Kus on tõde ja mis on vale? Kas pimedas lugemine rikub nägemist ja porgandi söömine toob kotkasilmad?

Kas see, kui pööritad võimalikult veidra näo ette manamiseks võimsalt silmamunasid, võib tekitada kahjustuse ja jättagi silmad kõõrdi?Foto: Shutterstock

Silmanägemise eest on tähtis hoolt kanda. Seda tehes tuleb aga eristada tõde udujutust.

Kindlasti on keegi sindki lapsepõlves manitsenud, et ära loe pimedas ja ära vaata telerit lähedalt, rikud silmad ära. Ent kas see on päriselt ka nii? Neisse ja veel mõnesse laialt levinud uskumusse aitab selgust tuua neurooptometrist-nägemisterapeut Karmen Johansson (vaata lähemalt www.nagemisteraapia.ee või https://app.stebby.eu/pos/nagemisteraapia).

Porgandi söömine parandab nägemist

Ohtralt porgandi söömine ei anna küll päris kotkasilmi, kuid porgandid on silmade tervisele kasulikud tõesti, sest sisaldavad palju beetakaroteeni ehk karotenoid-pigmenti, mis on vitamiini A oluline lähteaine.

Näeme me aga tänu valgusele. Nähtava valguse spektreid aitab silmast ajju transportida retinoolist sünteesitud valk ja porgandis leidub ka seda valku. Ei ole tähtis, kas süüa porgandit keedetult, aurutatult või toorelt. Kuid et keha saaks porgandist A-vitamiini paremini kätte, on soovitatav seda süüa koos õli- või rasvasemate lisanditega. 

Kui tunned, et nägemisteravus halveneb, on soovitatav pöörduda silmauuringusse (valiku leiad Stebby veebilehelt siit), täpsustamaks kontrastitaju vähenemise põhjust. Näiteks Nägemisuuringute praksises on silmauuringu käigus võimalik tuvastada, kas organismis on piisavalt A-vitamiini. 

Pärast silmalõikust kontaktläätsesid kasutada ei tohi

Levinud arvamus on, et pärast silmaoperatsioone ei tohi enam kunagi kanda kontaktläätsesid. Tegelikult on see väga individuaalne. 

Kindlasti on sarvkesta operatsioonide järgselt läätsede kasutamisega mõistlik oodata vähemalt kaks kuud, et vältida tüsistuste ja infektsioonide teket. Sarvkest, kuhu lääts paigaldatakse, muudab pärast kirurgilist sekkumist oma kuju. Samuti võib muuta sarvkest oma kuju ajas, seepärast tuleb konsulteerida optometristiga, kes vaatleb silma pealmiste kihtide järgi, kas läätsed on näidustatud ning millist tüüpi materjal on sobivaim. 

Lauoperatsioonide puhul peab jälgima lau liikumist. Üldjuhul on läätsed siiski näidustatud ja täpsema soovituse saab optometristidelt.

Silmavõimlemine aitab parandada nägemisteravust

Silmatreeninguga ei ole võimalik vabaneda prillidest, küll on aga paljudel juhtudel võimalik peatada nägemise halvenemine. 

Hea silmanägemise korral liiguvad silmad kiiresti objektilt objektile, sügavustaju on parem ning keha rektsioon kiirem, täpsem. Silmatreening on nagu mis tahes treening, mille tulemuslikkus sõltub tegija motivatsioonist ja elukvaliteedi määratlusest.

Ära kõõrita, silmad jäävadki kõõrdi

Naljakate grimasside tegemine, silmade pööritamine ja kõõritamine palutakse lastel sageli lõpetada ähvarduse saatel, et nii võivad silmad kõõrdi jäädagi. Sellist ohtu tegelikult ei ole. 

Kõõrdsilmsus on närvikahjustuse tagajärg, mitte viga, mille võib silmi pööritades endale külge saada. Olenemata sellest, kui palju ja kui võimsalt silmamunasid keerutad ja kui veidrat nägu püüad teha, silmamunasid see kõõrdi ei jäta.

Teleri lähedalt vaatamine rikub silmi

Teleri mõiste on nüüdseks asendunud ekraani vaatamisega. On hea teada, et mida väiksem ekraan, seda lähemal on see silmadele ja silmade asend vaatamise ajal pööratud rohkem nina poole. Mida kauem ekraani vaadata, seda suurem pinge tekib silmalihastele, mis viib nägemise halvenemiseni kaugele vaatamisel.

Uduse nägemise korral pöördutakse silmade kontrolli. Kui uuringus selgub, et nägemine paraneb (tugevamate) miinusprillidega võib juhtuda, et nõrgenenud silmalihastele määratud miinusprillid võivad tekitada liigse spasmi ja miinustugevus hakkab veelgi süvenema. See on ka põhjus, miks mõned inimesed ei saa teha laserkorrektsiooni prillidest vabanemiseks. 

Kui tunned ekraani vaatamisel silmades pinget, väsimust, udusust, kipitust või isegi peavalu ja tasakaaluhäireid, on vajalik lasta spetsialistil silmad üle vaadata. Silmatreening võib olla esmane valik ja seejärel, vajadusel, uued prillid. 

Ja otse loomulikult ei ole meie aju mehhanismide ja tasakaalukeskuse funktsioneerimise tagamiseks hea liigne istumine ja ekraanide vaatamine. Eriti puudutab see lapsi, kel peenmotoorika- ja koordinatsioon alles areneb.

Hämaras ja pimedas lugemine kahjustab silmi

Mida nõrgem on valgus, seda rohkem peavad silmalihased tööd tegema. See tähendab, et pikalt nõrgas valguses lugemisega võib kaasneda ebamugavustunne silmades ja tõepoolest ka nägemise nõrgenemine.

Sõbra prille ei tohi proovida, sest see rikub nägemist

Teiste prillide põgus proovimine kahjustust ei tekita, võib aga muuta nägemise korraks uduseks või tekitada pingetunnet silmade liigutamisel. 

Optilised klaasid mõjutavad silmalihaste liikumist ja seepärast ei suuda keegi kanda teiste prille pikka aega. Kui aga nägemine tundub sõbra prillidega selgem, kui ilma prillideta või enda prilliga, on kindlasti aeg lasta oma silmad üle kontrollida! 

Kui tunned, et silmad on kuivad või viimasest kontrollist on liigagi kaua aega möödas, siis Stebbyst leiad selleks sobiva uuringu SIIT

Tutvu kõikide terviseuuringutega Stebby keskkonnas SIIT

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.