Botuliinisüstide müüdid ja hirmud: kas pärast süstimist nägu moondub ja miimika kaob ning süstidest jääb sõltuvusse?

Dr Alina Brokk, Meliva (endise nimega Qvalitas) Arstikeskuse dermatoveneroloog räägib, mida peaksid botuliinisüstidest teadma ning mis on botuliintoksiini osas müüt.Foto: Meliva Kliinik

Botuliinitoksiin on looduslik puhastatud proteiin, mida kasutatakse kortse ja kurde tekitavate näolihaste ajutiseks lõdvestamiseks. Samuti saab selle abil ravida terviseprobleeme nagu näiteks hüperhidroosi ehk liighigistamist.

Dr Alina Brokk, Meliva (endise nimega Qvalitas) Arstikeskuse dermatoveneroloog räägib, mida peaksid botuliinisüstidest teadma ning mis on botuliintoksiini osas müüt.

Süstimine muudab kortsud sügavamaks 

See ei vasta kindlasti tõele, sest isegi kui inimene mingi aja pärast otsustab, et ei soovi enam botuliinisüste teha (kas ajutiselt, nt raseduse ajal või püsivalt nt tervislikel põhjustel), ei muutu olukord kunagi halvemaks, kui oli enne.

Pigem näen isegi, et naistel, kes on teinud botuliinisüste 3-4 aastat järjest ning otsustanud katkestada, säilib teatud efekt veel aastateks. Pidevalt lõõgastatud lihas on muutunud nõrgemaks ja ei suuda enam nii sügavat kortsu tekitada. Samuti on muutunud ka miimika ehk inimene harjus ära teatud lihaseid mitte kasutama.

Süstitavast ainest jääb sõltuvusse 

Vaatame, mida sõltuvus üldse tähendab. Tavaliselt mõtleme selle all ajuhaigust, mis sunnib inimest tarvitama ainet või teatud viisil käituma hoolimata kahjulikest tagajärgedest.

Botuliinist ei teki ei füüsilist ei ka psühholoogilist sõltuvust. Saa ei saa seda teha rohkem kui teatud doos 4 kuu tagant ja lõpetades ei teki võõrutusnähtusid. Loomulikult naisena me tunneme, kui nahk on siledam ja säravam, aga selle loogika järgi saame sõltuvusttekitavate protseduuride hulka panna ka hallide juuste värvimise.

Süstimise järgselt inimese nägu moondub ja miimika kaob täielikult 

Protseduuri tegemisel lähtub arst alati ja ennekõike patsiendi soovidest ja muredest. Minu isiklik reegel on see, et esimesed korrad ma pigem soovitan alustada ühe piirkonnaga ja kõiki kolme – kurjusekorts, otsmiku kortsud ja silmaümbruse kortsud – mitte käsile võtta.

Väga tihti ütlevad inimesed, et nad olid üllatunud kui vähe nende miimika muutus, millest võib järeldada, et paljud meie hirmud on põhjendamatud.

Hea uudis on see, et botuliinisüsti toime on pöörduv: juba 4 kuu pärast on kõik täpselt nagu oli enne ja uus võimalus otsustada, kas teha või mitte ja kui teha, siis millises mahus. 

Teen õigesti, kui säilitan enda loomulikku ilu kauem ning alustan süstimisega hilises eas, mil sügavad kortsud on silmaga nähtavad 

See, et botuliiniga tuleb venitada, on vana müüt. Botuliini süstimisega peaks alustama siis, kui lõõgastatud seisundis näonahal hakkavad eristuma tulevaste kortsude kohale jooned. Nad tulevad rohkem nähtavale nt jumestuskreemi kasutades ja see on n-ö esimene häirekell. Eriti, kui inimene tunneb, et tal on täpselt oma ema või isa miimika sügavate kortsudega ja neid enda juures näha ei soovi.

Mina soovitan alustada pigem varakult ja isegi, kui ei õnnestu teha regulaarselt, ehk soovitatud 4 kuu asemel saab teha süste nt 6 kuu tagant, on see ikkagi parem, kui alustada varajastes 50-ndates ja teha siis regulaarselt.

Esimene stsenaarium ehk ebaregulaarne süstimine on veidi nagu tango: samm edasi ja samm tagasi, aga see kindlasti hoiab ära kortsude süvenemist. Teatud sügavusest kortse ainult botuliinisüstidega silendada enam ei saa ja juba mainitud 45-50a naisi ootab tihti ees pettumus. Siis tuleb lisaks botuliinile kasutusele võtta ka CO2 lihvimine või mikroneedling, mis teeb seda keerulisemaks ja kallimaks ning tulemused võivad ilmneda alles märksa pikema aja pärast. 

Mul on ebameeldiv kogemus huulte täitesüstidega. Arvan, et kurjuse- ja miimikakortse jmt iluvigu parandatakse sama ainega ning ma ei jää ilmselt tulemusega rahule 

Juba aastaid esteetilise meditsiini valdkonnas töötavatel arstidel on kirjutamata reegel, et kurjusekortse täitesüstidega ei korrigeerita! Maailmas on kirjeldatud rohkelt juhtumeid, kus täiteaine satub arterisse, mis varustab silma verega ning tekkinud veresoonte ummistusele järgneb loetud minutite jooksul pöördumatu nägemise kaotus. Täitesüst on nagu vuugivaht, see alati natuke tõstab, annab mahtu. Kulmude vahelisel alal võib see olla nähtav ja ebaloomulik. Lisaks on täiteaine süstimine ise raskem protseduur, mida tehakse suurema nõelaga ja süstitakse sügavamale.

Botuliini süstitakse lahustatuna füsioloogilises lahuses, mis on kehavedelikuga sarnane ja mis ei jää süstekohal püsima kauemaks kui mõneks tunniks. Botuliin on nagu väike osav luuraja, kes viib oma sõnumi lihastele ja seejärel ca 99% süstitud mahust haihtub.

Süstitav aine on toksiline ja ladestub organismis 

Rääkides näopiirkonna süstidest, siis botuliin jääb ainult pindmiste kihtide tasemele ja ei lähe kunagi sügavamale kui 3 cm. See ei kogune organismi.

Kuigi uuringud näitavad, et esteetikas kasutatav botuliin on ohutu nii raseduse kui ka rinnaga toitmise ajal, siis mina siiski nii tähtsates küsimustes olen alati olnud konservatiivsema hoiakuga ja soovitan nii tulevastele kui ka noortele emmedele teha botuliini süstimises paus. Aga näiteks loomulikku rasedust planeerivad naised on alati teretulnud!

Tervise hoidmisel ja heaolu suurendamisel tuleb appi Stebby. Stebbyst leiad erinevaid raviteenuseid ning 7000 muud võimalust tervise edendamiseks. Vaata lähemalt Stebby veebilehelt SIIT

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.