Naiseks olemine pakub elus mitmeid tähenduslikke sündmusi, mis võivad meid rõõmustada ja kurvastada. Kaks neist on bioloogiliselt ette määratud ning toimuvad alati ja vääramatult – puberteet ja menopaus. Nende kahe vahele jääb viljakas iga, mille spurdiks on esimene ja finišiks viimane menstruatsioon. Menopausi on nimetatud ka kliimaksiks, mis tuleb kreeka keelest ja tähendab “kriitilist punkti” – menopaus seda kindlasti ka on.
Tekst: Dr Made Laanpere, TÜ Kliinikumi naistekliiniku naistearst ja kaasprofessor
Väärtuslik hormoon, mis menopausis kaotatakse
Ehkki orkester on siin paljuliikmeline, on nende kahe sündmuse – puberteedi ja menopausi – peadirigent üks – see on munasari, mis kaotab nii võime toota viljastumisvõimelisi munarakke kui toota naissuguhormoone. Üldteada on, et menopausi saabudes kaob viljakus, mis iseenesest võib, kuid ei pea tingimata olema kurvastav teadmine. Teatakse ka, et see võib kaasa tuua ebameeldivaid üleminekuea vaevusi. Palju vähem aga on teada, et pole ühtegi organit naise kehas, mis ei naudiks munasarjas toodetava naissuguhormooni – östrogeeni – kaitsvat toimet viljakas eas.
Kõik organid kasutavad östrogeeni oma huvides. Östrogeen aitab näiteks tasakaalustada suhkru ainevahetust, toetab hea ja halva kolesterooli tasakaalu, aitab hoida lihastoonust, parandab ööund, hoolitseb luude tervise eest. Naised, kes kogevad östrogeenide vaegust enne menopausi (näiteks munasarjade enneaegse vananemise või eemaldamise tõttu) haigestuvad mitmetesse kroonilistesse haigustesse palju varem (sh Parkinsoni tõbi, dementsus, südame-veresoonkonnahaigused, osteoporoos, suhkruhaigus). Just östrogeeni kadu menopausis on üks põhjustest, miks hakkavad naistel sagenema kroonilised haigused. Muidugi on oluline roll elustiilil ja vananemisprotsessil üldisemalt, kuid vale on naissuguhormooni tähtsust alahinnata.
Naissuguhormoonide asendamine menopausis on võimalik ja ehkki see ei ole vajalik kõigile, siis alati, mil arst on vajalikuks pidanud ravimi välja kirjutada, võidab neid kasutav naine vähem või rohkem – olgu see kuumahoogudest vaba elu, hea ööuni, parem enesetunne ja toimetulek. Ja suure tõenäosusega mõned edasilükatud kroonilised haigused.
Mis toimub intiimsfääris?
Üks enam östrogeenide puudulikkusse tõttu “kannatav“ süsteem on kuse- ja sugutrakt. Tupekuivusest põhjustatud ärritus, seksuaalvahekorraga seotud valu, erinevad urineerimishäired – need on kõik põhjustatud tupe ja kusiti limaskesta taandarengulistest muutustest. Östrogeenipuudus muudab nii tupe kui ka kusiti anatoomiat, füsioloogiat ja selle keskkonda ehk mikrobiootat. Kuna östrogeeni ei ole, siis kaitsvaid piimhappebaktereid ei saa toota. Kaob tupe limaskesta pindmine kiht, halveneb verevarustus ning limaskest muutub õhukeseks ja kergesti haavatavaks. Sarnased muutused kusetraktis põhjustavad sagenenud urineerimistungi, kipitustunnet või valu urineerimisel, sagenenud öist urineerimist, korduvaid põiepõletikke.
Uuringud on näidanud, et seksuaalelu menopausis mitte ainult ei paranda mina-pilti ja suhet partneriga, vaid suurendab ka motivatsiooni pöörata tähelepanu oma tervisemuredele ning järgida tervislikke eluviise. Võib olla, et soov seksida on väiksem või on probleemid partneriga, kuid lihtsalt kõrvaldatavad kaebused ei tohi tänapäeval küll soovi seksuaaleluks segada.
