Menopausi ohjeldamiseks leidub tõhusaid meetodeid

Menopaus ei pea elu pausile panema.Shutterstock

Menopaus ootab ühel eluhetkel ees iga naist. Ehkki selle perioodiga seotud kaebused on väga laialdased, leidub sellegipoolest tõhusaid meetodeid nende sümptomite ohjeldamiseks. Tartu Ülikooli Kliinikumi naistekliiniku vanemarst-õppejõud dr Made Laanpere rääkis toimunud veebiseminaril täpsemalt menopausi olemusest ning selle ravivõimalustest.

Menopaus tähendab viimast menstruatsiooni

Naissuguhormoonid ehk östrogeenid mängivad naise organismis väga suurt rolli. “Pole ühtegi organsüsteemi, mis viljaka eluperioodi jooksul just östrogeenide toimel oma rolli ei täidaks,” ütles dr Laanpere. Nii reguleerivad östrogeenid naise organismis nii bioloogilisi kui füsioloogilisi funktsioone, aga ka näiteks loomulikke anatoomilisi eripärasid.

Ehkki kõnekeeles viidatakse menopausile kui pikaajalisemale perioodile, tähendab menopaus täpsemalt just viimast menstruatsiooni. Enne seda leiavad naise organismis aset erinevad muutused, mida nimetatakse reeglina üleminekueaks ehk klimakteeriumiks või perimenopausiks.

“Perimenopaus leiab aset vahetult enne menopausi, mille ajal tekivad menopausi lähenemisele viitavad muutused, aga kestab veel ka pärast viimase mensturatsiooni toimumist. Kõik organismis aset leidvad muutused ei pruugi alati tuntavad olla,” märkis arst.

Reeglina on kõik perimenopausiga seotud elukvaliteeti häirivad kaebused põhjustatud östrogeenide vähesusest organismis. Tuleb arvestada, et muutused on suured ning mõjutavad nii naise kehalist kui ka näiteks emotsionaalset tasakaalu, mistõttu tekivad näiteks meeleolumuutused.

Meditsiinivaldkonna jaoks on fookuse teravik aga ennekõike suunatud sellele, mis hakkab organismis aset leidma pärast viimase menstruatsiooni toimumist. “Näiteks suureneb seejärel risk erinevate krooniliste haiguste tekkeks, samuti võib suureneda meditsiinilise abi vajadus,” tõi dr Laanpere välja.

Hea tervise võti on tervislike eluviiside järgimises, kuid perimenopausi kaebusi taluda pole mõtet

Üleminekuea sümptomid on üldjuhul inimestele hästi teada: sagedamini esineb naistel näiteks kuumahoogusid, meeleolumuutuseid, higistamist, naha- või tupekuivust. “Kuumahoogusid, mis segavad tööd ja isiklikku elu, esineb umbes igal viiendal naisel,” tõi arst välja.

Kui tegemist on perimenopausiga seotud kaebustega, siis nende puhul on kahtlemata nn kuldseks standardiks östrogeenide teatud perioodiks asendamine ehk hormoonasendusravi. “See tähendab organismi kohanemist olukorraga, kus östrogeene enam ei ole,” selgitas arst.

Hormoonasendusravi (HAR) on maailmas rakendatud juba 1951. aastast ning just süsteemne ravi on vasomotoorsete sümptomite korral kõige efektiivsem. HAR aitab efektiivselt vähendada unehäireid, leevendada meeleoluhäireid ning parandada üldiselt sümptomite küüsis oleva naise elukvaliteeti. Samuti aitab see soodustada haavade paranemist ning ennetada lihasmassi tugevuse ning jõudluse alanemist.

