Novo Nordiski blogi

Liikudes teeme head – diabeediga laste toetuseks Taani ja tagasi

Jooks Tähtvere spordipargis

Maailma Diabeedipäeva raames korraldatud liikumisnädal jõudis finišisse möödunud nädalavahetusel 14. novembril Tartus, Tähtvere spordipargis, kus kõik soovijad said kõndides või joostes anda oma panuse 1. tüüpi diabeeti põdevate laste suvise diabeedilaagri läbiviimise toetamiseks.

Diabeet on haigus, mille levik järjest suureneb ning juba praegu põeb maailmas diabeeti iga 11. inimene. Kui 2. tüüpi diabeedi tekkes mängib suurt rolli inimese enda eluviis ning korrapäraselt liikudes ning tervislikult toitudes on seda haigust tihti võimalik ära hoida, siis 1. tüüpi diabeet on haigus, mida ennetada ei saa. 1. tüüpi diabeeti haigestutakse tihti lapse ja noorukieas. Diabeeti põdevate laste arv kasvab Eestis igal aastal. Täna on Eestis 670 1. tüüpi diabeeti põdevat last ja noort.

Novo Nordisk on juba peaaegu 100 aastat pühendunud diabeediravi arendamisse. Meie eesmärgiks on tagada efektiivsete ja kaasaegsete ravimite kättesaadavus kõigile diabeeti põdevatele inimestele. Kuid ravi on vaid üks osa igapäevasest võitlusest diabeediga. Teadmised enda haigusest ja oskused sellega toimetulekuks, samuti lähedaste ja ühiskonna toetus, on vajalikud, et diabeeti põdev inimene saaks elada täisväärtuslikku elu. 

Ideest teostuseni

Soovist omalt poolt ka Eestis rohkem panustada, sai alguse idee heategevusliku liikumisnädala korraldamiseks. Meie üheks eesmärgiks oli tõsta diabeedi-teadlikkust ühiskonnas üldisemalt – seda, kui oluline on 2. tüüpi diabeedi ennetamises tervislik eluviis ja liikumine ning samal ajal toetada ka 1. tüüpi diabeeti põdevaid lapsi.

Kõikidel liikumisnädalast osavõtjatel oli võimalik teha omapoolne annetus, mis anti täismahus üle Eesti Laste ja Noorte Diabeediühingule 1. tüüpi diabeediga laste suvise diabeedilaagri korraldamise toetuseks.  Ja loomulikult oli see hea võimalus kutsuda kõiki inimesi ka enda tervisele head tegema ja liikuma. Sellest ka liikumisnädala hüüdlause Liikudes teeme head. 

Lootsime, et kõigi ühise pingutusena suudame koos jõuda Novo Nordiski tootmistehasesse Kalundborgi Taanis, kuhu on Eestist 1998 km ning kus toodetakse 50 protsenti maailmas vajaminevast insuliinist. 

Ettevalmistused liikumisnädala korraldamiseks algasid juba suvel ning nendesse olid kaasatud ka kõik Novo Nordisk Eesti töötajad ja nende lapsed, kelle ülesandeks oli punuda käepaelad, mis olid mõeldud kõigile kohapeal kõnnist või jookust osavõtjatele.

Liikumisnädalat kajastasid mitmed meediaväljaanded ning sellest rääkis isegi Eesti Vabariigi peaminister ning poliitikud Tanel Kiik, Marina Kaljurand ja Riina Sikkut.

Liikumisnädala hommikuks olime suure eesmärgini jõudnud juba enne ametlikku starti, kui see ei seganud meid veel kaugemale jooksmast.  

Kokku osales liikumisnädalal 729 inimest, kogusime üheskoos 5029 kilomeetrit ja annetusena headelt Eesti inimestelt 5250 eurot, millele Novo Nordisk lisas omaltpoolt 1998 eurot.

Diabeedipäev pildis: https://vimeo.com/480228680 

Kohtume uuesti järgmisel aastal

Emotsioonid ja tagasiside kõigilt osalejatelt oli äärmiselt positiivsed ja siirad. Täname kõiki meie koostööpartnereid: Eesti Laste ja Noorte Diabeediühing, Eesti Diabeediliit Klubi Tartu Maraton, Contour Plus ja Apotheka, Limpa Spordivesi, Nordmel mesi, Postimees ning eriti korraldusmeeskonda Tartu Suusaklubist.

Loodame väga, et oleme koos mõttekaaslastega algatanud vägeva traditsiooni, mis jääb kestma ning et kohtume rajal juba järgmisel aastal! 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.