Miks veresuhkur talvel nii palju kõigub? Diabeediõde Maarja Randväli selgitab

Põhjus, miks veresuhkur pimedamal ajal tõusma hakkab, on tegelikult üsna loogiline.Shutterstock

Talvel, eriti jõulupühade ajal märkavad paljud diabeetikud sageli, et nende veresuhkru tase hakkab ootamatult tõusma või langema. Kuid mis seda ikkagi põhjustab? Diabeediõde Maarja Randväli jagab häid soovitusi, kuidas veresuhkrut kontrolli all hoida ning mida teha selleks, et püsida pimedal ajal terve.

Loogiline põhjus, miks veresuhkur tõuseb

Põhjus, miks veresuhkur pimedamal ajal tõusma hakkab, on tegelikult üsna loogiline. “Ühelt poolt on talvisel ajal vähe päikesevalgust, mistõttu veedame vähem aega õues ja rohkem toas. See omakorda tingib olukorra, kus me liigume vähem ja sööme rohkem ning seetõttu tõuseb ka veresuhkru tase,” selgitas ta.

Et ka D-vitamiini saame talvisel ajal minimaalselt, peaksid kõik, sealhulgas diabeetikud, D-vitamiini kuuri tegema. “Seda on vaja selleks, et hoida tervena nii meie immuunsussüsteemi kui ka tegelikult kogu organismi tervikuna,” rääkis ta.

Nagu igal teisel perioodil aastas, on ka talvisel ajal tarvis mõõta regulaarselt veresuhkru taset, seda vastavalt ravijuhendile. “Pidev monitooring on väga asjakohane, olenemata aastaajast. See, kas diabeeti põdev inimene kasutab glükomeetrit või sensorit, ei ole niivõrd oluline, kui seda on veresuhkru jälgimine ning asjaolu, et sellele järgneks adekvaatne reaktsioon,” selgitas Randväli.

Ehkki mõlemat tüüpi diabeedil on oma raskusastmed, mõjutab inimese enesetunnet ja tervislikku seisundit see, kui palju ta sellesse ise panustab. “Väga suur roll on elustiilil, sealhulgas näiteks alkoholi liigtarbimisel, liikumisharjumustel, toitumisel ja paljul muul,” tõi ta välja.

Jälgi süsivesikute osakaalu ja ära liialda toiduga

Pühad on kohe-kohe ukse ees. Sel perioodil tarbitakse palju traditsioonilisi jõulutoite ning veedetakse koduselt aega lähedaste seltsis. Siiski ei tohiks ka sel ajal unustada tervislikku toitumise ning liikumise vajalikkust. “Kindlasti tasuks siinkohal tutvuda näiteks Eesti riiklike toitumis- ja liikumissoovitustega,” lisas Randväli.

Pühade ajal tasuks kindlasti vältida liigsöömist, seda nii tervetel inimestel kui ka diabeetikutel, kuna see võib organismis erinevaid funktsionaalseid häireid põhjustada. “Insuliinsõltuvad diabeetikud peaksid kindlasti hoidma silma peal süsivesikute osakaalul, et insuliini korrektselt doseerida. Oluline on süüa põhitoidukordadel ka kiudainerikkaid toite, lisada näiteks köögi- ja juurvilju, seemneid ja kõike muud kasulikku, mis aitab tasakaalu hoida,” tõi diabeediõde erinevaid näiteid.

Süsivesikute jälgimise soovitus kehtib ka magusa kohta, olgu selleks piparkoogid või muud maiustused, mida jõuludel tavapärasemast rohkem süüakse. “Neid tasuks süüa pärast põhitoidukorda, kuna põhitoidus olevad valgud ja rasvad ei lase siis veresuhkru taset nii kõrgele tõsta,” märkis ta.

Hea mõte on teha kõik jõuluroad ise. “Sellisel viisil on kõige paremini teada, mida söödav toit sisaldab. Isetegemine annab väga palju juurde ning aitab ka lähedastega mõnusalt aega veeta,” lisas Randväli.

Kindlasti ei tohiks talvisel ajal ära unustada vee joomist. “Iga päev tuleks juua 1,5–2 liitrit vett, et hoia organism hüdreeritud. Ka on siis väiksem tõenäosus erinevatesse infektsioonidesse haigestumiseks või diabeedi kontrolli alt väljumiseks,” märkis ta.

Igasugune liikumine teeb ainult head

Lisaks toitumisele võiks talvisel perioodil, sealhulgas eesootavatel jõulupühadel pöörata tähelepanu liikumisele. “Ka toas saab end edukalt liigutada: kasutada näiteks YouTube’i trennivideoid, teha joogat või lihtsalt käia trepist üles-alla. Ka lume lükkamine on üks viis liigutamiseks,” jagas Randväli soovitusi.

Samuti tõusevad lumevaiba saabumisel aukohale kõik talispordialad. “Kelgutamine ja suusatamine on väga kasulikud. Kindlasti soovitaksin terve perega jõululauast püsti tõusta ja jalutuskäigule minna — see mõjub ainevahetusele hästi ja on väga asjakohane,” märkis ta.

Kui aga plaan on harrastada ekstreemsemaid spordialasid, tuleb meeles pidada, et adrenaliini mõjul võib veresuhkur samuti kõikuma hakata. “Igasugused eriolukorrad võivad veresuhkru taset tõsta või langetada. Seda enam on oluline veresuhkru taset korrapäraselt mõõta ja monitoorida,” toonitas diabeediõde.

