Silmaprobleemist vabanenud Lele: ma ei oleks kunagi uuringule läinud ega arvanud, et olukorda saab parandada, kui poleks sellest kolleegilt kogemata kuulnud

Lele käis Kuiva Silma Keskuses ning nendib, et ta poleks kunagi uuringule läinud ega arvanud, et olukorda saab parandada, kui poleks sellest kolleegilt kogemata kuulnud. "Eeldasin, et pikaajalise läätsekandjana käibki silmade kuivus minuga elu lõpuni kaasas," sõnas ta.Foto: Stebby / erakogu 

Me kõik oleme silmade kuivusega ühel või teisel moel kasvõi hetkeks kokku puutunud Tavaliselt väljendub see tihedamas pilgutamises, silmade sügeluses, punetuses, väsimuses ning ka näiteks nägemise häguseks muutumises.

See kõik võib juhtuda pikalt ekraanide vaatamise või tuulise ilma tõttu, aga ka näiteks keskküttega korteris olles, kus õhk on talveperioodil paratamatult kuiv. 

Mis on aga kuiva silma sündroom? Kuidas seda uuritakse? Mis selle vastu võiks leevendust pakkuda? Selle kohta annab vastused Pere Optika Kuiva Silma Keskuse optometrist Laura Tõnov, kellel käis külas ja lasi oma silmasid uurida Stebby esindaja Lele.

Kuidas uuritakse kuiva silma ja mis on selle sümptomid?

Kuiva silma uuring on põhjalik kontroll, mis hõlmab nägemise-, silmade tervise ja kuiva silma sündroomi teste, et leida täpsed kuivuse põhjused ning anda raviplaan koos personaalsete lahendustega leevenduseks.

Taolisele uuringule oodatakse kõiki kuiva silma sündroomi kahtlusega inimesi. Kuiva silma sündroomi tunnusteks on kipitavad, vesistavad, punetavad ja ebamugavustundega silmad. 

Mis võib põhjustada silmade kuivust?

Kuiva silma sùndroom on selline silmahaigus, mis enamasti kaasub mõne muu haigusega või on tingitud keskkonnast.

Kuiva silma tekkimist soodustavad nt suitsetamine, kontaktläätsede kandmine, ventilatsioon, allergiad, diabeet, glaukooma ravimid, silmaoperatsioonid, samuti ka vanus ja sugu.

Kõige rohkem esineb kuiva silma 50-ndates eluaastates naistel. Sel ajal toimuvad kehas hormonaalsed muutused ja näärmed ei olegi võimelised pisaraid produtseerima. Sel juhul tuleb silmatilku kasutada elu lõpuni.

Kas silmatilkade kasutamise järel harjub silm sellega ära ning tilkasid peab seejärel kasutama elu lõpuni?

Silmatilgad annavad kuiva silma sündroomile tegelikult leevendust ning vähendavad silma pinnal suurema põletiku teket. Nende kasutamisest ei vähene inimese enda pisarate tootlikkus.

Mõõduka kuiva silma sündroomiga inimesed tilgutavad kunstpisaraid silma kuni 20 korda päevas. Kerge kuiva silma puhul on soovitus kasutada säilitusainetevaba silmatilku 5–6x päevas.

Kui noor inimene Meibomi näärmete ummistusest õige raviplaani ja säilitusaineteta silmatilkadega lahti saab, ei pea ta silmatilku edasi kasutama.

Kas uuringud ja lahendused võivad erineda vastavalt sümptomitele?

Esimese sammuna tehakse Kuiva Silma Keskuses kuiva silma uuring, mille käigus on võimalik määrata silma pisarakile seisund.

Diagnoosimiseks uuritakse sümptomeid ja infot üldtervise ja regulaarselt kasutavate ravimite kohta ning elu- ja keskkonnatingimusi. Vajadusel kasutatakse Schirmeri testi ja/või BUT-testi (ing. k. Tear Breakup Time test) ning vaatlust mikroskoop-pilulambiga. Lisaks tehakse uuring Kuiva Silma Keskuses kasutusel oleva topograafiamasinaga. 

Sõltuvalt sellest, mis kuiva silma põhjustab ja kui tõsine on kuiva silma sündroom, määratakse seejärel parim tegevuskava.

Tegevuskavaks võib olla mõni järgmistest.

