Loodetud rõõmu asemel topeltstress? Loe, kuidas vältida pühadeaegset läbipõlemist

Surve täiuslike jõulude pidamiseks ja kõigega hakkama saamiseks võib enda alla matta kogu pühaderõõmu. Kuidas seda vältida?Foto: Shutterstock

Pühade ajal tuleb nii mõnelgi meist mahutada graafikusse tavapärasest rohkem sündmusi ja tegemisi ning muidugi tahaks meeles pidada ka lähedasi, kes külaskäigu ja hea sõnata hätta jääksid. Kui aga unustad kogu selle sagimise ja kõigi eest hoolitsemise tuhinas isikliku tassi täitmata, võib stress osutuda kontimurdvaks sulle endale. 

Kuidas kõigega hakkama saada ja samas ise ärevusest ja läbipõlemisest hoiduda?

Pane plaan paika

Kui oled mõistnud, et pühadeaeg toob loodetud helguse ja kerguse asemel hoopis topeltstressi ja ärevuse, võta aegsasti paber ja pliiats (jõuad seda teha veel nüüdki) ning pane kirja kõik, mida on vaja teha enne 24. detsembrit ja pühade ajal. 

Nii on olemas hea ülevaade vajalikest tegevustest, saad sättida need ajajoonele ning olla kindel, et midagi ei ununenud ega jää tegemata. Kindel plaan leevendab ärevust ja hoiab asjad paremini joonel.

Plaan tasub suhteliselt rangelt paika sättida ka rahalises mõttes. Ülekulutamise lõksu on kingitusi ostes libiseda väga lihtne, kuid eelarvet teades ja seda ka jälgides on stressi (ja võlgasid) sootuks vähem.

Internet on kasutamiseks – panusta veebipoodidele

Mõned stressitekitajad kerkivad esile tõenäoliselt aastast aastasse. Kas oled näiteks märganud, et lapsed muudavad soove veel nädal enne jõule ja kingituste ostmine kipub jääma viimasele minutile? Või et produktide soetamine jõuluroogade tarbeks kipub jääma jõululaupäeva eelõhtule?  

Kinginimekirja saab planeerida varakult ja soetada soovitud asjad netipoodidest, et vältida viimasel hetkel kaupluses tunglemist. Kui kingitused käes, tasub need ka varakult ära pakkida. 

Netile panustamise soovitus kehtib ka toidu osas – suurem osa kauplusi pakub tänapäeval teadagi kullerteenust. Seega mõtle menüü läbi, pane tellimus teele võimalikult vara ning lase kraam kulleril õigel ajal ukse taha toimetada.  

Võime lubada, et selline varakult valmistumine säästab omajagu palju aega ja tekitab mõnusalt stressivaba tunde.

Kokkamine ärgu olgu kohustus

Sinu vanaema ja ema tegid piparkoogitaina ise ja veetsid pühadeks valmistudes pikki tunde pliidi ees vaaritades, keetes ja küpsetades. Ja nii soovid alati teha ka sina. Aga meil on sulle uudis – sina pole nemad! 

Jõululaud ei pea olema tingimata täidetud enda valmistatud roogadega. Kui aega napib ja stress kasvab üle pea, valmista ise vaid osa roogasid, näiteks need, mille tegemine sul ka une pealt superhästi välja tuleb. Või lepi külalistega kokku, et mõni hakib valmis salati, teine valmistab magusroa. Või telli sel aastal hoopis kogu kupatus asjatundjatelt. 

Väärt kodustegijaid leidub praegusel ajal üsna palju. Ja ega kohvikute või kaupluste toidudki hamba all väga valju häälega karju. Oluline on, et saaksid rõõmsa meelega jõululauda istuda, mitte ei stressaks sellepärast üleliia palju. 

Tea oma piire ja oska öelda ei

Tõde on see, et kõigega ei saa ega loodetavasti peagi üksi hakkama saama. Isegi kõige tugevamatel ja hakkajamatel meie seast on teatud piirid ja oma (vaimse) tervise huvides tuleb õppida neid tundma, lisaks ka aktsepteerima ning vajadusel öelda ei. 

