“Palun aidake mind!” Novo Nordisk ulatas diabeetikutest sõjapõgenikele hädavajaliku abikäe 

Novo Nordiski poolt Ukraina sõjapõgenike toetuseks annetatud tasuta insuliinid ja insuliininõelad on saadaval alates 20. aprillist kuues apteegis üle Eesti.Foto: Shutterstock

Kõik sai alguse sellest, et ühel jahedal märtsikuu hommikul astus Eesti Diabeedikeskuse uksest sisse 1. tüüpi diabeediga Ukrainast Eestisse jõudnud sõjapõgenikust noormees. Taskus kahe päeva jagu insuliini, raha 50 eurot ja silmis murelik pilk. 

Selleks oli ka põhjust – 1. tüüpi diabeediga inimene, kes ei saa süstida insuliini, võib langeda koomasse ja surra 1–2 päeva jooksul. Mida teha, kui eluliselt vajalik insuliin on lõppemas, aga vajalik ravikindlustus veel puudu? Vastavatest instantsidest saadud info põhjal tuleb senikaua osta insuliin apteegist välja täishinnaga ning hüvitamine toimub tagantjärele. 

Kehtiva korra kohaselt tekib sõja jalust Eestisse jõudnuil õigus Eestis õppida, töötada ja seeläbi saada ka ravikindlustus alles vastava ajutise kaitse taotlemist. Kahjuks võtab aga kogu menetlusprotsess aega. Kahepäevane insuliinivaru ammendub kiiresti ja apteegist täishinnaga insuliini ostes jääb 50 eurost väheseks ning tõstatub küsimus – olla või mitte olla? 

Diabeedikeskuse endokrinoloogid kuulasid noormehe mure ära ning otsus oli ühene – et vältida paari päeva pärast saabuvat potentsiaalselt eluohtlikku olukorda, tuleb kiirelt tegutseda. Abivalmis arstid aitasid patsienti, et elupäästev ravim saaks soetatud. Kui kiiret sekkumist nõudnud olukord lahendatud, võeti teema Novo Nordisk A/S Eesti filiaaliga arutada.

Novo Nordisk A/S Eesti filiaal annetas Eestisse jõudnud diabeediga Ukraina sõjapõgenike toetuseks 20 000 euro eest insuliine ja insuliininõelu.

Et aastal 2022 tundub selline asjade käsitlus ja võimalus, et keegi 1. tüüpi diabeediga patsientidest sureks insuliini kättesaamatuse tõttu, ebareaalne, algataski Novo Nordisk A/S Eesti filiaali juht Koit Arro protsessi, millega toetada Eestisse saabuvaid diabeediga Ukraina põgenikke insuliini ja insuliini süstimiseks vajalike nõeltega.

Kogu asjade kulg ei olnud kergete killast – hea soovi realiseerumine käegakatsutavaks abiks põgenikele takerdus mitmete seadusandlusest tulenevatesse keerdkäikudesse. Millisele instantsile peaks annetus minema? Kellele üldse võib ravimeid annetada? Kuidas jõuavad ravimid abivajajateni jne.

Suureks abiks olid Ravimiamet, Sotsiaalministeerium ja Terviseamet, kes aitasid kaasa mõelda, mismoodi antud olukorras asju korraldada. Muude logistiliste küsimuste kõrval kerkis üles tulumaksuküsimus – selliste annetuste puhul tuleb Eestis tasuda ka tulumaks. Sellega seoses sai suheldud Rahandusministeeriumiga, kelle laual oli samuti Ukraina põgenikele minevate annetuste tulumaksust vabastamine. Kas saab ehk sinna nimekirja lisada ka Terviseameti?

Rahandusministeeriumi poolne ettepanek teha insuliini annetus Punasele Ristile ei õnnestunud, kuna instantsil, kellele annetada, peab olema ravimite hulgikäitlemise luba. Seda Punasel Ristil aga paraku ei ole ja seega oleks ravimite annetus Punasele Ristile seadusevastane. 

Lõpliku kokkuleppena jõudsid insuliinid ja insuliininõelad apteekidesse annetuse vastuvõtnud Terviseameti kaudu. Nii kurb, kui see ka ei ole, tuleb Eesti riigile annetades ikkagi  lisaks annetuse kulule maksta annetuste pealt ka riigile tulumaks, mis jäi Novo Nordiski kanda.

Kuskohast ja mismoodi Ukraina sõjapõgenikud insuliini ja -nõelu saavad?

Novo Nordiski poolt Ukraina sõjapõgenike toetuseks annetatud tasuta insuliinid ja insuliininõelad on saadaval alates 20. aprillist kuues apteegis üle Eesti: 

Linn Apteek Aadress
Tallinn Tõnismäe Südameapteek Tõnismägi 5
Tallinn Pargi apteek (PERH) Sütiste tee 19
Tartu Raekoja Apteek Raekoja plats 1a
Pärnu Port Arturi Apteek Lai tn 11
Rakvere Kroonikeskuse Südameapteek F. G. Adoffi tn 11
Narva Centrumi Südameapteek Tallinna mnt 47

Insuliine ja insuliininõelu väljastatakse retsepti alusel. Väljastamiseks sobivad järgmised retseptid:

  • Ukraina paberretsept;
  • Eesti paberretsept (retseptil peab olema patsiendiga seotud number, näiteks sobib sünniaeg või passinumber);
  • Eesti digiretsept (juhul kui inimesel ei ole veel Eesti isikukoodi, on oluline, et inimesel oleks kaasas kas digiretsepti väljatrükk või vähemalt kood, mida arst kasutas ravimi väljakirjutamisel. Selle koodi alusel on võimalik retseptikeskusest inimesele välja kirjutatud retsept üles leida. Arstid on saanud juhise koostada ajutine kood nii – UKR+kuupäev+kellaaeg). 

NB! Tegemist on soodustuseta retseptidega.

Novo Nordiski poolt annetatud tasuta insuliine väljastatakse ainult Ukraina sõjapõgenikele ehk neile, kes on õigustatud saama Eestis ajutist kaitset. 

  • Väljastamise aluseks on isikut tõendav dokument (Ukraina pass, Ukraina välispass, Ukraina ID kaart, Ukraina saatkonnas väljastatud ajutine isikut tõendav dokument, PPA poolt väljastatud dokumendid);
  • kinnitus, et inimene on saabunud Eestisse pärast 24. veebruarit 2022 (isiku suuline kinnitus või PPA tõend) või Eesti arsti poolt digiretsepti märkuste lahtrisse lisatud info, et tegemist on Ukraina sõjapõgenikuga. Sel juhul on arst juba välja selgitanud, et tegemist on insuliini saamiseks sobiliku inimesega.

Palume teavitada insuliine vajavaid sõjapõgenikke, kellel ei ole ise võimalik seda ravimit osta, tasuta insuliinide olemasolust ning apteekidest, kus need insuliinid on kättesaadavad. 

Tasuta insuliinide hulk on piiratud. Novo Nordisk A/S ei korralda insuliinide jaotust ja logistikat erinevate apteekide vahel.

Novo Nordisk Foundation tegi 3,4 miljoni euro suuruse korporatiivse annetuse Maailma Terviseorganisatsiooni WHO tegevuse toetuseks Ukrainas ja Ukraina naaberriikides.

Kuidas ja mismoodi korporatiivne annetus teoks sai, saab täpsemalt lugeda:   WHO/Europe | Media centre – Novo Nordisk Foundation supports WHO’s emergency response in Ukraine and neighbouring countries with 25 million Danish kroner/3.4 million euros

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.