Stebby heaolublogi

Kogu perega viiruse küüsi sattunud Hetlin: “40 palavik, meeletu pea- ja kehavalu, oksehood, nohu – kohati tekkis lausa tunne, et kuidas selle pärimise ja testamendiasjaga ikka täpsemalt on.”

Hetlin nendib, et selle aasta alguses kogu perega põetud covid tundub väga valusasti tabanud gripiga võrreldes naljanumber. "Ei kujuta ausalt öeldes ettegi, millal kogu pere taas täie tervise juures võiks olla," ütleb ta.Foto; erakogu

Kui gripp suudab koju sisse pugeda, lajatab see piltlikult öeldes täie rauaga ja valusasti. Ja on üsna tõenäoline, et viirusest pole sel puhul pääsu ühelgi pereliikmel ning peatselt langevad kõik nakkuse ohvriks. Hetlini 6-liikmelises peres just nõnda juhtuski. 

Alustuseks tekkis kõrge palavik lasteaiast naasnud nelja-aastasel Elsal, paari päeva pärast pereema Hetlinil ning riburdapidi mõnepäevaste vahedega ka teistel. “See tõbi on hulga halvem, kui aasta alguses meid lammutanud covid,” tõdeb Nora (1a 6k), Elsa (4), Maru (11) ja Patricku (17) ema ning Davidi abikaasa Hetlin.  

Langesid kõik

Hetlin täpsustab, et gripilaine möllab nende kodus nüüdseks (novembri lõpuks) juba teist nädalat ja paranemise nimel nähakse üpris ränka vaeva. 

Elsaga, kes esimesena nakatus, pidi Hetlin käima lausa erakorralise meditsiini osakonnas. “Umbes neljandal päeval pärast nakatumist tõusis lapsel palavik 40 kraadini, alla ma seda koduste vahenditega ei saanud, Elsa ei söönud ega joonud ja muutus lõpuks loiuks, lisaks vaevas teda kõrvavalu,” kirjeldab Hetlin hirmutavat kogemust. 

EMOs tehti lapsele erinevad analüüsid ja muuhulgas võeti ka gripiproov. Kuna ka Hetlinil endal oli EMOsse minemise ajaks juba üsna halb olla ning palavik kippus kerkima, tehti sama test temalegi. Laboris leidis kinnitust, et mõlema puhul on tegemist gripiga. Et Elsa haigus kulges väga rängalt, vajas ta tilguti kaudu vedelikku ning ravimeid ja seetõttu kirjutati Hetlin koos tütrekesega haiglasse. Kodusele ravile pääsesid nad kahe päeva pärast.

Sellega asjale aga joont alla tõmmata ei saanud, sest viirus murdis peatselt ka pojad – kõigepealt Patricku, seejärel Maru. Ja peatselt pisut alla kahe aastase Noragi. “Patrick pääses meist kõige kergemini ja hullem sai temal mööda vaid mõne päevaga. Marul seevastu olid kõik viirussümptomid ja nii halb, et isegi vedelik ei seisnud sees, ta oksendas korduvalt. Ja toidust ei tahtnud undki näha. See oli hetketi üsna murettekitav,” jutustab Hetlin.  

Viimane “langenu” oli Hetlini abikaasa David, kes sarnaselt Hetlini enda haiguse algusega toimetas ühel momendil veel agaralt ringi, järgmisel aga enam-vähem kukkus voodisse ja teatas, et nüüd on tema ka gripis. 

“Davidi olemine läks väga kiirelt halvaks ja päev pärast nakatumist küsis ta minult tõsimeeli, et kuidas selle pärimise ja testamendiasjaga ikka täpsemalt on. Lohutasin, et kui mina ja Elsa, kellega mõne aja haiglas veetsime, selle üle elasime, siis elavad üle ka kõik teised meie leibkonda kuulujad,” naerab Hetlin. Ta lisab aga, et mõistis isegi gripis olles mehe küsimust täielikult. 

“40 palavik, meeletu pea- ja kehavalu, oksehood, nohu… See ei ole naljaasi ja kohati tekibki tunne, et enam lihtsalt ei jaksa,” selgitab ta. 

Terveks saamiseni läheb veel aega

Hetlin nendib, et tema noorem tütreke Elsa on praegu, pea kaks nädalat pärast nakatumist juba palju paremas konditsioonis kui eelmisel nädalal. Aga väsimus on siiski endiselt suur ja põhilise osa ajast ta lihtsalt magab. 

Hetlin ise jaksab küll ära teha hädavajalikud toimetused, kuid näiteks selline lihtne asi nagu perele supikeetmine tähendab, et pärast tuleb pikali heita ja puhata. Lausa magada, et jõudu taastada. Patrick nagu öeldud, pääses üsna lihtsalt. Nora, Maru ja David aga veel põevad haigust. 

“Põdesime selle aasta alguses kogu perega covidit ja tõele au andes tundub see võrreldes gripiga naljanumber. Mul endal näiteks on praegu gripi põdemise jooksul justkui teist korda nohu. Vahepeal läks hingamine lihtsamaks, aga nüüd juba paar päeva ei saa ma öösel kinnise nina tõttu taas magada. Nina on tatti täis, seetõttu hingan läbi suu, siis läheb kurk valusaks…” kirjeldab Hetlin gripisaagat ja nendib, et ei kujuta ausalt öeldes ettegi, millal kogu pere taas täie tervise juures võiks olla. 

Vaktsiini enam edasi ei lükka

Hetlin ütleb, et oli küll gripivaktsiinile mõelnud, kuid tegudeni ei jõudnud. “Järgmisel korral tegutsen, mitte ainult ei mõtle,” kinnitab Hetlin ja soovitab gripivaktsiini aja kinni panna teistelgi.

“See haigus puudutas meie pere nii rängalt, et edaspidi laseme kindlasti kõiki pereliikmeid vaktsineerida. Marul näiteks ei seisnud vedelik üldse sees, ta aina oksendas ja seetõttu ei olnud võimalik talle mitmel päeval ka palavikualandajat anda. Väga hirmus on näha kuidas lastel on nii halb olla ja ise ka samal ajal piltlikult öeldes elu ja surma vahel vaakuda. Parimal juhul oleks vaktsiin meid koledast nakkusest päästnud. Aga suur asi oleks olnud seegi, kui oleksime küll nakatunud, aga süst oleks aidanud haiguse kasvõi pisut kergemini läbi põdeda” kirjeldab Hetlin põhjuseid, miks gripivaktsiin vajalik on. 

Et tervisemure korral vajadusel kiiremini eriarsti vastuvõtule või taastusravile pääseda, tasub sõlmida täiendav tervisekindlustus. Näiteks ERGO kindlustus katab ka 80% vaktsiini maksumusest. Vaata täpsemalt https://app.stebby.eu/pos/ergo.

Üle 7000 võimaluse oma tervise kontrollimiseks ja heaolu parandamiseks leiad lisaks Stebby veebilehelt SIIT.    

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.