Füsioterapeut: keha eest hoolitsemine ei pea alati olema raske töö, mõnus alternatiiv on reaktiveerimine

Füsioterapeut Rainar Vahtriku (pildil vasakul) sõnul ei vasta see, et füsioteraapiasse tuleks minna ainult siis, kui probleem on juba käes, päris tõele.Foto: Reakt Füsioteraapia

Suurem osa meist teab, mis on füsioteraapia, milliste muredega tegeleb füsioterapeut ning kuidas spetsiifilisema tervisemure korral vastava eriala eksperdini jõuda. Kuidas on aga sõnaga reaktiveerimine – oled kuulnud ja tead mida see tähendab?

Reaktiveerimine on teenus, mida pakub füsioterapeut ning laiemas avalikkuses sellest veel palju räägitud ei ole. Seega uurisime Reakt Füsioteraapia füsioterapeut Rainar Vahtrikult, millega on tegemist ning küsisime hiljuti reaktiveerimises käinud Marialt (27), kuidas ta end pärast reaktiveerimist tunneb.

Reaktiveerimine – kellele ja miks?

Reaktiveerimine on masaažilaadne kogemus, milles on kombineeritud kõige tõhusamad tehnikad erinevatest valdkondadest, et võimalikult efektiivselt lihaseid lõõgastada ja pingeid leevendada. Alguse sai see ideest luua hübriidteenus füsioteraapiast, manuaalteraapiast, massaažist ja pehme koe teraapiast.

“Tahtsime luua inimestele võimaluse hoolitseda oma keha eest ennetavalt, targalt ning efektiivselt. Keha eest hoolitsemine ei pea alati olema raske töö ja reaktiveerimine pakub sellele mõnusat alternatiivi,” sõnab Reakt Füsioteraapia füsioterapeut ja tegevjuht Rainar Vahtrik.

Reaktiveerimine võimaldab oma keha eest regulaarselt hoolt kanda ning juhul kui ei ole vajadust või soovi korrigeerivate harjutuste järele, peaks ka ainuüksi reaktiveerimise mõju üksi andma arvestatava efekti. 

Kellele sobib?

Lühidalt öeldes sobib reaktiveerimise sessioon kõigile. Tervisesportlased, füüsilise töö tegijad, kontoritöötajad, inimesed kes istuvad või liiguvad palju ning kõik, kes tunnevad, et sooviksid oma keha pingetest vabastada ja paremini tunda.

“See, et füsioteraapiasse tuleks minna ainult siis, kui on juba probleem, ei vasta päris tõele. Ennetustööna ongi meil kasutusel füsio- ja manuaalteraapia segu, mis on paljude jaoks lihtne viis end tund aega lihtsalt mõnusalt tunda. Seega saab reaktiveerimist kasutada nii ennetuse, ravi kui ka lõõgastusena,” täpsustab Vahtrik.

Reakt Füsioteraapias on omalaadseid tehnikaid ja strateegiaid arendatud praeguseks rohkem kui kaks aastat. Vahtrik märgib, et kogu protsess arendati välja koostöös klientidega, et see tooks käegakatsutavaid tulemusi.

Reaktiveerimise sessioon algab biomehaanilisest analüüsist, kus tuvastatakse lihaspinged, liikuvuspiiratused ja muud võimalikud probleemiallikad. Edasi kombineeritakse teadmised inimkehast koos manuaalste tehnikatega, et avada keha täielik potentsiaal.

Erinevatest valudest ning sellest, kuidas nendega toime tulla, saad rohkem lugeda Reakti blogist SIIT.

Leevendus pikale veninud muredele

Reaktiveerimise proovimiseks saatsime Stebby abil Reakti Maria (27), kellel oli varasem kokkupuude reaktiveerimisega elukaaslase kogemuse näol juba olemas. Kuna kaaslase jaoks oli reaktiveerimine positiivne kogemus ning valud kadusid, siis oli ka soov temal protsess läbi teha.

Miks sa otsustasid reaktiveerimist proovida?

Kuna sain raskema seljavigastuse esimest korda 7-aastaselt ning kogesin sarnast traumat ka nooruses, olen pidanud läbi käima pika taastusravi protsessi. Täiskasvanueas alustasin siiski seisva ja füüsilise tööga ning seljavalud tundusid täiesti vältimatud. Istuvale tööle suundudes läks aga asi veelgi hullemaks ning valud ei tundunud enam mõistlikud – seega tahtsin murele lahendust.

Kuidas sa arvasid, et reaktiveerimine sind aitab?

See on otsene samm tervema elu poole ja kindlasti oli see vajalik, sest ilma seljavaluta on võimalik tegeleda paljude asjadega, mis muidu on jäänud just valude tõttu proovimata.

Milline oli reaktiveerimise seanss?

Esimeseks visiidiks oli aega planeeritud lausa 90 minutit, seega alustati hindamisest, kus küsiti erinevaid küsimusi elurütmi, vigastuste ning treeningharjumuste kohta. 

Sellele järgnesid testharjutused, kus pidin iga liigutuse ajal hindama selga tekkinud valusid, et saada paremat selgust valude ja pingete asukohtadest. Informatsiooni kogumise järel alustati massaažiga, mille abil leidis füsioterapeut üles kõik pinges kohad, mis võivad valusid põhjustada. 

Kõige suurema üllatuse pakkus see, et mu valud olid arvatust hoopis teises kohas, näiteks alaselja väsimusvalu on ilmselt seotud nõrga ja pinges ülaseljaga. Massaaži käigus leidis füsioterapeut üles ka lihased kaelas, mis võivad olla minu peavalude põhjuseks. Kuna õrn valu ja tuikamine peas on minu jaoks juba üsna tavaline, siis oli täiesti uudne tunne olla kohe pärast seanssi ilma peavaluta. Pärast pingepunktide leidmist sain klassikalist massaaži ning kuna valupunktid olid juba tuimad, siis see lõõgastas täpselt parasjagu kogu keha.  

Järgmine samm oli spetsiifiliste harjutuste määramine, mille käigus minu enda telefoniga filmiti mind harjutusi tegemas ning seejärel anti nõu, kuidas harjutusi korrektselt teha ning mida seejuures jälgida. Kui muidu on füsioteraapiates tavaline saada koju harjutusi, mis on õhtuks juba ununenud, siis siin seda ei juhtu. Kogu külastus lõppes tagasisidega, kuidas edasi toimetada ning uue aja broneerimisega. 

Kogu protsessi käigus keskenduti igale lihasele eraldi ja see oli kergelt valulik, kuid nüüdseks on pinge lihastes peaaegu kadunud. Pärast reaktiveerimist olid mõjutatud kohad 2–3 päeva veel hellad, kuid pinget enam ei ole ning selg hoiab oma loomulikku asendit. 

Nii et reaktiveerimist tasub proovida?

Teenus ületas kõik mu ootused, seega kindlasti soovitan proovida teistelgi sarnaste vaeguste korral reaktiveerimist. Näiteks kellel on väiksemad pea-, selja- või jäsemevalud. Lisaks annab see hea arusaama oma keha toimimisest ja sellest, kuidas end hoida ning probleeme juba eos ennetada. 

Kui tunned huvi reaktiveerimise või teiste füsioteraapiateenuste vastu, vaata teenusepakkujaid üle Eesti Stebby keskkonnast SIIT

Reakt Füsioteraapiaga saad tutvuda SIIN.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.