Õue? Külma kätte? Ujuma?! Miks mitte!

Taliujuja Aivar Tugedam viitab, et pärast suplust on nägu alati naerul ja olek energiline. Samas olenevalt kellaajast võib see töötada ka vastupidi ehk päeva lõpus aitab hoopis maandada pingeid ja õhtul tuleb palju parem uni.Foto: erakogu

Taliujumise populaarsuse kasv eestlaste seas ei näita sugugi pidurdumise märke ning regulaarseid harrastajaid on väidetavalt kogunenud juba üle 10 000.

Kuigi hommikul ei ole külm vesi paljudel esimene valik, siis oma võlu külmas vees ujumisel on, mistõttu on Eestis tekkinud mitmeid taliujumisklubisid ning märtsi alguses toimuvad Tallinnas ka taliujumise maailmameistrivõistlused. Taliujumisest räägib lähemalt üks MM-i korraldajatest, Kalaranna talisuplejate eestvedaja ning ka võistleja Aivar Tugedam. 

Üle aasta toimuv ning maailmarekordeid ootav Taliujumise MM toimub Tallinnas 4.-10. märtsini. Osalemiseks leiad pileti Stebbyst SIIT

Taliujumisklubid Stebbyst leiad SIIT

Taliujumine on sport nagu iga teine

Tugedami sõnul ei pea alati tervise edendamiseks ja füüsilise koormuse saamiseks üheskoos jooksma või sõitma pikki kilomeetreid rattaga. “Kuna ujumine mõjub liigestele säästvalt ja karastav efekt on alati hea ka taastumisel, siis taliujumisega sa põhimõtteliselt pingutad ja taastud samal ajal,” räägib Tugedam selle kasulikkusest. 

Kuna igasugune sportlik liigne pingutus võib olla risk, siis soovitatakse taliujumise juures oma keha kuulata, sest järsud temperatuurimuutused soojast null kraadi juurde ja hiljem ka sauna või sooja keskkonda tagasi võivad olla südamele väga koormavad. Kui taliujumise sobivuse kohta tekib küsimusi, siis tasub konsulteerida oma perearstiga. 

Lisaks tavapärastele üritustele toimub märtsis ka mainitud Tallinn Winter Swimming World Championships 2024, kus saavad tegelikult kõik huvilised end proovile panna ja osa saada MM melust. Tugedam soovitab end kindlasti registreerida, kuna taliujumise kogukond on kokkuhoidev ja toetav, mistõttu sellisel suurüritusel on lihtne kogemusi vahetada ja uusi  mõttekaaslasi leida laiast maailmast, sest kohale tuleb ligi 40 riigi sportlased. “Kes veel soovib, siis registreerimiseks on avatud maailmarekordi püstitamine taliteateujumises,” lisab Tugedam. 

Alustamiseks on vaja tahet proovida, kõik muu on lähedal olemas

Esiteks peab proovimiseks olema Tugedami sõnul soov seda teha. Seejärel soovitab ta valida ujumiskoha, mis on sulle juba tuttav näiteks veevoolu, lainetuse, merepõhja ja teiste faktorite osas. Samuti lisab Tugedam, et hea oleks, kui kaasas oleks ka lisa silmapaar, kes kogu seda tegevust valvaks kui ta ise vette ei plaani tulla. 

Paljud on käinud pärast sauna külmas vees, kuid siinkohal tuleb vahe sisse karastamisel ja taliujumisel – karastamine on lühiajaline, kuid taliujumise puhul peaks veetemperatuur olema alla 5 kraadi ja see võib kesta minuteid. 

Kõige lihtsam on aga võtta lähima talisupluse kogukonnaga ühendust ja leida sealt omale paar mõttekaaslast, kes on nõus sind abistama ja kogemusi jagama. “Olenevalt klubist käiakse kindlatel aegadel koos ujumas, tehakse erinevaid ühisüritusi ja tähistatakse tähtpäevasid. See on nagu teine merepere, kellega sa veedad aega ja kellega on sul tore. Suuremate kogukondade puhul jagunevad grupid omakorda veel väiksemateks puntideks, sest kui näiteks Kalaranna Talisuplejate kogukonna kolmtuhat liiget korraga ujuma sätiks, läheks meres päris kitsaks ja vesi kuumaks. Seega me oleme oma ujumised päeva peale ära jaotanud ja suurematel üritustel saame ka hulgakesi kokku,” julgustab Tugedam otsima kodulähedast klubi taliujumiseks.

Taliujumise treenimiseks võib katsetada külma dušiga alustamist, mil esimesel nädalal lõpetad pesu ja keerad viimaseks 15 sekundiks duši külmaks, siis järgmisel nädalal tasub proovida 30 sekundit, siis 45 sekundit ja lõpuks minut. Tugedami sõnul on aga palju lihtsam alustada ja mitme minutini piire nihutada merevees, kus karastav vesi ühtlaselt sinu keha katab. Samuti soovitab ta teha seda tihedamalt kui kord nädalas, sest muidu tekib tunne, et iga käik on uuesti alustamine. 

Taliujumiseks ei ole vaja oodata miinuskraade, vaid karastamisega on mõistlik alustada kui õhutemperatuur langeb madalamale kui veetemperatuur. “Samas ametlikes reeglites peaks taliujumise võistluseks olema veetemperatuur kindlasti alla 5 kraadi, et rekordid arvesse läheksid, aga regulaarne karastamine ka suvisel ajal allikavees või maatuulega merevees on alati mõistlik,” julgustab Tugedam. 

Positiivne efekt tuleb kohe 

Tugedam viitab, et pärast suplust on nägu alati naerul.

“Ei teagi, kas see on sellest, et nahk tõmbab pingule või sellest, et pärast karastamist vallandub hulk endorfiine sinu kehas ja sa lihtsalt oled palju rõõmsam ja energilisem. Samas olenevalt kellaajast võib see töötada ka vastupidi ehk päeva lõpus aitab hoopis maandada pingeid ja õhtul tuleb palju parem uni. Külm on alati hea ka lihaste taastumisele ja liigestele, parandab ainevahetust ja tõstab ka testosterooni kehas. Seega kõigile midagi!”

Taliujumisel on mitmeid füüsilisi ja vaimseid eeliseid

  • Tugevam immuunsüsteem 
  • Kiirem ainevahetus
  • Stimuleerib vereringet
  • Paraneb ka üldine termoregulatsioon kehas, sh ka kätes ja jalgades 
  • Aitab kaasa taastumisele
  • Vähendab stressi, depressiooni ja ärevust
  • Tõstab vaimset vastupidavust ebamugavate olukordadega hakkama saamiseks
  • Suurendab õnnetunnet, sest kasvab endorfiini, dopamiini ja serotoniini hulk kehas

9000 võimalust enda tervise heaks leiad Stebbyst. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.