised veresuhkru markeerimisel, samuti treeningud,” sõnas ta.

Kogu perioodi jooksul annavad treenerid iga kuu tagasisidet koera töö kohta ja vajadusel soovitusi muuta treeningut. “Viimase kahe kuu tulemus peab koeral olema vähemalt 80% õigeid markeerimisi selleks, et saada ametlikult atesteeritud ja hüpokoera vest,” märkis Ernits.

Väljakutseid jagub

Siiski jagub treenimisel ka väljakutseid ning igast koerast hüpokoera ei saagi. “Üldjuhul enamik koeri saab tööle. Pigem on küsimus inimestes, kas nad jaksavad seda läbi teha. Tegemist on pikaajalise koolitusega,” nentis Ernits.

Üks poolelijätmise põhjusi peitub tema sõnul ka selles, et koera iseloom ei ole selleks tööks kõige sobivam. “Meie soovitame kindlasti valida koer sobivast tõust ja sobivate omadustega, et endal ja koeral hiljem elu lihtsam oleks,” lisas ta.

Kati Ernitsa sõnul on Eestis täna 21 treenitud ja atesteeritud hüpokoera ning lähiaastatel lisandub neid veelgi. “Hetkel on käimas kaks koolitusgruppi, milles osad koerad juba kodus töötavad, aga mõned etapid on veel teha, et atesteeringuni jõuda,” rääkis ta.

Üldiselt alustatakse uue grupiga kord aastas. “Hetkel on huvi väga suur: me võtame ühte gruppi 10 koera ja praegu on huvilisi üle 20,” lisas Ernits.

Kui kaua hüpokoer töötab?

Kati Ernitsa sõnul oodatakse koolitusele koeri alates 3. elukuust. “Kui hakata kutsikat kohe treenima, siis arvestatav tööaeg on ca 9–10 aastat, olenevalt muidugi koerast,” sõnas ta.

Kas see tähendab, et ühel hetkel jääb koer pensionile? “Hüpokoer töötab oma omanikule ja on nii-öelda kogu aeg tööl. Siin kahjuks päevapealt pensionile minna ei olegi võimalik, sest kui koer oskab seda tööd, tal on omanikuga hea side, eks ta tuleb ju kodus ikka markeerima, ka siis, kui ta on juba veterani eas,” rääkis Ernits. 

Küll aga muutub vanusega kindlasti rahulikumaks koera elustiil, mis tähendab, et markeerimised jäävad pigem kodustesse tingimustesse, kus on Ernitsa sõnul alati lihtsam kui mujal. “Teine oluline nüanss vanema koeraga on see, et temalt enam ei oodata kõrgel tasemel töötulemusi ja koer saab töötada pigem siis, kui talle sobib. Ehk et hüpokoer läheb pensionile järk-järgult,” ütles ta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.