Aktiivne eluviis ei pea talvel soiku jääma: kümme ideed liikumisaastaga alustamiseks

Taliujumine on viimasel ajal väga moes, kuid tegelikult ei ole see sugugi ainus treening, millega kevadel, suvel ja sügisel kogutud head vormi säilitada.Foto: Shutterstock

Me kõik teame, milline võib olla Eesti talv – ühel aasta on see soe ja vihmane, teisel aga toob mitmeks kuuks paksu lumekihi ja krõbeda pakase. Kui suvel on liikumisega lihtne alustada või seda rutiini jätkata, siis talvel sunnivad lühike valge aeg, külm ilm ning hall õhustik end sageli pigem diivanile kerra tõmbama. Pea meeles, et sinu füüsiline vorm kaob sama kiiresti kui see tulla jõudis ja diivanil mõnuledes kipub kogu varem liikudes kogutud heaolu kaotsi minema.

2023. aasta on liikumisaasta ja tegelikult on ka talv suurepärane aeg, mil alustada heale vormile aluse ladumisega. Sobiva füüsilise koormuse võib leida näiteks igapäevategevustest, mida suvel harrastada ei saa. Aktiivne saab sarnaselt suvega olla ka talvel ja nii õues kui ka toas. Jagame sulle liikumisaastaga alustamiseks 10 head ideed. 

Kõige lihtsam – mine metsa!

Eestlasele meeldib ikka metsas käia ja seda igal aastaajal. Kui sulle tundub niisama metsaradadel jalutamine üksluine, siis leia endale matkagrupp, kellega koos erinevaid paiku avastada.

Lisaks võid lumise talve korral kaasa haarata või laenutada räätsad, paksude rehvidega jalgratta ehk fatbike’i või hoopis suusad. Nii võid näha loodust sootuks teise nurga alt ning ka füüsiline koormus on garanteeritud. 

Metsa minnes pea meeles, et riietuda tuleb kihiliselt, kaasa võtta vesi ja snäkid ning telefon hoida laetuna. 

Sportland Kõrvemaa erinevad matkad ja üritused leiad Stebby veebilehelt SIIT räätsamatkad aga SIIT.

Talv on meie privileeg, kasuta seda aega ära

Lund ja pakast on üle Eesti üsna kaootiliselt ja olenevalt nädalast, seega kasuta lumepäevi alati ära. Suusatamine, uisutamine ja miks mitte ka kelgutamine on suured kaloripõletajad, treenivad südant ning annavad hea enesetunde pikaks ajaks. 

Lumi võib tunduda tüütu, kuid ära võta seda kui vaenlast, vaid pigem nagu head jõusaali. Harvardi teadlaste sõnul kulutab 30 minutit lumelükkamist kuni 200 kalorit ja treenib kogu keha samaaegselt. 

Mäesport on samuti sport

Lumelaua või mäesuuskadega küngastest alla liuglemist ei peeta treeninguks, aga pärast korralikku mäepäeva ei jää lihasvalu või mõnus pehmus liigestes enamasti siiski tulemata.

Tõde on, et mäesport treenib kõiki kerelihaseid ning hoiab pulsi nii parajalt kõrgel, et see arendab ka vastupidavust. Mäest üles suusatamine on laskumisest raskem, aga ometi ei jää üks korralik, laskumisi täis mäepäev tõusumeetritele sugugi alla. 

Kiviõli Seikluskeskus ootab sind talvevõlusid nautima SIIN.

Leia motivatsioon liikumiseks vabatahtliku tööga

Vabatahtlikuna oled tihti liikumises, täidad oma vaimset ja füüsilist tassi ning annad midagi teistele tagasi.

Liitudes näiteks mõne spordikooli või -ürituse, kohaliku kogukonna või loomade varjupaigaga vabatahtlikuna, saad võimaluse kasutada vaba aega enda ja teiste heaks ära topeltkasumlikkusega. 

Kogukonnad, kus otsitakse abikäsi, leiad SIIT.

Proovi sel talvel midagi uut täiesti uut

Neile, kes ei tunne end vees just kõige kindlamalt, tundub lainetes surfamine võõras ja lõunamaine. Kui aga tahaksid surfamist proovida ilma lainete ja veehirmuta, on selleks ideaalne lumesurf, mida annab teha nii suuskadel kui ka lumelaual. 

Lumesurfi koolituse leiad SIIT.