Insuliin külmakraade ei talu

Ent organism pole kindlasti ainus, mida krõbedad külmakraadid mõjutavad — pakase eest tuleb kaitsta ka insuliini ning tehnoloogilisi abivahendeid. “Need insuliinid, mida parasjagu ei kasutata, võiksid olla külmkapis, kuid jahutuselemendist eemal,” soovitas Randväli.

Ent mis juhtub, kui insuliin liiga kauaks külma kätte jätta? “Külmumise tulemusel muutub insuliin põhimõtteliselt veeks. Kui insuliin on saanud külma ning veresuhkur on tõusnud, ehkki insuliini sai süstitud, siis üheks põhjuseks võivad olla valed säilitamistingimused,” märkis ta. Vahel võivad külmumisest anda märku insuliini lahusesse tekkinud mullid. 

Kindlasti ei tohiks insuliini hoida otsese päikesevalguse käes. “Toatemperatuuril hoitud insuliin peaks olema see, mida igapäevaselt manustatakse, liiga kuum või liiga külm insuliinile hästi ei mõju,” lisas diabeediõde.

Sama kehtib ka insuliinipumpade, sensorite ja teiste seadmete kohta. “Kui plaan on minna külmakraadidega õue, siis seadmeid võiks hoida keha lähedal. Vastasel juhul võib külm seadmed töövõimetuks muuta,” sõnas ta. 

Pööra tähelepanu oma vaimsele tervisele

Et talv toob reeglina kaasa ka viirushaiguste laine, soovitab diabeediõde end vaktsineerida näiteks gripi ja kindlasti ka koroonaviiruse vastu. Väga olulisel kohal on ka täisväärtuslik uni.

“Uni on diabeedi kontekstis väga oluline, seega 7–8 tundi kvaliteetset und aitab veresuhkrut tasakaalus hoida. Kindlasti tuleks käsi regulaarselt pesta ning jääda haigussümptomitega koju puhkama,” märkis ta.

Seetõttu ei saa mööda vaadata ka vaimsest tervisest, seda enam et vaimne pinge ja stress tõstab reeglina samuti veresuhkru taset. See omakorda toob kaasa muremõtted, ärevuse ja stressi. 

“Kuna talv on pime periood, siis kurvameelsuse vältimiseks tasub kindlasti veeta aega sõprade ja pereliikmetega, minna jalutusringile, mängida lemmikloomadega ja tunda elust rõõmu,” tõi Randväli välja.

Alkoholi tarvitamine võib põhjustada veresuhkru kõikumist 

Väga oluline aspekt, mida ei tohi pühade ajal alahinnata, kuid mis mõjutab otseselt mõlemat tüüpi diabeeti põdevaid inimesi, olgu nad insuliin- või tablettravil, on alkoholi liigtarvitamine.

“Kuna alkoholi tarvitamisega häirub maksa roll veresuhkru reguleerimisel, tuleks alkoholi tarvitamist pühadel piirata. Alkohol aeglustab ka äsja söödud toidu seedimist, mis tähendab, et veresuhkur võib tõusta järsult liiga kõrgele või langeda liiga madalale,” selgitas ta. 

Pärast alkoholi tarbimist võib diabeediõe sõnul tekkida hüpoglükeemia. “Insuliinravi saavad inimesed peaksid olema väga teadlikud, kuidas alkoholi tarvitamist piirata. Madal veresuhkru tase võib tekkida nii kohe kui ka alles tunde pärast alkoholi tarvitamist.

“Lisaks võib hüpoglükeemia sarnaneda joobeseisundiga (uimasus, ebakindel kõnnak, ebaselge kõne jne). Raske hüpoglükeemia võib viia teadvusekaoni ja põhjustada krampe. Kui hüpoglükeemia on tingitud alkoholist, ei pruugi erakorralisest süstitavast glükagoonist veresuhkru tõstmisel abi olla, kuna maks on alkoholist häiritud,” rõhutas diabeediõde.

Ehkki magusad joogid on sage vahend, mida kasutatakse alkoholiga kokku segamiseks (näiteks rumm ja Coca-Cola), muudavad need seeduvad süsivesikud kiiresti glükoosiks, mis tõstavad veresuhkru taset. “Pidev kõrge veresuhkru tase põhjustab rida sümptomeid, nagu janu, väsimus, sage urineerimine ja raskematel juhtudel võib tekkida ka diabeetiline ketoatsidoos,” märkis Randväli.

Et alkohol põhjustab diabeetikutele väga palju negatiivseid sümptomeid, on kerge tekkima ohtlik olukord, kus kõrvalseisjad ei pruugi aru saada, et inimene, kes tundub neile purjus, on tegelikult diabeetik, kelle veresuhkru tase on kriitiliselt madal või kõrge. Kompenseerimata 1. ja 2. tüübi diabeedi korral suurendab liigne alkoholi tarvitamine riski diabeedi tüsistuste tekkeks (närvikahjustused, suurendab triglütseriidide taset, kõrge vererõhk, maksakahjustus).

“Väga oluline on veresuhkru taseme jälgimine. Pidustuste korral võiks seda teha veelgi sagedamini, et vältida võimalikke probleeme,” pani diabeediõde südamele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.