Näpunäiteid diabeetikule: mida teha, kui süstevahend ei tööta?

Just nõela korduvkasutamine ongi peamine põhjus, miks süstevahend tõrgub ning ravimit manustada ei lase.Foto: Shutterstock

Diabeediravis mängivad süstitavad ravimvormid elutähtsat rolli. Ehkki insuliini süstimine võib tunduda midagi ebameeldivat, valusat ja keerulist, mis erineb tunduvalt ka tablettravist, on uued oskused siiski kiiresti omandatavad ning ravimi manustamine lihtne. Samuti ei pea süstimine olema ebameeldiv, kui seda tehakse õigesti. Järgnevalt jagame paar näpunäidet, mida süsteravi puhul tähele panna.

Igaks süstimiseks tuleb võtta uus nõel

Iga ravimi kasutamine peab algama infolehega tutvumisega. Paraku esineb palju selliseid juhtumeid, kus inimesed seda ei tee või mugandavad raviskeemi vastavalt enda elutempole ja -viisile. Näiteks on infolehel alati rõhutatud, et igaks süstimiseks tuleb võtta uus nõel, ehkki reaalsuses kasutatakse üht nõela sageli mitu korda järjest.

Just nõela korduvkasutamine ongi peamine põhjus, miks süstevahend tõrgub ning ravimit manustada ei lase. Selle tõttu võib süstevahendis toimuda mitu erinevat reaktsiooni. Millised on neist kõige sagedasemad – sellest kohe räägimegi.

Et süstimine ei tekitaks diabeetikule valu, on kaasaegsed ühekordsed nõelad väga peenikesed ning ka nõela valendik on väga väike. See tähendab, et ravim võib nõela sees kergesti kristalliseeruda ning pisikese ava ummistada. Kui aga ummistunud nõelaga uuesti süstida, võib süstevahend jõu kasutamise järel sootuks katki minna.

Süstevahendid on tundlikud temperatuuri muutusele. Soojas keskkonnas lahus paisub ja võib imbuda nõelast välja, külma keskkonna korral tõmbub lahus kokku ning seetõttu pääseb läbi nõela kolbampulli õhk, mille tulemusel muutub annustamine ebatäpseks. See võib põhjustada kõrgemaid veresuhkruväärtusi.

Sageli kurdavad inimesed ka süstimise valulikkuse üle. Nõel kaotab iga süstimisega teravust, seetõttu tulekski nõela iga kasutamise järel vahetada – vastasel juhul tekitatakse nahale ja aluskudedele põhjendamatuid traumasid. Ent valu pole nüri nõela ainus probleem – nimelt võib kaasneda suurem lipodüstroofia ning võimaliku infektsiooni oht.

Mida teha, kui süstevahend streigib?

Kui süstevahend lakkab töötamast, tuleks esimese sammuna eemaldada süstevahendi otsas olev nõel ning keerata otsa uus nõel. Kuna eelnevalt tekkis jõu kasutamise tulemusel kolbampulli rõhk, võib sageli juhtuda, et uue nõela otsast hakkab ravimit välja imbuma. Tavaliselt on ka süstevahendi otsas asetsev kummimembraan ravimist punnis.

Kui aga nõela vahetamisel süstevahend endiselt ei tööta, tuleks veenduda, kas selles on ikka piisavas koguses ravimit alles. Kui kummikolb kolbampulli sees on jõudnud süstevahendi nõelapoolsesse otsa, on süstevahend tühi ning sellisel juhul ei saa ka annuse valimiseks süstenuppu keerata.

Nõelal ja nõelal on vahe

Diabeediravimeid manustatakse reeglina 4–8 mm pikkuste nõeltega. Kui võiks arvata, et vanuse kasvades tuleks nõel vahetada pikema vastu, siis tegelikult sobivad kõige lühemad ehk 4 mm nõelad kasutamiseks igas vanuses ja kehamassiindeksiga patsientidele, samuti välistab lühike nõel ravimi süstimise nahaalusesse lihaskoesse.

Pikemad (6–8 mm) nõelad sobivad vaid täiskasvanutele ja eeldavad süstimist 45 kraadise nurga all – 4 mm nõela puhul tuleks süstida 90-kraadise nurga all ilma nahavolti võtmata.

Samuti peitub nõelade erinevus ka läbimõõdus, mida peegeldab nõela nimes olev number. Näiteks 32G – G (gauge) näitab survetugevust, mida on vaja rakendada ravimi surumiseks läbi nõela valendiku. Mida suurem on see number, seda peenem on üldjuhul ka nõel.

Ehkki peenemad nõelad võivad kergesti painduda ja murduda, on need siiski valutumad kui paksemad nõelad. Valulikkust mõjutab ka nõela teraviku ehitus, poleeritus ja silikoonkate. Turul leidub erinevaid nõelu, mille hulgast igaüks peaks endale sobiva leidma.

Seega tasub mittesobivuse korral proovida mõnda teist nõela ning leida selline variant, mis kõige mugavam ja parem kasutada tundub. Seega ole sobiva süstevahendi valimisel hoolikas ning järgi kasutusjuhendit – nii õnnestub muresid kõige paremini vältida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.