Sinu majas või kontoris on lift, aga sa kasutad alati treppe? Näita oma tugevust ka teistele. Proovi järele, kui kiiresti sina teletorni tippu jõuaksid või kuidas reageerib keha sellisele spordile nagu trepijooks. 

Järgmised trepijooksu võistlused leiad SIIT.

Golf on kõigile – vali ise, kas tavaline või kettagolf

Jah, kettagolfi saab mängida ka talvel! Osale võistlustel, mine sõpradega LED tuledega mängima või treeni treeneri käe all sisetingimustes. Talv on aeg, mil saad teha teiste mängukaaslastega edu sisse, et kevadel kõigile ise uusi õpetussõnu jagada.

Ei, tavalist golfi ei saa mängida ka talvel, kuid kaasaegse tehnika abil on sul võimalus kasutada mängimiseks simulaatorit. Tee päris lööke, kuid näe tulemust suurel ekraanil. Simulaatori abil saad harjutada erinevaid löögitehnikaid ning mängida ka mitmeid radu. Samuti on simulaator algajasõbralik, et saaksid kevadeks julguse minna green card koolitusele ja teha esimesed ringid päris rajal. 

Kõik disc golfist leiad Stebbyst SIIT.

Golfisimulaatorid ja green card koolitused aga on SIIN. 

Võta eesmärgiks mõni üritus ja tööta selle nimel

Vali välja üritus, kus oled end alati proovile tahtnud panna. Mis siis, et see võib olla alles suvel või sügisel, kuid planeerimise ja treenimise alustamiseks on perfektne aeg just praegu.

Mitmed eestlaste eeskujud on end vormi saanud näiteks triatloniga. Kui juba triatloniplaan paigas, saad alati osaleda ka selle üksikaladel, sest trenni vajavad ujumine, rattasõit ja jooksmine niikuinii. Kombineeri oma eesmärgid, treeningud ja spordialad ning alusta juba talvel.

Vali välja mõni üritus ja leia sobiv treeningvõimalus selleks SIIT.

Liitu jooksugrupiga 

Jooksmine on üks kõige odavam, ajasäästlikum ja universaalsem treening. Kui õues on talv ja joosta tihti külm, libe või paksu lume korral ka võimatu, saab jooksuvormi hoida ja treenida ka siseruumides.

Eestis tegutseb mitmeid jooksuklubisid ja -gruppe, kes talvisel ajal liigutavad treeningud vastavalt ilmale ja vajadusele sise- ja välistingimuste vahel. Karta ei tasu ka neil, kes varem suured jooksusõbrad pole olnud, sest treeningutel ei tegeleta sugugi ainult jooksmisega.

Leia oma uus hobi või jooksupunt SIIT.

Mööda seinu ronides tugevaks 

Kiiresti populaarsust koguv ronimine ehk bouldering on vaimu ja füüsise proovilepaneku tipp. Kui see esimese korraga välja eu tule, siis ära anna alla, sest sellel alal saabki paremaks ainult järjepidevusega. Trenn näpuotstest varvasteni välja on igal juhul garanteeritud.

Vaata ronimistreeninguid Stebbys SIIT.

Täiskasvanuna pole hilja saltosid õppida ja batuudil hüpata

Akrobaatika hoiab sind noorena ning treenib su tasakaalu ringiga esimesse noorusesse tagasi. Erinevad akrobaatika- ja võimlemisklubid üle Eesti pakuvad täiskasvanutele treeninguid, kus läbi täpsete sammude jõutakse uute trikkide ja ilunumbriteni, mida lapsepõlveski ei osatud.  Näita teistelegi, et sinus on veel noort hinge!

Vaata võimalusi uute trikkide õppimiseks SIIT.

Võimalusi läbi aasta, aga eriti talvel treenimiseks on lisaks artiklis välja tooduile veelgi.

Et uue hobi või treeninguga saaks alustada hea ja kindla tundega, soovitatakse juba ennetavalt külastada ka spordiarsti. Vastuvõtul saad selgeks teha, kui tihedalt ja millisel viisil võiksid alustada. Kui see on tehtud, siis naudi liikumist, tee kõike enesetundele vastavalt ning külasta murede korral spordiarsti või füsioterapeuti.

Spordiarsti, füsioteraapia ja tuhanded aktiivsed võimalused leiad Stebby keskkonnast SIIT.

Head liikumisaastat!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.