Pühad on tervisliku eluviisi proovikivi: kuidas tähistada nii, et asi käest ei läheks?

Aasta lõpus ohjade käest laskmine võib tähendada aasta algust koos kehva tuju ning enesesüüdistustega, ülekilosid ja väsimust. Teadliku lähenemise ja mõnede nippidega saab seda kõike aga vältida.Foto: Depositphotos

Pühad on käega katsuda ning ees ootamas aeg, mil peaksime südamest lõõgastuma ja nautima väljateenitud aastalõpupuhkust. Nii mõnelgi kummitab kuklas aga hirm, et järgmisel paaril nädalal kaovad käest ka vaevaga sisse seatud tervislikud toitumis- ja trenniharjumused ning alkoholikogus kipub olema tavapärasest pisut suurem. Kuidas alustada eelolevat aastat nii, et sellelt reelt maha ei kukuks?

Muidugi ei anna ükski ekspert nõu, et jõule ja uue aasta saabumist ei tohiks tähistada. Küll aga tuleks enesele järeleandmiste tegemisel olla mõistlik ja mingid piirid siiski seada, sest see, mida teed detsembris, mõjutab sinu enesetunnet ja -hinnangut kahtlemata ka jaanuaris. Aasta lõpus ohjade käest laskmine võib tähendada aasta algust koos kehva tuju ning enesesüüdistustega, ülekilosid ja väsimust. Teadliku lähenemise ja mõnede nippidega saab seda kõike aga vältida. 

Ära loobu tulu toonud harjumustest

Kui oled möödunud 12 kuu kestel suutnud luua endale rutiini ja pidada kinni harjumustest, mis hoiab pea selge ja jalad maa peal, ära loobu sellest ka pühade ajal. 

Nii mõnelgi aitab meele rõõmsana hoida näiteks värskes õhus viibimine või treening. Kui oled võtnud endale kohustuse iga päev pisut õues kõndida, ära loobu sellest ka nüüd. Kindlasti leiad isegi pühadekiiruses hetke põgusaks jalutuskäiguks. Küll võid pühade puhul lubada endale väikeseid järeleandmisi. Isegi 15 minutit tavapärase poole tunni või tunni asemel hoiab rutiinil elu sees ja on parem kui mitte midagi. 

Lisaks – diivanil lebamine võib tunduda küll parim puhkus, kuid kui sohvat liiga pikalt nautida,  tekitab see ikkagi loidust. Ka kõige lühem ja ükskõik missuguses vormis liikumine pakub mõnusat värskendust ja aitab ebameeldivat väsimustunnet kenasti peletada.

Tee vajadusel inventuur

Kui kohustusi-harjumusi tundub siiski olevat liialt palju ja nendest ka pühade ajal kinni pidamine paistab tohutu proovikivina, tee oma harjumustes inventuur. Selle asemel, et loobuda pühadeperioodiks kõigist headest harjumustest, haara kärpekäärid. Vaata, kas saad mõnd reeglit pisut leevendada või anda endale natuke hõlpu sellele kuluvat aega lühendades. 

Näiteks kui oled muidu harjunud käima trennis kolm korda nädalas, võid paariks nädalaks ühest või kahest trennist loobuda. Oluline on, et annaksid endale puhkust, aga ei loobuks kõigist headest harjumustest täiesti, sest pärast uuesti “graafikusse” saamine võib osutuda arvatust keerulisemaks..

Hoia silm peal toitumis- ja joogiharjumustel

Toiduga liialdamine tundub pühade ajal paljudele vältimatu ja head-paremat võibki endale lubada. Seda aga siiski mõistuse piires. 

Ülesöömisest tekkivat kahju saad vähendada näiteks sõlmides endaga kokkuleppe, et naudid maitsvaid roogasid piiramatult mitte iga päev, vaid ainult teatud päevadel. Miks mitte lubada endale võrratuid toiduelamusi näiteks jõululaupäeval, esimesel pühal ja ka aastavahetusel? Sarnaselt saad toimida ka alkoholi puhul. Üks, mis kindel – kui kummutad klaasikese või paar iga päev jõuludest kuni 1. jaanuarini, ei tunne sa end aasta alguses tegelikult sugugi kõige paremini. Seega tasub püsida mõistlikkuse piires.  

Muidugi on siin mõned erandid – oma toitumisharjumustest peavad kindlasti ka pühade ajal kinni hoidma need, kelle jaoks on see elu ja tervise küsimus. Sellised on mõnede (krooniliste) haiguste nagu näiteks diabeedi põdejad. 

Ära jää üksi

Jõulusid on ikka peetud perega koos olemise ajaks, paraku juhtub, et sel ajal jäävad nii mõnedki meist üksi. See kipub kaasa tooma masenduse ja kehva tuju ning doominoefektina ka headest harjumustest lahti laskmise. Paradoksaalselt aitaks muidugi just trenniga jätkamine ja teistestki kommetest kinni pidamine meeleolu üleval hoida ning enesetunnet remontida.

Seega – kui vähegi tunned, et üksi olemine ei ole sinu tassike teed, proovi hoida ühendust oma pere ja sõpradega. Või kui tead, et sinu sõprade või sugulaste hulgas on keegi, kes vajab head sõna või telefonikõnet, ära lükka seda mõtet kõrvale – tee see kindlasti ära. 

Tee plaane saabuvaks aastaks

Üks meeldiv harjumus, mis aitab aasta lõpus end mitte käest lasta ja ka uut aastat jõudsalt alustada, on mööduvale aastale tagasi vaatamine ja uueks aastaks plaanide sättimine. 

Võta endale lahkelt aega meenutamiseks ning mõtiskle, missugune sinu aasta oli. Loo plaane seades sild vana ja uue aasta vahele ning pane paika eesmärgid, mille poole tahad liikuda. Nii mõistad ehk pareminigi, et kui said aasta kestel paika mõnusad rutiinid, siis ei maksa neile käega lüüa ka pühade ajal. 

Ära põe!

Kõigi eeltoodud nippide juures tasub aga teada veel üht tähtsat soovitust. Kui väsimus tahab siiski tappa, nälg silmanägemise võtta ja kukud pühadepuhkuse saabudes diivanile ega tõuse sealt enne 1. jaanuari, siis on nii. Lase sel sündida ja ära tee endale liialt etteheiteid!

Naudi lihtsalt olemist täiel rinnal, aga sea endale eesmärgiks, et koos uue aastaga tuleb ka uus algus. Lepi enesega kokku, et aasta alguses võtad end kätte ja sead sammud jälle trennisaali või õue. Puhka hästi ja ole valmis end taaskäivitama!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.