Novo Nordiski blogi

Insuliini 100 aastat: kuidas on see ravim maailma muutnud?

Sel aastal tähistatakse insuliini sajandat sünnipäeva ning diabeedi ravi on selle aja jooksul märkimisväärselt arenenud. Kõigele pani aluse Torontos 1921. aastal tehtud pöördeline avastus: teadlased näitasid esmakordselt, et insuliin vähendab diabeediga koerte vere glükoosisisaldust. Inimeste ravi alustati ühe väikese poisi, Ted Ryderi elu päästmisega.

Edasine areng oli kiire — 1923. aastal toodeti insuliini juba kogu maailmas. Kui selle ajani oli diabeet tähendanud enneaegset surma, siis insuliini abiga pikenes diabeetikute oodatav eluiga tunduvalt.

Tänapäeval on diabeetikutel rohkem ravivõimalusi kui kunagi varem ning töö uute innovaatiliste lahenduste arendamisel jätkub.

Tulevikus võidakse välja töötada näiteks vaid kord nädalas annustatav insuliin, aga ka vere glükoosisisalduse suhtes tundlik ning südame-veresoonkonda kaitsev insuliin. Samuti on võimalikud uued digitaalsed terviselahendused, rakuteraapia ning teaduse arenedes ka võimalus diabeedi lõplikuks väljaravimiseks.

Meie Novo Nordiskis oleme pühendunud diabeediga kaasnevate probleemidega võitlemisele ja jätkame muutuste elluviimist ka järgmised sada aastat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.