Lapsena ei saanud ujumine selgeks? Kas tulebki jääda kaldalpassijaks või saab ujuma õppida ka täiskasvanuna?

Arvamus, et teatud vanusest alates enam ujuma ei õpi, on üsna levinud. Aga kas see on ka tõsi?Foto: Shutterstock

Arvatakse, et vanuse lisandudes on teatud tegevuste või spordialade õppimiseks lihtsalt liiga hilja. Kas see aga tegelikult ka nii on? Näiteks rattasõit õpitakse tihti ära noores eas ning oskus kivistub motoorikasse kogu eluks. Kuidas on aga ujumisega?

Eesti on mereriik randadega, meil on hulgaliselt veekogusid ning paljudel on koduaias sauna kõrvalgi oma väike tiik. Seega oleme justkui üles kasvanud teadmisega, et vesi on igapäeva osa ning sellega tuleb arvestada ning muuhulgas meeles pidada ka ohutusnõudeid.

Ometi kuuleme üpris tihti kohutavaid uudiseid õnnetustest, mis on seotud inimeste uljuse, oskamatuse ja veekogu ääres võetud liigsete riskidega. Kui noorena ujumist selgeks ei saa, siis kas üldse on mõtet täiskasvanuna üritada seda selgeks saada või tasub veekogude ja basseini äärel jäädagi pigem vaid kaldalt vaatajaks?

Olen liiga vana, et ujuma õppida!

Võib kindlalt väita, et jumine sobib pea igaühele ning selle õppimine ei ole võimatu ei 3- ega 70-aastaselt, kinnitab Kalev Spa Veekeskuse ujumistreener ja tippsportlane Cevin Anders Siim

Arvestada tuleb aga sellega, et mida kõrgem iga, seda rohkem nõuab ujuma õppimine kannatust ja harjutamist.

“Lapsed on lihtsalt kiiremad õppijad ja ujuma õppimine on nagu iga teine motoorse oskuse arendamine, mis jääb eluks ajaks külge. Paratamatult on see efektiivsem vanuses 8–12 aastat, sest just selles vahemikus areneb aju motoorne keskus kõige paremini ja kiiremini ehk liigutustegevused arenevad vilumusteks,” lisab Siim. 

Tema sõnul tuleb olla kannatlik ja distsiplineeritud, et oma eesmärke saavutada. “Miski ei tule nipsust. Ei oska öelda, miks ühiskonnas levib arvamus, et teatud vanusest enam ujuma ei õpi. Ikka õpib,” on Siim positiivselt meelestatud. 

Uuringute kohaselt on võimalik täiskasvanul inimesel omandada esmased vajalikud baasujumisoskused umbes 20 basseinitunniga, kuid see on paljuski individuaalne ning sõltub õppija varasemast kogemusest veega.

Kalev Spa Veekeskuse ja Spordiklubi ujumiskursuste ja teiste pääsmetega saad tutvuda Stebby keskkonnas SIIN.

Ujumine on universaalne ja igaühele 

Ujumine on väga hea treening kogu kehale, millest saab osa suur hulk lihased ning millega paraneb liigesliikuvus. Samas on Siimi sõnul ujumise suur eelis ka see, et vigastuste oht on üsna olematu. 

Ta lisab, et tihti on maismaal saadud vigastuste (põrutused, liigesevigastused ja lihasvalu) puhul ujumisel positiivne mõju, kuna veel on masseeriv ja lõõgastav efekt, mis on nii füüsise kui ka vaimu tervenemisprotsessil kasulik.

Kokkuvõttes on ujumine üks universaalsemaid sportimisvõimalusi ja hobisid, millel puudub kontrollitud keskkonnas ja treeneri õpetuste järgi toimimisel negatiivne külg. 

Alustada tasub varakult

Ujumisoskus on eluks vajalik nii sulle kui ka teistele, kuna selle olemasolul saad tagada nii enda kui ka teiste turvalisuse veekogude ääres.

Rääkides lähemalt sellest, kuidas on lood eestlaste ujumisoskusega praegu, avaldab Siim arvamust, et see võiks kindlasti parem olla, kuna palju on neid, kes kohe üldse ei uju või kellel on varasem ujumisega seotud trauma. Sellise traumaga tuleb tegeleda tema sõnul võimalusel treeneri näpunäidete järgi, et hirmudest üle saada.

Siim toob ka välja, et suurem osa inimesi ei tea, kuidas vees hingamine käib, kuid selle selgeks õppimisel on edasised oskused väga kiired tulema. “Välja hingamine nina ja suuga toimub vette ja sissehingamine suu kaudu veest väljas,” selgitab Siim.

Ta viitab ka, et laste seas tuleb kindlasti ette olukordi, kus hinnatakse oma võimeid üle ning tulemuseks võib olla eluaegne trauma või hirm vee vastu. “Seetõttu tulekski panna laps ujumistrenni, kus treeneri silme all õpitakse samm-sammult õigeid võtteid,” innustab Siim lapsevanemaid ujumistreeningutele mõtlema, kuna statistika järgi on kahjuks just uppumine laste surmade põhjuste seas esirinnas.

Täiskasvanuna õpi treeneriga A ja O selgeks

Täiskasvanuna alustades soovitab Siim otsida endale ujumistreener. Võimalus on liituda mõne täiskasvanute ujumiskursusega või lihvida oskuseid eratreeneri käe all. Selleks võta ühendust näiteks lähedalasuva veekeskuse või ujulaga ning seal tegutsevate ujumisklubidega. Võimalusel aitavad sind ka triatloniklubid, mille treeningu üks osa one ujumine. 

Siim rõhutab, et isegi kui arvatakse, et ujumisoskus on piisav, siis treeneriga on õppimise ja arenemise kohti igas vanuses alati. 

Tutvu kõikide ujulate ja ujumisklubidega Stebby keskkonnas SIIN ja alusta veemõnude nautimist kohe. 

Kui vesi sind ei tõmba, siis ehk leiad üle 8500 valiku seast midagi, millega oma heaolu täiendada, hoopis SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.