Seedehäired ravimite kõrvaltoimetena – kuidas neid leevendada?

Semaglutiidi puhul on seedehäired enamasti ajutised ning kaovad kiiresti.Foto: Shutterstock

Kõik ravimid võivad põhjustada kõrvaltoimeid ning osadel ravimitel või ravimigruppidel on mõned kõrvaltoimed sagedasemad.

Järgnevalt jagame nõuandeid, kuidas käituda erinevate tüüpiliste seedetrakti kõrvaltoimete korral, kui alustada ravi semaglutiidiga. Enamasti ilmnevad kerged või mõõdukad seedimisega seotud kaebused siiski vaid ravi alguses ning üldjuhul mööduvad need iseenesest.

Organism vajab aega harjumiseks

Nagu mainitud, on selle ravimigrupiga kaasnevad võimalikud kõrvaltoimed sageli seotud seedesüsteemiga – näiteks võib patsientidel esineda mõnikord iiveldust, kõhulahtisust või oksendamist. Põhjus, miks kaebused tekivad, on tegelikult väga lihtne – organismil on tarvis aega ravimiga harjuda.

Seega taastub normaalne seedimine üldjuhul juba esimeste nädalatega ning hiljem seedehäiretega rinda pistma ei pea. Seetõttu tõstetakse ka ravimi annust etapiliselt, oodates enne ära kõrvaltoimete möödumise.

Siiski on võimalik ravi alustamisel esinevaid sümptomeid vähendada praktiliste näpunäidete abil. Kui soovite muuta oma igapäevaseid toitumisharjumusi, tuleks seda teha järk-järgult, mitte radikaalseid otsuseid tehes. Viige muutused, sealhulgas näiteks kiudainete osakaalu suurendamine, sisse järk-järgult.

Mida teha iivelduse või oksendamise korral?

Iivelduse või oksendamise korral on abi väga palju sellest, kui vaatate üle oma igapäevase toidulaua. Samuti võiksid enne söömise alustamist veenduda, et oled ikka tõepoolest näljane. Kuna täiskõhutunne võib tekkida kiiremini, on soovitav võtta söömiseks piisavalt aega. Süüa tuleks aeglaselt ja kui tunned, et isu on täis, tuleks edasine söömine kohe lõpetada. Iivelduse korral peaks sööma väiksema toiduportsjoni ühe korraga – selleks võiks näiteks vahetada suurema taldriku väiksema vastu.

Täiskõhutunnet võib mõistagi tekitada ka rohke vedeliku tarbimine – seega võiks liigset joomist söömisega samal ajal vältida. Samuti tuleks ravi esimestel nädalatel hoiduda vürtsikatest ja rasvarikastest toitudest, sest need võivad sümptomeid süvendada.

Kui arvad, et seedehäireid võib põhjustada mõni kindel toiduaine, on soovituslik pidada söögipäevikut ning veenduda, kas esineb toite, mis olukorra hullemaks teevad. Hiljem söögipäeviku sissekandeid analüüsides saab kiiresti selgeks ka, kui kõrvaltoimed on seotud hoopis söömise ajastusega – näiteks võib kõrvaltoimeid tekitada söömaaeg enne magamaminekut.

Kui iiveldab ja viimasest suukaudselt võetava ravimi annusest on möödas 30 minutit, söö midagi kerget, mis iiveldust leevendaks: näiteks küpsist, õuna, piparmünti või ingverit. Kindlasti aitab iiveldust leevendada värske õhk ja kerge kehaline koormus – seega võiks pärast söömist võtta ette ühe lühikese jalutuskäigu. Kindlasti tasub ka meeles pidada, et alkohol ja suitsetamine võivad sümptomeid võimendada.

Kuidas käituda kõhulahtisuse korral?

Ka kõhulahtisuse puhul on oluline jälgida, mida ning millises koguses te igapäevaselt tarbite. Oluline on vältida teatud toiduaineid, sealhulgas ajutiselt ka kiudainerikkaid toitusid, kuna need võivad olemasolevaid seedehäireid võimendada. Järgnevalt taaskord paar olulist soovitust.

Vältige toodetes leiduvaid suhkruasendajaid. Nendeks on enamasti “ool”-lõpulised magusained: näiteks sorbitool, mannitool, ksülitool ja maltitool, aga ka aspartaam ja stevia, mida kasutakse nt kommides, närimiskummis, karastusjookides, küpsetistes jne.

Suure kiudainesisaldusega toiduained võivad kõhulahtisust süvendada. Abi võib olla kiudainerikaste toiduainete söömise ajutisest piiramisest. Kiudainerikkad toiduained on:

– puuviljad, näiteks õun, aprikoos, põldmurakas, kirss, mango, nektariin, pirn ja ploom;

– köögiviljad, näiteks artišokk, spargel, oad, kapsas, lillkapsas, küüslauk ja küüslaugusool, läätsed, seened, sibul ning lestherned ja jämedad suhkruherned;

– teravilja- ja seemnetooted, näiteks hommikuhelbed, pähklid, seemned, riis, oder, täisteraleib ja küpsetised.

Kui sümptomid on taandunud, proovige suure kiudainesisaldusega toiduainete hulka oma menüüs uuesti suurendada. Üldiselt on kiudained siiski tervislikud ja kasulikud.

Mida teha kõhukinnisuse korral?

Kui kõhulahtisuse korral tuleks kiudainete kogust vähendada, siis kõhukinnisuse korral tuleks seda hoopis suurendada. Samuti võiks järgida järgmiseid soovitusi:

• Jälgige, et sööksite tervislikku toitu ja et teie menüü oleks tasakaalus.

• Eelistage seedimist ergutavaid toiduaineid – näiteks hapendatud toite.

• Jälgige, et teie toidusedelis oleks piisavalt kiudaineid.

• Jooge piisavalt vett ja vältige magusaid jooke.

• Suurendage igapäevast kehalist koormust.

Arutage kõiki püsivaid sümptomeid oma arsti või apteekriga, sest nemad oskavad teie küsimustele vastata ja teile tuge pakkuda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.