Surve täiuslike jõulude pidamiseks ja kõigega hakkama saamiseks võib enda alla matta kogu pühaderõõmu. Seega, kui näiteks tunned, et soovid pühade ajal külaskäike ja pidusid vältida, püsi kodus. Kui tead, et ei saa lubada endale liigset kulutamist, ole aus ja ütle seda. Kui teed seda ausalt ja avatult, on lootust, et lähedased mõistavad ja aktsepteerivad sinu soove ning tundeid.

Kui enda esikohale seadmine ja ei-ütlemine on valmistanud raskusi aastast aastasse ning stressitase tõuseb siiski üle pea, tasub kaaluda, kas abi võiks olla psühholoogi konsultatsioonist, kes juhatab kätte niidiotsad, kuidas enda tundeid aktsepteerida ning enesega julgemalt, kuid siiski teisi austavalt arvestada. Vaimse tervise spetsalisti konsultatsiooni leiad soovi korral Stebby keskkonnast siit.  

Võta aega iseendale

Pühadeaegne graafik on pahatihti äärmiselt tihe, aga mõtle järele – ehk ei peagi päris kõigile sugulastele-sõpradele külla jõudma just nimelt jõulupühade ajal. Asja iva võib taas olla planeerimises. Vahest saad sättida mõne sugulase väisamise varasemaks või hilisemaks ajaks ning jõulude ajal pead mõnda kallist inimest meeles pikema telefonikõnega. 

Kui siia otsa liita hea plaan, õigeaegsed ostud ja abi küsimise oskus, tekibki loodetavasti ajaauk, mil saad lubada endale tunnikese hea raamatuga, sooja vanni, iluhoolduse või massaaži. Vaata ilu- ja massažiteenuste kohta Stebby keskkonnast siit. Sobiva spaa saad välja valida siit.

Ära unusta, et sinu enda tervis on kõige olulisem kingitus, mida saad lähedastele teha. Uuringud on tõestanud, et kerge sport ja jalutuskäigud hoiavad suure tõenäosusega meeleolumuutused eemal ning immuunsuse tõhusamalt töös. Ka juba 15–20-minutiline jalutuskäik värskes õhus võib omajagu turgutada. Kui tahaksid aga trenni teha, kuid sul ei ole võimalik treeningsaali külastada, võta appi internet. Tänapäeval on veebis olemas omajagu treeningprogramme, mille järgi saad võimelda ka kodus. 

Kui otsid omale n-ö kodust spordiklubi, siis vaata ka Stebby äppi. Sealt võid leida hubase koduklubi, millest sul varem aimugi polnud, lausa kõrvaltänavast. Videotreeningute kohta üle Eesti saad täpsemalt lugeda Stebby keskkonnast siit.

Ka hoolitseja vajab hoolt

Püüa pühadesaginas mõelda ka enda vajadustele. Kui oled see, kes peab hoolt kandma haige lähedase eest ning oled otsustanud omal jõul hakkama saada, vajad sellest aeg-ajalt puhkust. Ja see pole sugugi häbiasi. Küll aga tuleb tõdeda, et hooldajal võib puhkehetke võtmine meie oludes olla asi, mida on lihtsam mõelda kui teha.

Mõningast leevendust on hea planeerimise korral võimalik ehk siiski saada. Uuri, kas sulle sobilikus piirkonnas on mõni päevakeskus, kuhu saaksid lähedase kasvõi mõneks tunniks viia. Ehk saab abi, kui leiad ühise keele mõne sõbra, sugulase või naabriga, kes saab vahetevahel abiks olla. Või leidub professionaalne koduhooldusõde, kes pakub teenust kokkulepitud ajal paar tundi korraga. Ka mõned pansionaadid või hooldekodud pakuvad muuseas võimalust viia lähedane sinna ainult mõneks nädalaks, et saaksid korraks hinge tõmmata. 

Olenemata sellest, millist tähistamist sel aastal ootad või endale lubada saad, loodame, et see aeg saab olema võimalikult rahulik, õnnelik, tervislik ja et saad täita hinge väärtuslike mälestuste ja armastusega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.