  • Kunstpisarate ehk silmatilkade kasutamine silmapinna niisutamiseks.
  • Kuiva Silma Omega ehk looduslik toidulisand, mis aitab parandada näärmete tootlikkust. Enamik apteekidest ostetavaid toidulisandeid toetavad silma põhja tervise säilitamist, kuid ei vähenda kuiva silma sümptomeid.
  • Eye-light valgusteraapia ehk protseduur, mis toetab näärmete tööd ja taastab lipiidide tasakaalu. Valgusteraapiasse oodatakse pisarakile puudulikkusega ja Meibomi näärmete düsfunktsiooniga inimesi.
  • Protseduurid silmalaugudele mõeldud vahenditega. Pisarakile õlikihi puudulikkuse ja lauäärel paiknevate Meibomi näärmete häirete korral võib olla abi regulaarsest silmalaugude soojendamisest ning masseerimisest. Kaasuva lauäärte kroonilise põletiku korral tuleb lauääri spetsiaalsete puhastusvahenditega regulaarselt puhastada. 
  • Eluviisi ja keskkonnategurite muutmine. Täisväärtusliku pisarakile loomiseks on vajalik piisavas koguses vedeliku tarbimine ja mitmekülgne toitumine. Rohke lähitöö või kuvaritöö korral tuleks teha puhkepause ning silmi piisava sagedusega pilgutada. Abi võib olla ka õhu niisutamisest. Hoiduda tasub suitsetamisest, sest tubakasuits soodustab silmade kuivust.

Lele kuulis, läks, proovis ja sai ka targemaks

Kuidas sattus Lele (28) noore inimesena Kuiva Silma Keskusesse?

“Lugesin kolleegi soovitusel kuiva silma kohta ja nende sümptomitega tutvudes tundsin ennast kohe ära. Ma poleks kunagi uuringule läinud ega arvanud, et olukorda saab parandada, kui poleks sellest kuulnud. Ma eeldasin, et pikaajalise läätsekandjana käibki silmade kuivus minuga elu lõpuni kaasas,” sõnas ta. 

Mida uuriti ja kuidas uuriti? 

Uuringut alustati spetsiaalse masinaga, mille kasutamise protsess sarnanes palju tavapärasele silmakontrollile. Näiteks ühe uuringu osana paluti silmi võimalikult kaua mitte pilgutada ja hiljem keerati silma alalaud tagurpidi, mis tekitas vaid hetkeks ebamugavust. Kui protsessid olid tehtud, näidati kõiki minu silmast tehtud pilte ja seletati lähemalt, miks midagi mõõdeti ja mida see täpsemalt tähendab. 

Kahe esimese mõõtmise tulemusena selgus minu OPI indeks, mis hindab, kas inimene pilgutab piisavalt et silma pinda niisutada. Teine mõõtmine andis 3D pildi sarvkestast, mis näitab selle kumerusi ja lamedusi. Kuiva silma kaebuste korral on see uuring tähtis, sest ebaühtlase silma pinna puhul ei jaotu pisar ühtlaselt, vaid sarvkesta kumerad osad muutuvad kuivaks. Kui sarvkesta topograafias on midagi normist väljas, suunatakse inimene edasi silmaarsti juurde.

Lisaks sarvkesta topograafiale uuriti ka meibomi näärmeid. “Meibomi näärmed on toruja kujuga näärmed mis asuvad silmalaugude sees. Uuringud näitavad, et enam kui 86% kuiva silma kaebustega inimestel esineb meibomi näärmete ummistusi ja probleeme, seetõttu on väga tähtis neid kontrollida,” lisab optometrist Tõnov.

Kas uuring täitis eesmärki?

Sain visiidi käigus kindlasti targemaks ja hakkasin oma silmade tervisele rohkem tähelepanu pöörama. Soovitan seda ka teistele, et otseses mõttes oma elu mugavamaks teha. 

Mis edasi? Jätkan soovituste põhjal korra aastas kontrollis käimisega ja kasutan pakutud silmatilkasid ja kuiva silma Omegat. Kohe pärast kontrolli soovitati mulle ka valgusteraapiat, mis aitab sümptomeid leevendada ja kuiva silma ravida. Kuigi sain seda vaid hetkeks proovida ja kuuriga kohe ei alustanud, siis kindlasti võtan selle ette, kui tunnen selleks vajadust. 

Tegelikult oli kogu uuring vajalik, et teada saada, mida saaksin oma tegevustes ise parandada ja kuidas ennast igapäevaselt paremini tunda. Eriti arvestades fakti, et suure osa ajast veedan ma ekraanide ees ja samal ajal end ebamugavalt tunnen. Õnneks nüüd saan olla tulevikus targem ja teadlikum oma silmade tervisest.

Tutvu Kuiva Silma Keskuse Stebby teenustega Tartus ja Tallinnas lähemalt SIIN ja loe üldist lisa SIIT.

Stebbyst leiad erinevaid raviteenuseid ning 7000 muud võimalust tervise edendamiseks. Vaata lähemalt SIIT

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.