Millega võiks diabeetik palavatel suvepäevadel arvestada?

Millega võiksid diabeetikuna arvestada?Shutterstock

Keskmisest soojem suvi esitab väljakutse kõikidele inimestele ja nende organismidele. Diabeetik pole siinkohal erandiks ning suuresti kehtivad tavapärased soovitused ka temale. Millega aga võiks just diabeetik siiski arvestada, räägib diabeediõde ja Eesti Diabeediliidu juhataja Ulvi Tammer-Jäätes.

Veresuhkur võib langeda

Ulvi Tammer-Jäätese sõnul peavad diabeetikud järgima palavate ilmadega samu reegleid, mis on soovituslikud kõikidele inimestele. “Oluline on aga diabeedi puhul kindlasti mõõta oma veresuhkrut, sest palava ilmaga võib kaasneda ka veresuhkru langus,” märkis ta.

Eeskätt võiks riietuda kergelt ja võimalikult heledatesse riietesse, kuna hele peegeldab päikesekiirgust paremini tagasi. Kindlasti võiks pea olla kaetud.

Ära unusta söömist

Olulist rolli mängib palavatel päevadel ka vesi. “Joo ohtralt vedelikku, soovitatavalt vett ja varu seda enda värskendamiseks. Kui võimalik, jahuta end aeg-ajalt vees,” soovitas ta. Sõidukis võiks hoida aknad võimalusel avatud.

Ehkki palava päevaga väheneb tavaliselt ka söögiisu, ei tohiks söömist unustada. “Vanemad ning haiged inimesed, eriti need, kes kannatavad kõrge vererõhu ja südamehäirete all, peaksid vältima liigset koormust ja pikalt päikese käes viibimist,” toonitas Tammer-Jäätes.

Söömisrežiim on diabeediõe sõnul tavapäraselt igaühele talle kõige paremini sobiv režiim, mistõttu ei soovita Tammer-Jäätes suuri kõikumisi teha. “Kindlasti tuleks palavaga piirata alkoholi kasutamist. Jäätise ülemäärane tarbimine võib veresuhkru liiga kõrgeks tõsta, kui ei osata oma insuliini kogust korrigeerida. Marjade, puuviljade söömisel tuleb samuti piiri pidada ja järgida toidus süsivesikute sisaldust,” märkis ta.

Mõtle reis läbi

Kui suvel on plaanis matkata või füüsilist koormust tõsta, tuleb meeles pidada, et veresuhkur võib järsult langeda. “Seepärast on oluline hoida käepärast veresuhkru mõõtmise vahendid, joogipudel ja piisavalt süsivesikuterikkaid snäkke,” tõi diabeediõde välja.

Kindlasti ei tohiks diabeetik unustada oma igapäevaseid ravimeid, mis peavad samuti kaasas olema. “Igaks juhuks võiks kaasas olla ka desinfitseerivad vatipadjad ja plaastrid. Esimese villikese ilmnemisel tuleks vill kindlasti puhastada ja plaasterdada, sellega välditakse suuremate haavade teket,” märkis ta. Ära ei tohi unustada ka päikesekreemi.

Insuliin vajab jahedust

Palavatel päevadel tuleb arvestada ka insuliini säilitustingimustega: insuliini tuleb säilitada +2 kuni +8-kraadises külmikus.

“See insuliin, mis on parasjagu kasutusel, võib olla toatemperatuuril ühe kuu,” sõnas Tammer-Jäätes. Seega tuleks 30-kraadise kuuma puhul hoida insuliini näiteks spetsiaalses jahetaskus.

Saa diabeediga sõbraks

Ehkki palavad ilmad võivad diabeetiku jaoks stressi tekitada, tuleks Tammer-Jäätese soovitusel sellest hoiduda. “Diabeet on igale inimesele stressifaktor, seepärast soovitame kõigile nautida suve, puhata aktiivselt, tunda ennast hästi ja saada oma diabeediga sõbraks,” ütles ta.

Niisiis võiksid keskenduda puhkamisele ning nautida suviselt sooja ilma, seda mõõdukalt ja tasakaalukalt ning põhitõdesid silmas pidades.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.