Kirjeldatud tupe ja kusetrakti kaebusi esineb umbes 20–45 protsendil keskealistest ja vanematest naistest. Sageli naised ei tea, mis on selliste kaebuste põhjuseks ning peavad seda paratamatuks ja vananemisega kaasnevaks nähuks. Seda hoolimata asjaolust, et kaebused võivad avaldada märkimisväärset mõju elukvaliteedile ning ei leevene ajaga.
Mis aitab?
Ainus tupe ja kusiti limaskesta taastav ravi on asendusravi östrogeeniga, mida manustatakse tuppe. Tupesisene ravi mõjutab ka alumist kusetrakti ja põiesiinust, mistõttu vähenevad korduvad põiepõletikud ja leevenduvad muud urineerimisega seotud probleemid.
Mõnes mõttes on ravi tulemus kui väike ime, mis võimaldab aega “tagasi pöörata” – ravi toimel taastatakse nii viljaka ea limakestade seisund kui ka funktsioon.
Kust saab abi?
Uuringud ütlevad, et üks keerulisemaid asju on inimesel rääkida asjadest, millesse on “segatud” intiimpiirkond. Kahjuks ei küsi selliste sümptomite kohta ega paku abi sageli ka arstid. Kui siiani tuli ravi saamiseks pöörduda arsti poole, siis suurepärane uudis on, et lõpuks on madaladoosiline tablettravi östrogeeniga käsimüügis ka Eestis.
Käsimüüki lubatud Vagifem on turvaline ja vastab kõigile käsimüügiravimite ohutusnõuetele. Tupesisene ravi ei mõjuta kogu organismi ega ühtegi teist organit ning seda ei saa kasutada muude üleminekuea sümptomite, näiteks kuumahoogude raviks. Tupesisese ravimi toimeaine – östrogeeni – mõju on piiratud vaid tupe ja kusiti limaskestaga.
Ehkki ka siiani käsimüügis olevad tupesisesed preparaadid võivad mõne probleemi korral aidata (näiteks libestid valuliku seksuaalvahekorra ajal), on kasu lühiajaline ega kõrvalda probleemi ennast. Vahel aga kattuvad tupeatroofia sümptomid näiteks tupe seenpõletiku sümptomitega ja võivad seetõttu viia vale ravini. Nüüd on apteegitöötajal võimalus naisi tõeliselt aidata.
Mida peab ravi korral silmas pidama?
Ravi koosneb kahest etapist. Esimene etapp kestab kaks nädalat, mil ravimit manustatakse iga päev ning selle eesmärk on tupe ja kusiti limaskesta taastamine. Teise etapi eesmärk on saavutatud seisundi säilitamine, kus ravimit kasutatakse kaks korda nädalas. Pikemaajalisel kasutamisel võib manustamiskordade vajadus olla veelgi väiksem ja sõltuvalt raviefektist väheneda. Ravi kestusel ei ole piiranguid ja seda võib teha nii kaua kui selleks püsib vajadus. Tuleb teada, et ravi lõpetamisel, varem või hiljem, limaskestade ravieelne seisund taastub ja kaebused võivad tekkida taas.
Käsimüügis olevad Vagifemi tabletid on pakendatud eraldi aplikaatoritesse, mida on hügieeniline ja mugav kasutada. Tabletivorm tagab täpse doseerimise ja ei tekita kunstlikku tupevoolust. Ravi tulemust tupe- ja kusiti atroofiliste muutuse leevendamisele saab hinnata paar nädalat pärast ravi algust. Kusepõiepõletike ennetamisel selgub kaitsev toime pikema aja jooksul – kui on näha, et piinavaid põletikuepisoode enam sootuks pole.
Ravimi kõrvaltoimed on väga harvad, mistõttu raviefekti puudumisel või sümptomite süvenemisel on suure tõenäosusega tegemist hoopis mõne teise probleemiga. Õnneks on uuringud näidanud, et östrogeenravi mistahes teiste haiguste kulgu ei halvenda.
Kokkuvõtteks on käsimüügis olev tupe kaudu manustatav madaladoosiline östrogeeni tablettravi suurepärane võimalus alustada ja jätkata proviisori toel tülikate intiimpiirkonna kaebuste ohutut ravi kiiresti ja tulemuslikult.
Artikli ilmumist toetas Novo Nordisk.