Rasvumisel on palju tekkemehhanisme ning selle levimus on enamikus riikides suurenemas. Kuidas on aga omavahel seotud rasvumine, metaboolne sündroom ja kardiovaskulaarne risk, selgitab Põhja-Eesti Regionaalhaigla kardioloog dr Eno-Martin Lotman.
Metaboolne sündroom on järjest suurem rahvatervise probleem
Inimese kehakaalu hindamiseks kasutatakse terminit kehamassiindeks (KMI) ehk suurust, mis väljendab tema kehakaalu ja pikkuse suhet. Kui KMI on 25 ja 29,9 vahel, siis nimetatakse seda ülekaalulisuseks, kui 30 või üle selle, siis rasvumiseks.
Rasvumine soodustab otseselt südame-veresoonkonna riskifaktorite teket – nendeks võivad olla näiteks düslipideemia ehk vere kolesteroolitaseme suurenemine, II tüüpi diabeet, kõrgvererõhu- ehk hüpertooniatõbi ja unehäired. Rasvumisel on ka sõltumatu seos südame-veresoonkonna haiguste ja üldsuremusega.
Metaboolse sündroomi all mõistetakse ainevahetussündroomi, mille puhul esinevad erinevad haigused ja/või häired korraga. Metaboolne sündroom on niisiis riskifaktorite kompleks, mille moodustavad suurenenud vereglükoosi tase, kõrgenenud vererõhk, düslipideemia ning ülekaal.
Et metaboolse sündroomi levimus suureneb globaalselt koos väheaktiivse elustiiliga, on nende riskifaktorite kompleks järjest olulisem rahvatervise probleem ning vajab seetõttu ka teadvustamist ja laiemat tähelepanu.
Mida tähendab kardiovaskulaarne risk?
Rasvumise tõttu on inimesel suurem risk südame-veresoonkonna haiguse tekkeks. Üldise kardiovaskulaarse riski all mõeldakse konkreetse isiku tõenäosust aterosklerootiliseks kardiovaskulaarseks haigestumiseks kindla ajaperioodi jooksul. Aterosklerootilise kardiovaskulaarhaiguse (KVH) ennetamine konkreetsel patsiendil peaks sõltuma tema üldisest kardiovaskulaarsest riskist: mida kõrgem risk, seda intensiivsem peaks olema ravisekkumine.
Kaalulangetamise üldised eesmärgid rasvunutel on minimaalselt edasise kaalutõusu ärahoidmine, kehakaalu vähendamine ja madalama kehakaalu säilitamine pikema aja jooksul. Elustiili muutmine ja sellele järgnev kaalulangus parandavad nii metaboolset tervist kui ka sellega seotud süsteemset põletikku ja endoteeli ehk vere ja lümfisoonte sisemise rakukihi düsfunktsiooni.
Rasvumise ravimeetodite valik on kogu maailmas laienemas. See annab võimaluse lisaks elustiilimuutuste soodustamisele soovitada ka tõhusaid medikamentoosse ravi võimalusi, mis võimaldavad efektiivset kaalulangust. Käimas on mitmeid uuringuid, mis vaatlevad rasvumise medikamentoosse raviga saavutatavat kardiovaskulaarse riski vähendamist. Loodetavasti hakkavad nende uuringute tulemused muutma ka igapäevapraktikat.