Perimenopausi saabumisega kipub sageli tõusma ka naise kehakaal: rasv koguneb edaspidi reeglina mitte enam puusadele või reitele, vaid kõhule ja siseelundite ümber. “See östrogeen, mida toodab organism rasvkoes postmenopausi ajal, ei ole enam nii efektiivne. Seetõttu tõuseb ka risk II tüüpi diabeeti haigestumiseks,” rääkis dr Laanpere. On aga teaduslikult tõestatud, et süsteemne hormoonasendusravi ei tõsta kehakaalu ning langetab ka riski II tüüpi diabeeti haigestumiseks. 

Tupekuivuse ja muude kuse-sugutrakti kaebuste leevendamiseks kasutatakse lokaalset östrogeenravi. “Kaebused kaovad reeglina kiiresti ning ehkki ravi efekt püsib sama kaua kui ravi ise, saab uue pindmise kihi tekitamiseks saab kasutada pikema perioodi vältel säilitavat ravi,” selgitas ta.

Ent lisaks HARile leidub ka teisi alternatiivseid meetodeid, kuidas perimenopausi sümptomeid leevendada. “Mõned naised võivad ka taimsetest preparaatidest kuumahoogudele leevendust leida. Kuid kui üks preparaat ei aita, pole mõtet arvata, et mõni teine seda teeb, kuna reeglina pole taimsetest preparaatidest abi,” nentis ta.

Perimenopausiga seotud sümptomite leevendamiseks otsitakse sageli abi toidulisanditest, mis samuti muredele lahendust ei paku. Sellist ravimit, millega menopausi edasi lükata või ära jätta, dr Laanpere sõnul olemas ei ole, mistõttu tuleks igasugustesse toidulisanditesse suhtuda teatava skeptilisusega. Enesetunde parandamisel tuleks eelkõige lähtuda tõenduspõhisest lähenemisviisist.

Eeskätt aitavad hea tervise säilitamisele menopaus dr Laanpere kaasa tervislik toitumine, liikumine ja kahjulike harjumuste vähendamine.

“Füüsiline koormus on ka väga oluline südame-veresoonkonna haigustesse suremuse ja üldise suremuse vähendaja,” märkis arst. Sageli võib just menopaus olla naiste jaoks äratuskell kahjulike harjumuste ning tervislike eluviiside ülevaatamiseks.

Hüvesid ja riske tuleb kaaluda

Süsteemsel HARil on dr Laanpere sõnul palju hüvesid üldise tervise säilitamisel. Näiteks vähendab HAR luumurde ning jämesoolevähki haigestumise riski. Samuti parandab see kognitiivset võimekust, vähendab Alzheimeri ja Parkinsoni tõve riski, samuti ka haigestumist kardiovaskulaarsetesse haigustesse.

Siiski tuleb arvestada ka riskidega, mida tuleb vaadata alati konkreetse inimese kontekstis.. “On leitud, et HAR võib suurendada venoosse trombemboolia ning rinnavähi riski,” märkis dr Laanpere.

“Siiski, kui kasutatakse ainult östrogeeni sisaldavat ravi nendel naistel, kellel on emakas eemaldatud, pole rinnavähi riski vaja karta,” lisas ta. Hormoonasendusravi mittekasutamine ei hoia ära ühtegi rinnavähi juhtu ja osalemine sõeluuringul annab võimaluse  see varakult avastada. Ülekaalulisus on kordades suurem rinnavähi riski tõstev tegur.

Uuringud on näidanud, et hormoonasendusravi alustamise hetkel on väga suur roll hilisemate terviseprobleemide ärahoidmisel. “Ma näen igapäevaselt patsiente, kes tulevad vastuvõtule enne menopausi, teised jällegi siis, aga teised alles siis, kui nad on juba 10 aastat sümptomite all kaotanud,” nentis dr Laanpere ning julgustas naisi mure korral vastava spetsialisti poole pöörduma.

Ravi võiksid saada kõik need naised, kes seda hädasti vajavad. “Naistel, kellel pole ravi vaja, on sellegipoolest oluline teadvustada, et tervislikel eluviisidel on sellel perioodil väga oluline roll krooniliste haiguste ärahoidmisel või edasilükkamisel,” ütles ta lõpetuseks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.