Evelin Talts: sportlastel on võistluskalender ees ja seal tsükliga ei arvestata, vormis peab olema igal võistlusel

Kui palju ja missugust trenni võib menstruatsiooni ajal teha? 

Evelin Talts meenutab, et üldse mitte väga kaua aega tagasi valitses veendumus, et "päevade" ajal ei tohiks ujuda ja keelatud oli ka näiteks ratsutamine. Seisukohad on aga õnneks muutunud.Foto: erakogu

Tõenäoliselt on igal naisel tulnud ette aegu, mil tsükkel mõjutab treeningplaane. Mõnikord on lihtsalt enesetunne kehv ja meeleolu selline, et ennast trenni vedada tundub ületamatult raske. 

Sageli on tunne aga tegelikult hea, kuid vastamata on küsimus, kui palju ja missugust trenni üldse võib menstruatsiooni ajal teha. 

Mõju on väga individuaalne

Londoni olümpial maratonijooksus Eestit esindanud ja praegu treenerina tegutseva Evelin Talts (vaata lähemalt www.evelintalts.ee) nendib, et tema isiklikult ei täheldanud ka veel võistleva sportlasena, et tsükli erinevad faasid tema treeningrutiini kuidagi mõjutaksid. 

“Võistlussportlase staaži on mul 30 aastat ja selle aja jooksul ei jäänud mul ükski võistlus tsükli tõttu võistlemata. Ka minu võistlustulemustele ei avaldanud tsükkel absoluutselt mingit mõju,” avaldab Talts.

Ta rõhutab aga, et loomulikult on inimesed erinevad ja kindlasti ei olene erinevused sellest, kas tegemist on tervise- või profisportlasega. 

Nii tervise- kui ka profisportlaste seas on naisi, kelle treeninguid tsükli faas või menstruatsioon absoluutselt ei häiri, aga on ka naisi, kes nendel päevadel pigem treeningu vahele jätavad. “Mõlemad variandid on täiesti normaalsed,” ütleb Talts. 

Sportivatel naistel on tsüklivaevusi vähem

Uuringutega on leitud tõendeid selle kohta, et regulaarne treening võib aidata vähendada näiteks düsmenorröad ehk menstruatsioonivalu. Lõuna-Koreas asuvas Kongyangi ülikoolis tehtud uuring aga näitas, et naistel, kes läbisid 12 nädala jooksul kord nädalas 60-minutilise joogatreeningu, vähenesid menstruatsioonikrambid ja stress. 

Evelin Taltsi sõnul kinnitavad uuringud ka seda, et sportivatel naistel on üldiselt erinevaid tsükliga seotud vaevusi vähem kui mittesportivatel naistel.

Ta toob näite, et premenstruaalset sündroomi ehk PMS-i põhjustavad tasakaalust väljas  hormoonid. Kehaline liikumine aga aitab hormoonide möllu taltsutada, verevarustus kudedes paraneb, aju saab rohkem hapnikku, üleliigsed hormoonid “loputatakse” organismist välja ning paraneb kehaline enesetunne ja meeleolu. Seega ei maksa trenniplaane ainuüksi “päevade” tõttu maha matta. Kui olemine on tõepoolest kehv ja üldse treenida ei taha, piisab ka väikesest jalutuskäigust.

Lähtuda tuleb enesetundest

Talts meenutab, et üldse mitte väga kaua aega tagasi valitses veendumus, et “päevade” ajal ei tohiks ujuda ja keelatud oli ka näiteks ratsutamine. Seisukohad on aga õnneks muutunud ja praegu ei teagi, et mingi konkreetne ala, harjutus või liikumine oleks naistele menstruatsiooni ajal vastunäidustatud. 

“Sportlastel näiteks on ju võistluskalender ees ja seal tsükliga ei arvestata, vormis peab olema igal võistlusel,” toob Talts välja, et spordis ükskõik, mis alaga tegeletakse, ei oma tähtsust, kas oled mees või naine, on sul parasjagu menstruatsioon või ei ja missuguse alaga tegeled. 

Enda õpilastele soovitab Talts alati, et eelkõige tuleb jälgida enesetunnet. Kui trennist on otsustatud osa võtta, aga mõni harjutus tundub ebamugav või tekitab valu, tuleb seda teha kergemalt või vajadusel treeningust sellel päeval siiski loobuda. 

Taltsi sõnul tuleb üsna tihti ette seda, et naised tegelikult ei taha “päevade” ajal isegi üsna kehva enesetundega kergemalt treenida. Sel puhul on treeneri ülesanne püüda seda märgata ja julgustada treeningut vajadusel kergemalt võtma. 

Evelin Taltsi treeningute kohta saad lähemalt lugeda Stebby veebilehelt siit. 

Pane tähele!

  • Ükskõik, missuguse treeningu menstruatsiooni ajal valid, pea silmas seda, et see ei tohiks tekitada kehale täiendavat stressi, põhjustada valu ega muuta menstruatsioonitsükli tavapärast käiku. 
  • Raske jõu- või pikaajaline kestvustreening ei pruugi menstruatsiooni ajal olla kehale hea. See ei tähenda aga, et pead tavapärase treeningu ära jätma – jälgi lihtsalt enesetunnet ja ole ettevaatlik. 
  • Kui tunned end ebatavaliselt väsinuna, trenni ajal tekib iiveldus, valu või ebamugavustunne suureneb, vähenda koormust ja tee puhkepaus. Kui sümptomid ei möödu, loobu treeningust. 

Kui sul tekkis seoses treenimisega küsimusi, leiad treenerid ja nõustajad, kes oskavad abiks olla, Stebby veebilehelt SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.